Najem krótkoterminowy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają mieszkanie albo dom w atrakcyjnej lokalizacji lub pragną wynająć tylko pojedyncze pokoje. Taka działalność jest ostatnio ogromnie popularna, ale ma zarówno zalety, jak i wady. W naszym studiu Marta Klepka poradziła, jak krok po kroku wykorzystać mieszkanie w celach turystycznych i zarobkowych.
Od 31 sierpnia wszedł w życie przepis, który ucieszy osoby, które chcą kupić mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Chodzi o zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nabywcy nieruchomości mogą oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Od sierpnia 2023 r. wydłużony zostaje okres, w którym małe firmy będą płaciły niższe składki na ubezpieczenie społeczne. To efekt ustawy w sprawie ulgi Mały ZUS Plus (MZ+), podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sprawdź szczegóły.
Od 1 lipca zmianie uległo część przepisów dotyczących PIT. Obejmują m.in. ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjną czy ryczałt od przychodów z najmu prywatnego. Czy będą uwzględniane w rozliczeniu za bieżący rok? Sprawdź szczegóły zmian w podatkach.
2 maja upływa termin rozliczania PIT za ubiegły, 2022 rok. Osoby, które nie rozliczają się automatycznie lub nie korzystają z pomocy specjalistów z biur rachunkowych, powinny dobrze sprawdzić wszystkie informacje i pola do wypełniania w zeznaniu podatkowym. Sprawdź szczegóły.
Od 2004 roku każdy podatnik w Polsce mógł przekazać 1 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, w skrócie OPP. Od 2023 r. kwota ta wzrasta do 1,5 proc. Można to zrobić rozliczając się przez Twój e-PIT. Komu i do kiedy można przekazać 1,5 procent podatku?
Od początku 2023 roku Polacy mają nową możliwość rozliczania zobowiązań podatkowych. Każdy zainteresowany będzie mógł użyć w tym celu systemu płatności mobilnych BLIK. Sprawdź szczegóły.
W ramach rozliczania 1 proc. podatku Polacy przekazali rekordową kwotę na wybrane przez siebie organizacje pożytku publicznego. Które z nich otrzymały najwięcej wsparcia finansowego od podatników?