edukacja seksualna

  edukacja seksualna

  Edukacja seksualna w Polsce stoi na niskim poziomie. Młodzi ludzie nie dostają rzetelnej wiedzy ani w szkole, ani w domu. Informacji szukają w Internecie, niestety bardzo często są one przekłamane i prezentują nieprawdziwy obraz seksu. Na szczęście taki obraz edukacji seksualnej w Polsce powoli odchodzi do lamusa. Wszystko dzięki Anji Rubik i powstałej z jej inicjatywy fundacji sexed.pl oraz zaangażowaniu młodych ludzi.

  Kiedy o edukację seksualną trudno w szkole czy w domu, nastolatkowie szukają innych źródeł wiedzy. Z reguły jest to oczywiście Internet. Aby pomóc młodzieży zdobywać rzetelne informacje na tematy związane z seksem, psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Chorzewska stworzyła w mediach społecznościowych "Instaporadnię". O co najczęściej pytają młodzi ludzie?

  ...ani infekcje przekazywane drogą płciową. Anja Rubik wydała podręcznik o seksie. Są to otwarte, pozbawione pruderii rozmowy o seksie. Rozmówcami Anji są bohaterowie kampanii edukacyjnej SEXEDPL, która w październiku zeszłego roku wywołała wiele emocji. Modelka uważa, że w Polsce temat seksu jest demonizowany. Rodzice wstydzą się rozmawiać o seksie ze swoimi dziećmi. W związku z premierą książki, Anja Rubik otwiera również szkołę #SEXEDPL. Będą to 4 dni warsztatów z psychologami, seksuologami i nie tylko. Zapraszamy!

  Gość Dzień Dobry TVN modelka Anja Rubik jest inicjatorką kampanii #sexedpl, która ma zwrócić uwagę na problem niskiej świadomości seksualnej wśród polskiej młodzieży. Dlaczego zajęła się tym tematem? Teraz pracuje nad podręcznikiem. Do kogo on będzie skierowany? Jej akcja zainspirowała organizatorów festiwalu Netia Off Camera, którzy postanowili pokazać podczas tegorocznej edycji filmy, w których poruszane są tematy związane z cielesnością, edukacją seksualną i odkrywaniem własnej tożsamości. Jakie produkcje wybrane przez Anję zostaną wyświetlone?

  W polskich szkołach nauka o seksie właściwie nie istnieje, dlatego grupa licealistów stworzyła w sieci projekt społeczny SeksPress, który ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat edukacji seksualnej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Aleksandrę Moraś, Julię Gardasiewicz i Julię Krok, aby powiedziały o szczegółach swojej akcji. Jakie informacje związane z seksem są w szkole tematem tabu?

  O edukacji seksualnej w Polsce, przemocy wobec kobiet, tematach tabu i kampanii #Sexedpl rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Anją Rubik i Robertem Biedroniem. Czy ministerstwo edukacji włączy się w społeczną akcję modelki?

  Wielu nastolatków zostaje rodzicami. Dlaczego tak się dzieje? Czy wynika to z braku edukacji seksualnej? A może tego typu wiedza rozbudza u dzieci zainteresowanie seksem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN seksuolog Monikę Staruch.

  Reżyserka Małgorzata Szumowska to jedna z twarzy kampanii Anji Rubik #SEXEDPL. W materiale stworzonym na potrzeby kampanii cytuje fragmenty obowiązującego obecnie w szkołach podręcznika do wychowania do życia w rodzinie. "Dla wielu młodych ludzi masturbacja jest problemem. Przyznają, że czują się z tym źle i chcieliby umieć się od niej powstrzymać" - czyta. "Tymczasem masturbacja jest czymś jak najbardziej naturalnym" - kontruje Szumowska. Jak według niej powinna wyglądać edukacja seksualna? Czy rozmawia ze swoim synem o seksie? Kto powinien edukować: szkoła czy rodzice? A może jedno i drugie? Z Małgorzatą Szumowską spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Temat edukacji seksualnej w Polsce, zdaniem topmodelki Anji Rubik, wciąż jest tematem tabu. Dlatego modelka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zainicjowała projekt #SEXEDPL. Dziennikarzowi Mateuszowi Hładkiemu opowiedziała o tym projekcie i o znanych osobach, które się w ten projekt zaangażowały. Czy nie obawia się zarzutu, że nie wie, jak edukować dzieci, skoro sama ich nie ma? Czy szkoła powinna prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej? Co Ania Rubik myśli o podręcznikach do zajęć "wychowania w rodzinie?"? Czy zamierza kandydować w wyborach do polskiego parlamentu?

  Młodzi ludzie czerpią informacje o seksie głównie z internetu. Niestety nie zawsze są one rzetelne, dlatego edukatorzy seksualni postanowili dotrzeć z wiedzą do klubów, w których bawi się młodzież. Dlaczego akurat tam?

  Niedawno media obiegła informacja, że w szpitalu w Chojnicach 13-latka urodziła dziecko. Ojcem może być 20-letni znajomy z sąsiedniej miejscowości. Rodzice dziewczynki byli zaskoczeni porodem. Jak to możliwe, żeby nie wiedzieli, że ich córka jest w ciąży? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Aleksandrę Józefowską z grupy edukatorów seksualnych „Ponton”, aby porozmawiać o nastoletnich ciążach. Czego najbardziej obawiają się dziewczynki, które zaszły w ciążę? Gdzie mogą otrzymać pomoc?

  Dwójka gimnazjalistów została przyłapana "in flagranti" przez uczniów szkoły podstawowej. Co można zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji i, dlaczego dochodzi do podobnych zdarzeń w miejscach publicznych? O komentarz poprosiliśmy seksuologa Izabelę Jąderek: "Przez to, że treści seksualne, erotyczne, pornograficzne są dostępne w różnych mediach mamy tzw. "kulturę obnażania". To, co kiedyś było prywatne, w tej chwili staje się publiczne i (...) dla młodych osób staje się wzorcem do naśladowania" i Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”: "Oni są w wieku, kiedy faceci sobie zapuszczają brody, dziewczyny sobie zapuszczają piersi i jasne, że ich to interesuje. Romeo i Julia byli ewidentnie w wieku gimnazjalnym".

  Młodzi ludzie narzekają, że wielu nauczycieli prowadzących zajęcia z wychowania do życia w rodzinie nie jest kompetentna w tym temacie, ich poglądy są bardzo konserwatywne, a ww. lekcje nie mają nic wspólnego z edukacją seksualną. Do czego to może doprowadzić? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: seksuolog dr Izabelę Jąderek i współorganizatorkę Strajku Młodych Aleksandrę Wesołowską, aby porozmawiać o edukacji seksualnej w szkole. Skąd Ola czerpie wiedzę o antykoncepcji? Jakie zagadnienia powinny być poruszane podczas zajęć z edukacji seksualnej? Kto powinien je prowadzić? I czy da się rozmawiać o seksie bez ideologii?

  Tym razem tematem cyklu Edukacja Seksualna jest orientacja psychoseksualna. Kiedy rodzic powinien poruszyć z dziećmi ten temat? Jak o tym rozmawiać? Zastanawialiśmy się nad tym wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: prowadzącą cykl Odetą Moro oraz ukraińskim działaczem LGBT Slavą Melnykiem. Jak Ukraińcy odbierają homoseksualizm, a jak Polacy?

  Dwa dni temu w Kielcach 12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Ojcem jest 29-letni mężczyzna. Jak wygląda poród u tak młodej osoby? Czy dziewczynka była świadoma tego, co się z nią dzieje? Kiedy u nastolatka pojawia się popęd seksualny? I jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o seksie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski i seksuolog Monika Staruch.

  W dzisiejszym odcinku, naszego cyklu dotyczącego edukacji seksualnej, zajęliśmy się tematem cyberprzemocy. Na jakie zachowania swoich pociech powinni szczególnie zwracać uwagę rodzice by, w porę, zorientować się, że dziecko jest jej ofiarą? Na czym może polegać przemoc seksualna lub cyberprzemoc? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Paulinę Trojanowską, wolontariuszkę w Grupie Edukatorów Seksualnych „Ponton.

  Jak pokazują najnowsze badania, aż 7 na 10 gimnazjalistów ma za sobą inicjację seksualną. W Polsce średni wiek rozpoczęcia życia seksualnego wynosi 16 lat. Czym dla nastolatków jest seks? Czy znają konsekwencje swojego postępowania? Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Zapytaliśmy o to seksuolog Izabelę Jąderek.

  W kolejnym odcinku cyklu "Edukacja seksualna" rozmawiamy o seksualizacji. Jaka jest różnica miedzy zdrową seksualnością a seksualizacją? Jak obecnie przejawia się seksualizacja? Co jest jej źródłem? Czy młodzież postrzega ją pozytywnie czy negatywnie? jak seksualizacja wpływa na ich rozwój? Gościem Dzień Dobry TVN była Paulina Trojanowska, wolontariuszka w Grupie Edukatorów Seksualnych „Ponton”.