1 lipca wchodzi w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii, w tym 8 onkologicznych. W związku z wejściem w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro, listę rozszerzono też o stosowane w niej preparaty hormonalne. Jakie leki od teraz refundował będzie NFZ?
Wykaz medykamentów refundowanych rozszerzony został przede wszystkim o produkty lecznicze wykorzystywane w onkologii, ginekologii, neurologii i diabetologii. Status "polskiego leku" nadano kolejnym 143 preparatom. O jakie leki chodzi? Dowiesz się z naszego artykułu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa lista leków refundowanych - lipiec 2024
Nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych finansowanych ze środków publicznych obowiązywać będzie od 1 lipca 2024 roku. Do listy dodano 31 nowych cząsteczko-wskazań, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, z czego 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.
Nowa lista zakłada między innymi rozszerzenie wskazań dla wszystkich insulin długodziałających, stosowanych w cukrzycy oraz rozdzielenie grupy limitowej 22.0 - Heparyny drobnocząsteczkowe i leki o działaniu heparyn - na dwie odrębne grupy limitowe. Wśród terapii nieonkologicznych zawartych na zaktualizowanej liście, najwięcej było w zakresie ginekologii, neurologii i w diabetologii.
Regularne aktualizowanie list leków refundowanych jest niezwykle istotne, gdyż umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych, czyli odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.
NFZ zrefunduje więcej leków onkologicznych
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, lipcowa lista leków refundowanych zawiera dodatkowe 8 terapii onkologicznych. Aż 3 z nich dotyczy hematoonkologii.
W wykazie znalazły się takie leki, jak: Hemlibra stosowana w profilaktyce krwawień u chorych poniżej 18. roku życia z ciężką hemofilią A, Poteligeo używany do leczenie chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary'ego), a także Lunsumio, stosowany do leczenie chłoniaka grudkowego.
Preparaty wykorzystywane przy in vitro na liście leków refundowanych
Jako że niedawno rozpoczął się bezpłatny program leczenia niepłodności metodą in vitro, nowa lista leków refundowanych uwzględnia także preparaty stosowane w tej terapii. Są to produkty lecznicze sklasyfikowane w 3 grupach: hormony płciowe - gonadotropiny; leki stosowane w terapii hormonalnej - analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza - antygonadotropiny uwalniające hormony.
W przypadku wielu innych leków stosowanych przy metodzie in vitro nastąpiło natomiast rozszerzenie wskazania refundacyjnego uwzględniającego pacjentów kwalifikujących się do programu. Pełny wykaz leków refundowanych, obowiązujący od 1 lipca 2024 roku, jest dostępny na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zapomniałeś wykupić leki przed podróżą? Sprawdź, jak zrealizować receptę w innym kraju
- Chore procedury i największe absurdy opieki zdrowia. "Trzeba go 10 dni trzymać w szpitalu"
- Wzrost zakażeń wirusem HIV. Jak zbadać się samemu? "Nadal funkcjonuje wiele mitów"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/GettyImages