Materiał promocyjny

Wzrost zakażeń wirusem HIV. Jak zbadać się samemu? "Nadal funkcjonuje wiele mitów"

Wzrost zakażeń wirusem HIV. Jak zbadać się samemu?
W Polsce rośnie liczba zakażonych wirusem HIV
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce odnotowuje się wzrost zachorowań na HIV. Z czego to wynika? Dlaczego wciąż nie chcemy się badać i jakie obecnie są możliwości diagnostyczne? O tym w Dobry TVN mówiła Patrycja Wonatowska, seksuolożka, psycholożka, ekspertka SEXEDPL.

Wiedza Polaków na temat wirusa HIV

Patrycja Wonatowska na czacie odpowiadała na pytania naszych widzów na temat wirusa HIV, profilaktyki, a także badań, które pozwalają wykryć zakażenie.

- Niestety, nadal funkcjonuje wiele mitów, które sprawiają, że bardzo dużo nie wiemy. Rzeczywiście te pytania trochę pokazały, jak bardzo mocno jeszcze żyjemy tą wiedzą sprzed 10 lat. Bardzo mocno boimy się samego wirusa HIV, zapominając o całej reszcie infekcji, ale też nie wiedząc, że mamy coś takiego jak profilaktyka przed, profilaktyka po, która rzeczywiście potrafi ustrzec przed samym zakażeniem - powiedziała seksuolożka.

Bardzo często w mediach, także w naszym programie, poruszana jest kwestia chorób zakaźnych przenoszonych m.in. drogą płciową. Mimo to wciąż Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat np. wirusa HIV.

- Po prostu uważamy, że infekcje przenoszone drogą płciową to są takie infekcje, które widać. Jeżeli wszystko z nami w porządku, to znaczy, że generalnie zakażenia nie ma, więc nie trzeba się testować. Wokół seksualności nadal mamy jeszcze całkiem sporo tematów tabu, mitów, więc jeszcze nie wiemy dokładnie, jak pytać w ogóle o infekcje. Będąc w okolicznościach np. kontaktów seksualnych, nadal pojawia się taka niezręczność, jak o to zapytać, jak pytać o zabezpieczenia, czyli antykoncepcję. Nadal nie wiemy, więc rezygnujemy, licząc na to, że jednak nic się nie wydarzy i zakażenie nas nie będzie dotyczyło - wskazała Patrycja Wonatowska.

Badanie na obecność wirusa HIV

Warto przypomnieć, że istnieje możliwość samodzielnego wykonania testu w domowym zaciszu.

- Ta część selftestingu, czyli samotestowania faktycznie z roku na rok jest coraz lepsza. Poza testami laboratoryjnymi mamy też testy szybkie, czyli testy, które są wykonywane albo z krwi, albo już ze śliny. Możemy więc albo pójść do anonimowych punktów testowania i tam wykonać bezpłatnie i anonimowo test z krwi, albo też takie same testy, gdzie nakłuwamy opuszek palca i wystarczą tylko trzy krople krwi, można wykonać w domu. Są również testy, w których wystarczy po prostu "pomerdać" trochę w jamie ustnej i po 15-20 minutach mamy już wyniki. Jeżeli chodzi o krew, to czekamy 24 godziny - wyjaśniła ekspertka SEXEDPL

Więcej informacji na temat testu na obecność wirusa HIV znajdziesz tutaj.

Po jakim czasie od ryzykownej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia, należy wykonać test?

- Testy laboratoryjne pokazują nam dużo szybciej to, co miało miejsce, czyli jeżeli ryzyko rzeczywiście miało miejsce, musimy odczekać 6 tygodni. Natomiast testy do samodzielnego wykonania to jest minimum 12 tygodni. Dopiero po takim czasie w ogóle taki test możemy zrobić, żeby wynik był miarodajny, żebyśmy mieli tę informację na 100 proc. - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.

Wiele osób odczuwa panikę przed wirusem HIV, tymczasem statystyki pokazują, że zdecydowanie więcej osób będzie miało problemy zdrowotne z powodu cukrzycy niż na skutek HIV.

- Rzeczywiście poziom wiremii, czyli wirusa we krwi, spada do poziomu niewykrywalności w momencie, kiedy bierze się leki antyretrowirusowe. To jest dokładnie jedna tabletka każdego dnia. Faktycznie bardzo często jest tak, że w odniesieniu do innych chorób, HIV jest dużo łatwiejszy jako samo zakażenie. Natomiast my nadal się tego boimy. (...) Pojawia się też coraz większa panika przed np. wirusem HPV, przed którym też nie chcemy się szczepić - zaznaczyła seksuolożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości