Sklepy otwarte w niedzielę - co się zmieniło od 1 lutego?
Zmiany weszły w życie nie z początkiem roku 2022, a od 1 lutego. Zakaz handlu w niedziele i święta został uszczelniony tak, by nie omijały go sklepy funkcjonujące jednocześnie jako placówki pocztowe. Wiele z nich wprowadziło to rozwiązanie tylko po to, aby móc handlować również w niedziele i święta.
Po nowelizacji, zgodnie z ustawą, funkcjonować mogą tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem. Przychody z prowadzenia usług pocztowych będą musiały przekroczyć 40 proc. wszystkich przychodów danej placówki.
Jak zaplanować tanie zakupy?
Przeważająca działalność od 1 lutego?
Nowelizacja ustawy wprowadza określenie "przeważająca działalność". Oznacza to przeważającą działalność przedsiębiorstwa wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży.
Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta
Ustawa stopniowo wprowadzająca zakaz handlu w niedziele w Polsce weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku. Przewidziano również katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje również w: kawiarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, na stacjach paliw płynnych i w sklepach z prasą.
Kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1 000 zł do 100 tys. zł kary. Przy notorycznym, regularnym łamaniu – kara ograniczenia wolności.
Ułatwienia w handlu dla rolników od 2022 r.
1 stycznia 2022 r. weszły w życie także przepisy dotyczące ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Rolnicy mają być również zwolnieni od opłaty targowej.
Zmiany te mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych.
Zobacz także:
- Zmiany w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony
- Prowadzenie firmy utrudnia życie rodzinne polskich przedsiębiorczyń. Jaka jest skala problemu?
- Zmiany w Kodeksie pracy. Kto będzie mógł wziąć wolne z powodu "siły wyższej"?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Richard Ross/Getty Images