Jakimi prawami rządzi się kobiecy orgazm?

kobiecy orgazm
Thiago Santos / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Orgazm jest istotnym zwieńczeniem stosunku płciowego. Wielu mężczyzn chce zrozumieć istotę kobiecego orgazmu – zastanawia się, jak doprowadzić kobietę do wytrysku i co znaczy brak orgazmu u kobiety.

Akt współżycia płciowego towarzyszy ludzkości od czasów starożytności. Jest on podstawą utrzymania ciągłości gatunku, gdyż jednym z jego efektów jest poczęcie dziecka. Jednakże z czasem czysto praktyczne podejście do stosunku płciowego przestało być jego jedyną istotą. Zaczęto odkrywać korzyści, jakie z niego wypływają.

Odczucie głębokiej przyjemności fizycznej i psychicznej, jaką niesie za sobą orgazm, wywołuje szereg pozytywnych reakcji ze strony organizmu. Większość z nich związanych jest z uwalnianiem się dużej ilości endorfin (hormonów szczęścia), które działają relaksacyjnie i stymulują ośrodek przyjemności w obrębie mózgowia, prowadząc nawet do stanów euforycznych. Dlatego też partnerzy coraz częściej zastanawiają się, co czuje kobieta podczas orgazmu, po orgazmie i jak sprawić jej największą przyjemność.

Kobiecy orgazm a męski orgazm

Mechanizmy doprowadzające do orgazmu u mężczyzn i u kobiet są wbrew pozorom podobne. Mają na nie wpływ czynniki fizykalne, takie jak stymulacja stref erogennych, jak również psychologiczne, czyli fantazjowanie o sytuacjach, które uważamy za podniecające, atmosfera, która towarzyszy zbliżeniu. Osiągnięcie orgazmu przez mężczyznę tożsame jest z wytryskiem nasienia, u kobiet nie występują tak ewidentne cechy potwierdzające wystąpienie orgazmu, jednakże można zaobserwować pewne objawy, które go potwierdzają.

Jak dochodzi do orgazmu?

Aby poznać i zrozumieć mechanizm wystąpienia kobiecego orgazmu , należy najpierw przyjrzeć się samemu stosunkowi płciowemu i jego fazom.

Kobieta podczas orgazmu. Faza pierwsza – podniecenie . Podczas tej fazy pojawia się zaróżowienie skóry, twarz oblewa się rumieńcem, dochodzi do sztywnienia i wydłużenia brodawek sutkowych, rośnie tętno, zwiększa się ciśnienie krwi, wzrasta napięcie mięśni pochwy, na jej ścianach pojawia się płyn lubrykacyjny, przez rozszerzone naczynia krwionośne i wzmożony przepływ krwi powiększają się wargi sromowe, nabrzmiewa łechtaczka.

Gwiazdy o związkach

Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Sandra Kubicka o związku z Baronem
Sandra Kubicka o związku z Baronem
Aktorskie małżeństwo ponad 30 lat razem
Aktorskie małżeństwo ponad 30 lat razem
Basia Ritz opowiedziała o kulisach swojego małżeństwa
Basia Ritz opowiedziała o kulisach swojego małżeństwa
 „Małżeństwo do poprawki”
„Małżeństwo do poprawki”

Faza druga – plateau. Objawy tej fazy są podobne, jednakże zwiększa się ich intensywność. Wzrasta napięcie mięśni całego ciała, przyspieszeniu i skróceniu ulega oddech. Zwiększa się ilość wydzieliny w obrębie pochwy i jej ujścia. Objawy te narastają, doprowadzając do wystąpienia ostatniej fazy orgazmu.

Faza trzecia – orgazm. W tej fazie następuje chwilowy wzrost ciśnienia tętniczego nawet o 30 mm Hg, oddech przyspiesza do 30–40 wdechów na minutę, czerwieni się skóra całego ciała, dochodzi do rytmicznych skurczów pochwy, które są wyraźnie odczuwane przez kobietę.

Faza czwarta – odprężenie. W tej fazie wykładniki ciśnienia, tętna i oddechów powoli stabilizują się, ustępuje obrzęk i przekrwienie warg sromowych i pochwy.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Rodzaje orgazmu kobiecego

Do osiągnięcia przyjemności, jaka towarzyszy orgazmowi, może doprowadzić kilka sytuacji. Kobieta może szczytować w związku z penetracją, seksem oralnym i analnym, kiedy stymulowany jest punkt G. Do orgazmu doprowadza także masturbacja.

Mężczyźni mają jakoby wrodzoną, automatyczną zdolność do przeżywania orgazmu. Bywa, że kobieta musi się nauczyć lub “wypracować” indywidualną ścieżkę.

Powszechnie stosowane są określenia orgazm łechtaczkowy i orgazm pochwowy i są to dwa najczęściej wymieniane typy orgazmu. Niektórzy naukowcy dowodzą jednak, że każdy orgazm u kobiety ma bezpośredni lub pośredni związek ze stymulację łechtaczki. Orgazm łechtaczkowy jest bardziej powszechny i zdecydowanie więcej kobiet jest zdolnych do jego odczuwania. Natomiast obecnie panuje pogląd, iż łechtaczka jest połączona z receptorami nerwowymi pochwy, więc penetracja, która pobudza ściany pochwy, w rzeczywistości również stymuluje łechtaczkę.

Problem z orgazmem u kobiety

Ze względu na to, iż przyczyny orgazmu są związane z anatomią i fizjologią, ale również z aspektem psychicznym, trudności w osiągnięciu orgazmu mogą dotyczyć każdej z nich. Wszelkie nieprawidłowości w budowie narządów płciowych mogą stać na przeszkodzie szczytowaniu i powodować brak orgazmu u kobiety . Zaburzenia unerwienia i unaczynienia pochwy i łechtaczki mogą czynić niemożliwym osiągnięcie orgazmu.

"Inspirujące kobiety"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

Ponadto nieprawidłowa funkcja gruczołów przedsionkowych większych (Bartholina) skutkująca zmniejszeniem lub brakiem wydzielania śluzu pochwowego może czynić stosunek nieprzyjemnym, co zaburzy uzyskanie orgazmu. Problem z orgazmem u kobiety należy rozważać też nie tylko w kontekście sfery fizycznej, ale też psychicznej. Jeśli kobieta jest zestresowana, ma kompleksy dotyczące swojego wyglądu lub niekomfortowo czuje się z partnerem, osiąganie przyjemności ze stosunku będzie trudniejsze. Wówczas odpowiedź na to, dlaczego kobieta nie ma orgazmu , będzie bardziej złożona.

Kluczem do osiągnięcia szczytowania u kobiet jest przede wszystkim poznanie swojego własnego ciała oraz tego, jakie zachowania partnera najbardziej pobudzają zmysły kobiety. W związku z tym większość seksuologów i ginekologów przy kłopotach w osiągnięciu orgazmu poleca masturbację. Dzięki niej kobieta ma poznać, które strefy erogenne są u niej najbardziej wrażliwe i jak prowadzona stymulacja ułatwia osiągnięcie orgazmu.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości