Profilaktyka zdrowia

„Koniec AIDS”. Test na HIV możesz zrobić w domu i to za darmo

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS
Elizabeth Fernandez/Getty Images„Koniec AIDS”. Test na HIV możesz zrobić w domu i to za darmo

Zamiast demonizować HIV, trzeba zmienić świadomość, że badanie się i to nie tylko na HIV, jest czymś normalnym. Dzięki kampanii „Koniec AIDS” test na obecność wirusa można wykonać w domu szybko i, co ważne, za darmo i anonimowo.

15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Święto pierwszy raz obchodzone było w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 roku. Celem jest uczczenie pamięci tych, którzy zmarli z powodu choroby. Obchody mają też przypominać o potrzebie pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

Polacy nie badają się na HIV

Według szacunków tylko 9% Polaków zrobiło test na obecność HIV, a nawet 50% mieszkańców naszego kraju może nie być świadomym bycia zarażonym. Statystyki są bezlitosne – to największy odsetek w całej Unii Europejskiej. Wiele osób nie bada się przede wszystkim z jednego powodu – boją się oni pozytywnego wyniku oraz nieuleczalnej choroby, jaką jest AIDS. Z takim podejściem walczy Fundacja Edukacja Społecznej, która ruszyła z kampanią „Koniec AIDS”.

Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Dzięki szybkiej diagnozie możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi HIV. Leki na HIV są w Polsce całkowicie refundowane, a ich działanie jest tak skuteczne, że osoba przyjmując je regularnie jest nie zakażająca – jej poziom wirusa we krwi jest niewykrywalny

- podkreśliła autorka projektu Agata Stola.

„Koniec AIDS”. Bezpłatne testy na HIV do zrobienia w domu

Oczekiwano, że panująca pandemia koronawirusa przyniesie pewien pozytywny efekt. Ten czas mógł skłonić nas wszystkich do zastanowienia się chorobami zakaźnymi i do zrobienia badań. Zwłaszcza teraz, kiedy dzięki działaniom Fundacji Edukacja Społeczna i kampanii „Koniec AIDS” testy na obecność HIV można zrobić w domu – bezpłatnie i anonimowo.

Przekornie powiedziałabym, że HIV okazał się nagle „poczciwym wirusem”, z którym wiemy, jak się obchodzić. Wiemy, jak się zakażamy, dostępne są bezpłatne testy, a do tego jeszcze skuteczne leki. Teraz już nie ma wymówek, aby odłożyć badanie w czasie. Anonimowy test, który pojawi się w twojej skrzynce pocztowej jest szybki, wygodny i skuteczny. Jeśli wcześniej nie miałeś czasu na wizytę w punkcie diagnostycznym lub wstydziłeś się tam pojawić, to właśnie teraz te argumenty się zdezaktualizowały

- wytłumaczyła Agata Stola.

Darmowe testy można zamówić na stronie projekttest.pl. Wcześniej jednak trzeba zadzwonić na bezpłatną infolinię 800 14 14 23 czynną od poniedziałku do piątku od 16.00 do 20.00 oraz w sobotę w godzinach 10.00 do 14.00. Podczas rozmowy informujemy doradcę lub doradczynię, że chcemy wykonać test na HIV w domu. Dostaniemy szczegółową instrukcję oraz specjalny kod, który warto zapisać. Pozwoli nam on na bezpłatne otrzymanie zamówionego testu. Ten przyjdzie do nas pocztą.

„Koniec AIDS”. Znani zachęcają do testów na HIV

Wiele znanych osób zaangażowało się w kampanię „Koniec AIDS” i zachęca do robienia testów na obecność HIV. Są to: Beata Sadowska, Sylwia Chutnik, Red Lipstick Monster, Ada Fijał, Mikołaj Roznerska i Adriana Kalska, Maria Seweryn, Osi Ugonoh, Tomasz Oświeciński, Małgorzata Rozenek Majdan, Bela Komoszyńska czy Maciej Gąsiu Gośniowski. Zdjęcia z nimi, za którymi stoi Zuza Krajewska, znajdują się na przystankach w całej Polsce. Towarzyszy im hasło: „Koniec AIDS. Każdy wynik jest dobry”.

Teraz biorąc odpowiednie leki kobiety zakażone HIV są w stanie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko i ta świadomość jest bardzo ważna. Każda kobieta w ciąży powinna mieć zlecone przez lekarza badanie w kierunku HIV dwa razy, w I i III trymestrze ciąży

- podkreśliła Małgorzata Rozenek Majdan.

Do robienia badań przekonuje także dr n. med., seksuolog Robert Kowalczyk.

Współcześnie, w pewnym sensie każdy wynik jest pozytywny, ponieważ mamy na tyle nowoczesne terapie, że można żyć praktycznie bez negatywnych skutków leczenia

- uświadomił.

Zobacz także:

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło: Informacje prasowe

Źródło zdjęcia głównego:  Elizabeth Fernandez/Getty Images

Pozostałe wiadomości