Trwa wysyłka deklaracji podatkowych PIT za rok 2023. ZUS wyśle do swoich świadczeniobiorców ponad 10 mln formularzy. Będą one rozsyłane do końca lutego 2024. Kto otrzyma deklarację od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Do czego potrzebny jest ten formularz? Co należy z nim zrobić? Dowiesz się ze strony Dzień Dobry TVN.
Podatki
Podatki
Formularze od ZUS otrzyma każdy, kto w ubiegłym roku dostał chociaż jedną złotówkę od tej instytucji. Jakie dokładnie deklaracje wyśle ZUS i których świadczeniobiorców one dotyczą?
Do końca lutego ZUS wyśle ponad 10 mln deklaracji podatkowych
- Co roku na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. W oczekiwaniu na przesyłkę listową klienci mogą taką deklarację pobrać i wydrukować ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Zaznaczył, że już od kilku lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku.
Wyjaśnił także, że jeżeli ktoś chce skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinien to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2024.
Jeśli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać wspomnianego zeznania podatkowego.
Kto otrzyma formularz PIT od ZUS-u?
Deklaracje podatkowe od ZUS otrzymają w lutym 2024 roku:
- osoby z nadpłatą podatku - PIT 11A (zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok).
- osoby, które dostawały świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze czy świadczenia rehabilitacyjne - PIT-11A,
- emeryci i renciści, którzy dostawali pieniądze z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku mają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych - PIT-40A (dotyczy to również emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce),
- osoby, które dostały w ubiegłym roku: świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej - PIT-11.
Deklarację PIT-11A otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.
- Trafi ona również do tych świadczeniobiorców, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A - wyjaśnił rzecznik ZUS.
Jeśli jesteś jedną z osób, które w tym miesiącu otrzymają formularz od ZUS-u, pamiętaj, że to bardzo ważny dokument. Nie wolno go więc wyrzucić ani zniszczyć. Będzie on niezbędny do rocznego rozliczenia podatkowego.
- W szczególnych, uzasadnionych losowo okolicznościach możemy wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS - podkreślił rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podatek od nieruchomości - kto i za co płaci?
- "Podatek od kota". Kiedy należy go zapłacić i jakie są kary?
- Czy darowiznę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można odliczyć od podstawy opodatkowania?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: sukanya sitthikongsak/GettyImages