Chrapanie utrudnia orgazm? Wiele kobiet mierzy się z tym problemem

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
www.ofeminin.pl
Jak utrzymać namiętność w związku? Joanna Keszka radzi
Jak utrzymać namiętność w związku? Joanna Keszka radzi
wideo 2/9

Bezdech senny ma związek z kobiecym orgazmem. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Maryland, którzy przebadali ponad 3 mln kobiet, szukając przyczyny ich trudności z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Jak jakość snu wpływa na podniecenie?

Chrapanie a orgazm

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań na łamach pisma "Urology", w których wyjaśniają zależność między zaburzeniami snu a satysfakcją seksualną. Okazuje się, że kobiety, które mają tendencję do chrapania, rzadziej doświadczają orgazmu i mogą mieć trudność z osiągnięciem przyjemności w łóżku.

Według badaczy przyczyną tego zjawiska może być bezdech senny, bezsenność czy zaburzenia snu związane z rytmem okołodobowym. Naukowcy po przebadaniu ponad 3 mln kobiet podali, że chrapiące pacjentki są dwukrotnie bardziej narażone na trudności z odczuwaniem podniecenia seksualnego, zaś aż 70 procent z nich miało kłopoty z orgazmem.

- Wyniki wskazują bardzo ważną korelację między jakością snu a zdrowiem seksualnym u kobiet – stwierdził dr Taylor Kohn, jeden z autorów raportu z Uniwersytetu w Maryland.

Jak leczyć bezdech senny?

Zależność między zaburzeniami snu a kłopotami w łóżku, według badaczy wynika ze spadku poziomu estrogenu i testosteronu. Oba te hormony odgrywają bardzo istotną rolę w ciele każdego człowieka. Problem szczególnie dotyczy osób otyłych oraz tych, którzy nadużywają alkoholu i palą papierosy.

Lekarze proponują wprowadzenie zdrowych nawyków tym, którzy mierzą się z problemem chrapania i bezsennością. Warto rozpocząć od zmian w sposobie odżywiania oraz postawić na regularny ruch na świeżym powietrzu. Bezdech senny może być poddany leczeniu m.in. poprzez noszenie specjalnie zaprojektowanych zatyczek do nosa lub osłon na dziąsła na noc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: www.ofeminin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Daly and Newton/Getty Images

Pozostałe wiadomości