Zdrowie
Wyłączenie obowiązku opłacania składek zdrowotnych dla 11 grup
Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będą opłacane za:
- osoby pobierające rentę, którym przyznano rentę na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin,
- żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, pełniących terytorialną służbę wojskową, zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia, żołnierzy powołanych do służby w aktywnej rezerwie w dniach pełnienia tej służby, żołnierzy pasywnej rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe w dniach odbywania tych ćwiczeń lub pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
- uczniów w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,
- dzieci przebywające w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze lub opiekuńcze lub w domach pomocy społecznej,
- bezrobotnych niepobierających zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium,
- niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego z przyczyn określonych w art. 27 ust. 1 pkt 3–6 i ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
- studentów i doktorantów,
- kombatantów i osoby represjonowane niepodlegające ubezpieczeniom społecznym w Rzeczypospolitej Polskiej lub niepobierające emerytury lub renty,
- działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych niepodlegające ubezpieczeniu społecznemu w Rzeczypospolitej Polskiej lub niepobierające emerytury lub renty.
- cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- absolwentów, którzy odbywają w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowy staż, oraz osoby odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.
Zmiany przepisów o składce zdrowotnej - nowelizacja ustaw
Zmiany dotyczące składek zdrowotnych dla wspomnianych grup wprowadziła nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od początku 2023 roku.
- Polegają na wyłączeniu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne za wybrane grupy ubezpieczonych, za których składka zdrowotna była dotychczas finansowana ze środków budżetu państwa. Osoby te nadal pozostają w ubezpieczeniu zdrowotnym, lecz bez obowiązku comiesięcznego opłacania za nie składek na to ubezpieczenie - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
NFZ poinformował również, że nowa grupa osób zyskała obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego po 1 stycznia 2024 roku. Zmiana związana jest z wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym. Ubezpieczonych zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Według przepisów zawartych w ustawie, "ubezpieczonymi są - od dnia przyznania świadczenia do dnia utraty prawa do jego pobierania - osoby pobierające świadczenie wspierające, o którym mowa w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429)".
- Objęte ubezpieczeniem są także osoby, które nie mogą podjąć zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające - od dnia rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki do dnia jego zakończenia - informuje NFZ.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dodatkowe 500 zł od ZUS-u. Kto może je dostać?
- Komu i na jakich zasadach przysługuje ulga mieszkaniowa? Można odliczyć niemałe pieniądze
- Emerytury stażowe - jest nowy projekt. Kto mógłby skorzystać ze świadczenia?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nuthawut Somsuk/GettyImages