Osoby, których okres dorastania przypadł na lata 90. i początek XXI w., z pewnością pamiętają, skąd czerpały swoją wiedzę na temat seksu i związków. Wydawane wówczas kolorowe gazety dla nastolatków zawierały nie tylko wywiady z idolami i plakaty z ich wizerunkami, ale także (a dla niektórych - przede wszystkim) intymne porady. O tym, gdzie dziś młodzież szuka wiedzy na temat seksu i seksualności, rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Izabelą Jąderek, psycholożką, psychoterapeutką, seksuolożką i doświadczoną edukatorką seksualną oraz Tosią z WDŻ dla zaawansowanych.
Gazety dla nastolatków: co najchętniej tam czytaliśmy?
Obecni 30-latkowie z pewnością doskonale pamiętają, jak z wypiekami na twarzy czytali kolejne numery "Bravo" czy "Bravo Girl". Dla większości z nas była to szansa na poznanie bliżej idoli, szczególnie tych zza oceanu, ale też źródło wiedzy na temat zdrowia i życia intymnego. Wielu z nas z wypiekami na twarzy czytało porady dotyczące antykoncepcji, pierwszego razu czy pocałunków.
Seks
Seks
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się w "Bravo" fotoopowiadania - pewnego rodzaju komiksy, gdzie zamiast rysunków wykorzystywano zdjęcia, za pomocą których autorzy opowiadali historie bohaterów. Tematyka takich rubryk była naprawdę bardzo różnorodna - od spraw sercowych, przez problemy w domu czy w szkole.
Pokazaliśmy archiwalne wydania współczesnym nastolatkom. Ich zadaniem było stworzenie własnej wersji foto story. Jak im poszło? Sprawdźcie w materiale wideo.
Co nastolatki powinny wiedzieć o seksie?
Gdzie obecnie dzieci i nastolatkowie szukają wiedzy o seksie?
- Ja bym powiedziała, że wszędzie - rozpoczęła Izabela Jąderek - Najbardziej, oczywiście, w Internecie, bo jest najbardziej dostępny i niereglamentowany - zaznaczyła psycholożka. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby wiedza o seksie pochodziła od rodziców, jednak z jakiegoś powodu często unikają oni takich tematów. - Problem polega na tym, że ta wiedza nie zawsze jest rzetelna. Dziecku trudno rozpoznać, które treści są dla niego, które będą mu służyły - podkreśliła ekspertka.
Są tacy, którzy twierdzą, że wiedza na temat seksu powinna być przekazywana w szkole. Często zdarza się, że edukacja o "tych sprawach" odbywa się nie tyle na lekcjach, co na przerwach, w kręgu rówieśniczym.
- Bywają dzieciaki, które dużo wiedzą i tę wiedzę przekazują rówieśnikom - powiedziała Tosia z WDŻ dla zaawansowanych. - Temat seksualności bardzo ciekawi młodych ludzi, więc lgną do takich osób - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chrapanie utrudnia orgazm? Wiele kobiet mierzy się z tym problemem
- Od prawie 20 lat jest panem do towarzystwa i spał z setkami kobiet. "Moja żona nie ma nic przeciwko"
- Jak wygląda mapa czułych miejsc u kobiet i mężczyzn? Seksuolog zdradza konkretne strefy
Autor: Katarzyna Lackowska
Reporter: Bartosz Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News