Rośnie liczba nosicieli HIV
Mimo nowoczesnych metod leczenia w Polsce, wciąż brakuje kampanii edukacyjnych na temat HIV i AIDS. Co więcej, nie tylko pacjenci, ale również personel zajmujący się chorymi, są stygmatyzowani. Test na tę chorobę wykonało raptem 1 na 10 obywateli.
Obecnie chorych jest około 18 tysięcy osób. To ponad 80% więcej niż liczba zarażonych w 2012 roku. Co roku diagnozę słyszy 1600 osób, a to oznacza, że średnio codziennie 4 osoby dowiadują się, że są chore.
- Większość nosicieli to mężczyźni zakażający się poprzez kontakty seksualne z innymi mężczyznami - wyjaśnia prof. Justyna Kowalska, współprzewodnicząca konferencji Europejskiego Towarzystwa Klinicznego ds. AIDS, która trwa właśnie w Warszawie.
Nowoczesne metody leczenia AIDS
Połowa chorych zgłasza się do lekarza w momencie, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium i przyczyniła się do dużego spustoszenia organizmu chorego. Jak dodała specjalistka, "te osoby umierają w ciągu pół roku od wykrycia choroby".
Problemem, przed którym stoi ochrona zdrowia, jest coraz większa liczba chorych. Leki na HIV są bezpłatne, a chorzy żyją coraz dłużej. Jest to dobra wiadomość dla osób, który usłyszały diagnozę.
Jak podaje Rynek Zdrowia, osób z tym schorzeniem przybyło po agresji Rosji na Ukrainę - "wraz z falą uchodźców w naszym kraju pojawiło się prawie 3200 osób chorych na AIDS".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- HIV a AIDS - czym się różnią i jak można się zakazić?
- Od urodzenia żyje z wirusem HIV. Jest szczęśliwą mamą i żoną
- Rośnie liczba nosicieli HIV. Dużym zaskoczeniem jest ta grupa zarażonych. "One umierają, bo boją się badać"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia/Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images