NFZ

  W specjalnych kioskach profilaktycznych można bezpłatnie wykonać pomiary i na miejscu omówić je z doradcą. O ich funkcjonowaniu przypomina serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Kto może z nich skorzystać? Co można zbadać?

  "Jest huk, kucie. Chodzą wiertarki, młoty pneumatyczne" - skarżą się pacjentki.

  Niekiedy jedyną szansą dla pacjentów jest operacja bariatryczna.

  Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 kwietnia 2022 w aptekach, przychodniach i szpitalach nie będzie już możliwości bezpłatnego przetestowania się na Covid-19. Zamknięta została również strona, przez którą wystawiano e-skierowania.

  Za nami kolejna edycja konkursu "Położna na medal". W Dzień Dobry TVN gościliśmy jedną z laureatek – Monikę Całko, która opowiedziała nam, co w ramach pakietu NFZ przysługuje kobietom w ciąży i po porodzie.

  Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu komórkowego. NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Jak działa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dorotą Jabłońską, psychologiem klinicznym i psychoterapeutką.

  Śmierć 30-letniej, ciężarnej Izabeli była powodem kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w szpitalu w Pszczynie, w którym doszło do tragedii. Raport wykazał rażące nieprawidłowości w leczeniu i błędy organizacyjne. – To już nie wróci Izie życia. Umierała w męczarniach i samotności. Żadne przeprosiny nie pomogą – powiedziała mama zmarłej.

  "Błędne decyzje, które niestety się zdarzają".

  Osoby, które w ostatni czasie wymagały specjalistycznego leczenia i przebywały w szpitalu mogą się spodziewać telefonu od Narodowego Funduszu Zdrowia. Ankieterzy będą pytać m.in. o opinie na temat wyżywienia, czystości i komunikacji z personelem.

  Kończy się kontrakt NFZ. "Kobiety będą rezygnowały z profilaktycznych badań, bo nie będą miały pieniędzy"

  Kreatywność oszustów nie zna granic. "Na wnuczka", "na pracownika banku", "na amerykańskiego żołnierza", "na leczenie Clinta Eastwooda" - to tylko niektóre z metod, jakimi próbują wyłudzić pieniądze. Najnowszym ich sposobem są telefony dotyczące loterii szczepionkowej i wygranej w postaci leków. Sprawdź, jak się nie dać nabrać.

  Piersi to atrybut kobiecości, ale i częste źródło problemów. Zbyt obfity biust może bowiem wywoływać wiele dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem jest wtedy operacja zmniejszenia piersi. Jakie są wskazania do zabiegu i co zrobić, aby wykonać go w ramach NFZ?

  Dostęp do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej ma być łatwiejszy. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Jakie usługi medyczne będą realizowane za jej pośrednictwem?

  Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 4 maja wycofane zostają ograniczenia dotyczące zabiegów planowych. Wcześniej NFZ zaleciło ich wykonywanie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.

  Narodowy Fundusz Zdrowia - w związku z we wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - wydał zalecenie, aby szpitale odwoływały zaplanowane zabiegi. Co mają zrobić pacjenci, którym odłożono operację ratującą życie? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z lek. Michałem Domaszewskim, Beatą Jaworską, której przełożono operację oraz z najbliższymi pani Estery, kobiety, której planowy zabieg odwołano.

  Szczepienia na COVID-19 i zapisy na nie to w ostatnich dniach gorący temat. Zainteresowanie jest ogromne, seniorzy od rana stoją w kolejkach lub dzwonią na infolinię i usiłują się zarejestrować, niestety bezskutecznie. W wielu miejscach terminy bardzo szybko się wyczerpały. Dlatego wiele osób szuka nawet odległych przychodni, w których jeszcze mogą się zapisać. NFZ potwierdza, że w przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi rejonizacja nie obowiązuje.

  27 grudnia w Polsce podano pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Michał Dworczyk zaznaczał, że będą one darmowe. Co z osobami, które nie posiadają ubezpieczenia NFZ?

  Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat, w którym zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe ograniczenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Celem redukcji ma być minimalizacja ryzyka transmisji infekcji COVID-19 oraz zapewnienie dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.

  W Polsce na 1000 pacjentów przypada jedynie 2 lekarzy. Pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu spośród krajów Unii Europejskiej. Jest to jedna z przyczyn, dla których czas oczekiwania na wizytę u lekarza jest tak długi. Jakie jeszcze są powody takiej sytuacji? Według lekarzy, są to pacjenci, którzy nie przychodzą na umówione wizyty. Gdyby udało się to zmienić, to kolejki skrócono by nawet o 40 proc.! Serwis niesolidnypacjent.pl ma pomóc wyeliminować to zjawisko. Czy taka czarna lista pacjentów faktycznie może coś zmienić? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Pawłem Grzesiewskim, dyrektorem Wydziału Prawnego biura Rzecznika Praw Pacjenta.

  Od 1 października nastąpią zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Jakie? Czy zmiany będą korzystne dla pacjenta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.

  Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.

  Choroba rzadka to taka, która dotyka mniej niż 5 na 10.000 osób. Do tej pory zidentyfikowano około 8 tysięcy takich chorób. W Polsce na choroby rzadkie cierpi nawet do 3 milionów osób... O problemach z jakimi borykają się chorzy: właściwą diagnozą, kłopotach z dostaniem się do specjalistów czy brakiem leków lub ich wysoką ceną rozmawialiśmy z prof. nadzw. dr hab. n. med. Jolantą Sykut-Cegielską, Konsultantem Krajowym w dziedzinie Pediatrii Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka i Małgorzatą Rybarczyk-Bończak, mamą chorego na SMA Szymona.

  NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Jego celem ma być zapewnienie przyszłym mamom pełnej opieki wysokiej jakości w czasie ciąży, porodu i pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. O założeniach programu powiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski, a o zastrzeżeniach do niego - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk.

  Przychodzi pacjent do lekarza i... stoi w kolejce po zdrowie... i życie. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer przyjrzał się funkcjonowaniu NFZ... z bliska. Ile trzeba czekać na wizytę do lekarza? Co na ten temat ma do powiedzenia były minister zdrowia Marek Balicki? Dlaczego polski pacjent, by się leczyć, musi liczyć na szczęście lub znajomości?

  Gościem Zielonych Drzwi był dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. Wytłumaczył nam przy jakich schorzeniach możemy liczyć na sfinansowanie leczenia przez NFZ za granicą? Jak wygląda cała procedura i jak długo trwa? Czego NFZ nie finansuje? Dlaczego dyrektywa transgraniczna, która ma wejść w życie w październiku tego roku, nazywana jest przełomową?