podatki

  podatki

  Od kilku lat podatki w Polsce rozliczane są automatycznie. Wiele osób korzysta z usługi Twój e-PIT i nie robi w niej nic więcej, poza akceptacją i wysłaniem rocznego zeznania. Warto jednak sprawdzić, czy nie zaszła w nim żadna pomyłka. Na co uważać przy rozliczaniu podatków?

  Rozliczenie PIT-u samodzielnie - to postaramy się tu wykazać - jest proste. Dla niektórych to konieczność, inni rozliczają PIT sami, ponieważ tak chcą. Gdy dokumenty zostały skompletowane a formularz PIT znajduje się przed nami, reszta jest już tylko formalnością, którą jednak musimy wykonać dokładnie.

  Na rozliczenie podatków za 2021 r. z Urzędem Skarbowym zostało coraz mniej czasu. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z rządowej e-usługi i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. Złożenie zeznania było możliwe od 15 lutego. Do kiedy można składać deklaracje? Sprawdź.

  Obecnie dużo łatwiej jest mieć podatkowe zaległości niż kiedykolwiek w przeszłości. Wszystko przez to, że główny i najważniejszy podatek dla osób nieprowadzących działalności rozliczany jest bez naszego udziału – automatycznie. Nie dotyczy to jednak wielu innych podatków dochodowych, o których należy pamiętać.

  W związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej możliwe będzie uzyskanie dodatku osłonowego. Ma on na celu wsparcie finansowe osób, które mają niskie dochody oraz ochronę gospodarstw domowych przed tzw. ubóstwem energetycznym. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w konkretnym terminie. Rząd właśnie zmienił zdanie w kwestii wliczania trzynastej emerytury do dochodu.