W tych województwach najrzadziej uprawiają seks. "Tam mówią: w ogóle, nic"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sonda: Seks nasz codzienny?
Sonda: Seks nasz codzienny?
Czemu Polacy rezygnują z intymnych doznań?
Czemu Polacy rezygnują z intymnych doznań?
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Z najnowszych badań przeprowadzonych w 2022 r. wynika, że Polacy coraz rzadziej uprawiają seks. W porównaniu do roku poprzedniego wzrosła liczba osób, które nie robią tego w ogóle. A jak sprawa ta wygląda u warszawiaków? Zapytał ich o to Filip Chajzer. Natomiast z gościem Dzień Dobry TVN seksuologiem klinicznym dr. Robertem Kowalczykiem zastanawialiśmy się, dlaczego odwracamy się od miłosnych igraszek.

Jak często Polacy uprawiają seks? Badanie

W Narodowym Teście Zdrowia Polaków 2022 respondentów zapytano, jak często uprawiają seks. Tylko 2 proc. ankietowanych wskazało, że robi to codziennie, 14 proc. - kilka razy w tygodniu, 11 proc. - raz w tygodniu, 22 proc. - kilka razy w miesiącu, a 26 proc. nie uprawia seksu w ogóle. Filip Chajzer postanowił sprawdzić, do jakiej grupy należą napotkane podczas ulicznej sondy osoby.

- Robimy to codziennie - powiedział jeden z panów.

- W moim przypadku są różne okresy. (...) W lepszych okresach [robię to - przyp. red.] nawet do paru razy dziennie - stwierdził inny mężczyzna.

- Niech będzie, że jestem w grupie 11 proc. - przyznała jedna z kobiet.

Przeprowadzający Narodowy Test Zdrowia Polaków 2022 sprawdzili także, jak aktywność seksualna rozkłada się według województw. Okazało się, że odpowiedź "uprawiam seks kilka razy w tygodniu" najczęściej zaznaczali mieszkańcy np. dolnośląskiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego. Zdaniem jednej z rozmówczyń Filipa Chajzera dobry wynik tych części Polski to zasługa bliskości granicy z Niemcami. - [Niemcy - przyp. red.] dają dobry przykład - stwierdziła. - Ja wiem, te filmy kiedyś jakoś tak - zgodził się nasz reporter, nawiązując do erotyków z lat 90. ubiegłego wieku, które można było nabyć w Polsce.

Dlaczego Polacy rzadziej uprawiają seks?

Z powyższych badań wynika też, że seksu nie uprawia 27 proc. mieszkańców m.in. Mazowsza, Śląska, Warmii i Mazur, 28 proc. mieszkańców Lubelszczyzny i Opolszczyzny i aż 30 proc. ankietowanych zamieszkujących Podlasie. - Dlaczego tam mówią: "W ogóle, nic"? - zastanawiał się Filip Chajzer. Co na to nasz gość?

Zdaniem seksuologa dr. Roberta Kowalczyka należy ostrożnie podchodzić do tych wyników, ponieważ zawierają one tylko deklaracje, które nie do końca mogą być zgodne z prawdą. - Mężczyźni zawyżają [swoje statystyki dotyczące seksu - przyp. red.], a kobiety je zaniżają. U mężczyzn aktywność seksualna buduje męskość, u kobiet mówienie o wielu partnerach seksualnych wpływa różnie - stwierdził nasz gość.

Przyznał jednak, że da się zauważyć tendencję spadkową, jeśli chodzi o seks realny, natomiast ten wirtualny ma się całkiem dobrze. - Jeżeli popatrzymy na dane pochodzące od użytkowników stron, to jest to jakaś ogromna liczba - powiedział Robert Kowalczyk.

Pomijając deklaratywność powyższych badań, to - zdaniem specjalisty - spadek zainteresowania aktywnością seksualną może być wynikiem stresu. - To jeden z podstawowych zabójców seksualności, ale drugi, według mnie głębszy, to traktowanie seksu jako dyscyplinę sportową, tzn. on ma być i muszą być wyniki - wyjaśnił Robert Kowalczyk.

Kolejnymi problemami są wkradająca się w pożycie seksualne nuda i brak czasu, by pracować nad intymnością.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Reporter: F. Chajzer/K. Krupa

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości