Wiedza Polaków na temat wirusa HIV
Patrycja Wonatowska na czacie odpowiadała na pytania naszych widzów na temat wirusa HIV, profilaktyki, a także badań, które pozwalają wykryć zakażenie.
- Niestety, nadal funkcjonuje wiele mitów, które sprawiają, że bardzo dużo nie wiemy. Rzeczywiście te pytania trochę pokazały, jak bardzo mocno jeszcze żyjemy tą wiedzą sprzed 10 lat. Bardzo mocno boimy się samego wirusa HIV, zapominając o całej reszcie infekcji, ale też nie wiedząc, że mamy coś takiego jak profilaktyka przed, profilaktyka po, która rzeczywiście potrafi ustrzec przed samym zakażeniem - powiedziała seksuolożka.
Bardzo często w mediach, także w naszym programie, poruszana jest kwestia chorób zakaźnych przenoszonych m.in. drogą płciową. Mimo to wciąż Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat np. wirusa HIV.
- Po prostu uważamy, że infekcje przenoszone drogą płciową to są takie infekcje, które widać. Jeżeli wszystko z nami w porządku, to znaczy, że generalnie zakażenia nie ma, więc nie trzeba się testować. Wokół seksualności nadal mamy jeszcze całkiem sporo tematów tabu, mitów, więc jeszcze nie wiemy dokładnie, jak pytać w ogóle o infekcje. Będąc w okolicznościach np. kontaktów seksualnych, nadal pojawia się taka niezręczność, jak o to zapytać, jak pytać o zabezpieczenia, czyli antykoncepcję. Nadal nie wiemy, więc rezygnujemy, licząc na to, że jednak nic się nie wydarzy i zakażenie nas nie będzie dotyczyło - wskazała Patrycja Wonatowska.
Badanie na obecność wirusa HIV
Warto przypomnieć, że istnieje możliwość samodzielnego wykonania testu w domowym zaciszu.
- Ta część selftestingu, czyli samotestowania faktycznie z roku na rok jest coraz lepsza. Poza testami laboratoryjnymi mamy też testy szybkie, czyli testy, które są wykonywane albo z krwi, albo już ze śliny. Możemy więc albo pójść do anonimowych punktów testowania i tam wykonać bezpłatnie i anonimowo test z krwi, albo też takie same testy, gdzie nakłuwamy opuszek palca i wystarczą tylko trzy krople krwi, można wykonać w domu. Są również testy, w których wystarczy po prostu "pomerdać" trochę w jamie ustnej i po 15-20 minutach mamy już wyniki. Jeżeli chodzi o krew, to czekamy 24 godziny - wyjaśniła ekspertka SEXEDPL
Więcej informacji na temat testu na obecność wirusa HIV znajdziesz tutaj.
Po jakim czasie od ryzykownej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia, należy wykonać test?
- Testy laboratoryjne pokazują nam dużo szybciej to, co miało miejsce, czyli jeżeli ryzyko rzeczywiście miało miejsce, musimy odczekać 6 tygodni. Natomiast testy do samodzielnego wykonania to jest minimum 12 tygodni. Dopiero po takim czasie w ogóle taki test możemy zrobić, żeby wynik był miarodajny, żebyśmy mieli tę informację na 100 proc. - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.
Wiele osób odczuwa panikę przed wirusem HIV, tymczasem statystyki pokazują, że zdecydowanie więcej osób będzie miało problemy zdrowotne z powodu cukrzycy niż na skutek HIV.
- Rzeczywiście poziom wiremii, czyli wirusa we krwi, spada do poziomu niewykrywalności w momencie, kiedy bierze się leki antyretrowirusowe. To jest dokładnie jedna tabletka każdego dnia. Faktycznie bardzo często jest tak, że w odniesieniu do innych chorób, HIV jest dużo łatwiejszy jako samo zakażenie. Natomiast my nadal się tego boimy. (...) Pojawia się też coraz większa panika przed np. wirusem HPV, przed którym też nie chcemy się szczepić - zaznaczyła seksuolożka.
Czat z ekspertką
Czy jeśli doszło do ryzykownej sytuacji nadal można ustrzec się przed zakażeniem?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Istnieje coś takiego jak PEP czyli profilaktyka poekspozycyjna (tabletki). Przyjęta do 72 godzin po ryzyku i przyjmowana przez cały miesiąc uchroni przed zakażeniem HIV.
