Jak wygląda życie z wirusem HIV?
Życie Grzegorza Jezierskiego zmieniło się w 2018 roku. To właśnie wtedy odebrał wyniki, z których wynikało, że ma HIV. Mężczyzna dość szybko udał się do poradni, jednak - jak przyznał - potrzebne mu było wsparcie przyjaciół. Sam dwukrotnie odbił się od wejścia, gdyż lęk przed nieznanym i stres blokowały go przed podjęciem kolejnych kroków. Za trzecim razem wraz z bliską osobą trafił w ręce specjalistów. Teraz Grzegorz pragnie pomagać innym, wspierać i edukować. Chce, aby ludzie wiedzieli, że z HIV można żyć normalnie.
- Rozpocząłem leczenie, po dwóch miesiącach poziom wirusa był niewykrywalny i od tego czasu żyję normalnie. Jedna tabletka dziennie i badania raz na 6 miesięcy. Leczenie jest też profilaktyką. W związku z tym, że poziom wirusa u mnie jest niewykrywalny, ja go nie mogę dalej przekazać. Ode mnie nie można się zakazić – powiedział Grzegorz.
Mężczyzna przyznał jednak, że często odbierając wynik pozytywny, boimy się powiedzieć otoczeniu o sytuacji zdrowotnej. Stygmatyzacja i ocena społeczeństwa potrafi być bolesna. A wynika przede wszystkim z braku wiedzy o chorobie.
- Na początku może być lęk przed odrzuceniem. Ale w takiej sytuacji zachęcam też do tego, aby szukać pomocy wśród organizacji, jest dużo osób żyjących z HIV, które udzielają wsparcia – dodał Grzegorz.
PartyTest – akcja testowania się na festiwalach i w klubach
Od kilku lat widać stały wzrost wykrytych zakażeń HIV. Niestety od lat brakuje działań profilaktycznych i edukacyjnych w szkołach. Ostatnio przeprowadzone badania Kantar dla m.st. Warszawy wskazały, że poziom wiedzy i nastawienie wobec osób z HIV jest coraz gorsze.
- Jest to zapomniana wiedza, która kolejnemu pokoleniu nie jest przekazywana, nie mamy edukacji seksualnej. Mimo że mamy tego wirusa od 40 lat, dokładnie wiemy, jak on się przenosi, jak można się zabezpieczyć. Niestety kolejne osoby 20-letnie mają wynik dodatni, zastanawiam się, jak to się stało, że nie ustrzegliśmy tych osób. To nie jest wiedza tajemna. Druga grupa, która jest zaskoczeniem, to są kobiety 40+, one dowiadują się bardzo późno. I mimo że mamy w Polsce leki, które nie pozwalają na rozwinięcie się AIDS, te kobiety umierają. To jest przerażające, bo to oznacza, że ludzie się za późno testują, boją się iść na badania – powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.
W Polsce ponad 50% osób jest późno zdiagnozowanych, szczególnie w grupie osób heteroseksualnych. Dane ogólnopolskie mówią, że tylko co 10 Polak wykonał w swoim życiu chociaż raz test w kierunku HIV. Co ważne, wczesne wykrycie pozwala włączyć leki od razu i zapobiec rozwinięciu AIDS. Fundacja Edukacji Społecznej dzięki środkom z Konkursu "Pozytywnie Otwarci" zorganizowała akcję "PartyTest". Organizatorzy wychodzą z możliwością bezpłatnych i anonimowych badań w kierunku HIV, HCV i kiły w szczególnej populacji osób młodych. Są to szybkie testy połączone z rozmową z doradcą, który nie tylko wyjaśnia, na czym polega test, ale również jak w przyszłości można się zabezpieczyć przed zakażeniem.
- Projekt wychodzi do młodych ludzi, ale nie tylko. Chcemy pokazać, że testowanie jest łatwe. Wprowadziliśmy punkty konsultacyjno-diagnostyczne, wprowadziliśmy self testing, każdy może zamówić test i zrobić go samodzielnie w domu. To nie jest nic starszego, w 15 minut i mamy wynik. To, co jest następną informacją – z tym można żyć. To nie jest przerażające mieć wynik dodatki, każdy powinien taki test wykonać - powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Drastyczny wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. "Nie doceniamy niebezpieczeństwa"
- "Koniec AIDS". Test na HIV możesz zrobić w domu i to za darmo
- Anna Skura o nieudanej operacji. "Miałam mieć tylko usunięty żel, a tu mam nagle dziurę w piersiach"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News