Czy jest możliwe żeby zarazić się wirusem przez zastrzyk strzykawką?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Tak. Używanie niesterylnych igieł jest jedną z dróg zakażenia, dlatego korzystając z igieł trzeba bezwzględnie dbać o higienę i używać jednorazowego sprzętu. Korzystanie z niesterylnych igieł wiąże się z ryzykiem zakażenia HCV.
Jakie są objawy zakażeniem HIV? Co powinno wzbudzić moje podejrzenia?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Ostra choroba retrowirusowa może mieć miejsce na 2 tygodnie po ryzykownym kontakcie. Jej objawy mogą przypominać objawy grypy. Jednak nie każda osoba będzie doświadczać takich objawów. Później zakażenie przebiega przez długi czas bezobjawowo.
W jakich sytuacjach medycznych szpital obowiązkowo wykonuje test na HIV?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Wykonanie testu na HIV jako jedynego testu wymaga osobnej pisemnej zgody. Zatem nawet w warunkach szpitalnych osoba powinna być informowana o chęci wykonania testu. Procedury medyczne są tak skonstruowane, że dbają o bezpieczeństwo każdej osoby w każdych warunkach.
jak długo czeka się na wynik testu? czy test jest bolesny?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Wyniki testów szybkich są po 15-20 minutach. Wyniki testów laboratoryjnych są dostępne po 24 godzinach od pobrania krwi. Wykonanie testów jest bezbolesne, wszystko jednak zależy indywidualnej wrażliwości.
Czy coś poza HIV grozi mi podczas zbliżenia bez zabezpieczenia?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Oprócz HIV mamy jeszcze: kiłę, chlamydiozę, WZW, HPV, rzeżączkę. Część infekcji ma większą częstotliwość zakażalności, dlatego podejmując kontakty seksualne warto korzystać z prezerwatywy.
Jak często powinno się wykonywać test?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Warto wykonać test przed rozpoczęciem współżycia z nową osobą partnerską. Warto pamiętać, żeby kontakty seksualne były zabezpieczone, a po upływie 6 tygodni można wykonać test laboratoryjny, jeśli wynik będzie ujemny, można podjąć kontakty seksualne bez zabezpieczenia. Warto pamiętać, że są też inne niż HIV, infekcje przenoszone drogą płciową.
Czy test na HIV jest refundowany przez NFZ?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Bezpłatnie i anonimowo test na HIV można wykonać w anonimowych punktach testowania, które znajdują się na terenie całej Polski.
czy jest metoda która zabezpiecza w 100% przed zakażeniem?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Nie ma takiej metody, która w 100% zabezpieczałaby przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jedyną 100% metodą jest abstynencja seksualna, dlatego warto pamiętać żeby kontakty seksualne były zabezpieczone. Dodatkowo warto regularnie się testować.
Mój partner odmawia wykonania testu, twierdzi że się wstydzi i nie ma takiej potrzeby. jak mogę go przekonać do niego?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Testy domowe są świetną alternatywą, żeby zachęcić osobę do wykonania testu. Warto też porozmawiać z osobą partnerską na ten temat, ponieważ wokół tematu infekcji przenoszonych drogą płciową jest bardzo dużo mitów, którym warto się przyjrzeć i zweryfikować. Czasem pomocne jest też kiedy jedna osoba z relacji zrobi jako pierwsza test.
Jak leczy się wirusa HIV?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Leczenie polega na przyjmowaniu jednej tabletki dziennie i wizytach lekarskich co pare miesięcy.
Jak często powinno wykonywać się test na HIV?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Testy szybkie można wykonać po 3 miesiącach od ryzykownego kontaktu seksualnego, zatem częstotliwość wykonywania testów zależy od podejmowanych kontaktów seksualnych. Przy regularnym współżyciu warto testować się co 3 miesiące
Czy w aptekach dostepne są testy na HIV czy należy wykonać takie badanie z udziałem laboratorium?
- Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL: Testy na HIV mogą nie być dostępne w wielu aptekach. Jednak są dostępne przez internet. Są różne rodzaje testów, testy tzw. szybkie można wykonać w domu - zarówno z krwi, jak ze śliny.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anja Rubik szczepi się przeciwko HPV. "To jest inwestycja w nasze zdrowie"
- Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"
- Rośnie liczba "nietypowych" nowotworów wśród młodych. Winny jest koronawirus?
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News