Co stoi na przeszkodzie do kobiecego orgazmu? "Jeśli nie potrafimy poddać się przyjemności, może się nie pojawić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Kobieca seksualność to temat tabu. Nie brakuje głosów, że panie rzadko czerpią satysfakcję z seksu i mają trudności z osiągnięciem orgazmu. Czy faktycznie tak jest? Czy potrafią rozpoznawać swoje potrzeby i czy rozmawiają o nich z parterem? Na ten temat z Anną Golan, seksuologiem rozmawiała Katarzyna Oleksik.

Czy kobiety mają problemy z osiąganiem orgazmu?

Katarzyna Oleksik: Czy kobiety rzadziej osiągają orgazm podczas seksu, a u mężczyzny pojawia się on przy każdym stosunku?

Anna Golan, seksuolog: To zbyt duże uogólnione. Dla mężczyzn nie każdy wytrysk musi się łączyć z psychicznym przeżyciem orgazmu. Jego intensywność może być różna i nie zawsze się pojawia. Mężczyźni też mogą doświadczać problemów z jego osiągnięciem. Natomiast zdecydowanie częściej takie trudności mają kobiety. Wiemy to stąd, że one po prostu częściej szukają pomocy.

To przekonanie, że kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu, związane jest również, z tym że większość osób uważa, że najlepszy orgazm to ten, którego doświadcza się podczas stosunku, a ten uzyskany w wyniku masturbacji czy seksu oralnego liczy się mniej. A to nieprawda. Warto dodać, że większość kobiet osiąga orgazm właśnie podczas seksu oralnego, gdy stymulowana jest łechtaczka.

Skąd się biorą te kłopoty?

Czynników może być bardzo dużo. Istotne jest, czy partnerzy znają swoje potrzeby, czy wiedzą jak się dotykać. Np. jeśli kobieta potrzebuje dłuższej stymulacji, a mężczyzna ma np. przedwczesny wytrysk, to zakończenie stosunku orgazmem jednej i drugiej strony może być trudne. Zdarza się, że kobiety same osiągają orgazm, ale w obecności drugiej osoby pojawia się jakaś kontrola, obawa. Orgazm w dużej mierze jest w naszej głowie i jeśli nie potrafimy poddać się tej przyjemności, odpuścić, to może się nie pojawić. Pamiętajmy, że przyczyną braku orgazmu mogą być również problemy zdrowotne lub przyjmowane leki.

Czy miernikiem dobrego seksu jest orgazm?

Niekoniecznie. Duża część kobiet powie, że dla nich ważny jest cały ten proces. Satysfakcję daje im bliskość, dotyk, nie tylko orgazm sam w sobie.

Brak orgazmu jest dla nich problemem?

To za duże uproszczenie, ale zupełny brak orgazmu może budzić frustrację. Jeśli zdecydowana większość stosunków seksualnych kończy się orgazmem, a tylko ich niewielka część nie – to dla większości kobiet nie jest to problem. Rozumieją, że orgazm nie musi się pojawić za każdym razem, wiedzą, że mamy różne dni, różne emocje nam towarzyszą.

Zdarza się też, że wymagamy od siebie zbyt wiele i na przykład bardzo młode dziewczyny, które dopiero zaczynają swoje życie seksualne, uważają, że orgazm musi się pojawić po każdym stosunku, a jego brak to powód do niepokoju i szukają pomocy w gabinetach.

Co stoi na przeszkodzie do kobiecego orgazmu?

Dlaczego kobieta może nie mieć orgazmu?

W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, czy nie miała go nigdy, a może osiąga go tylko podczas masturbacji. Należy przyjrzeć się temu, jak go osiąga, jak się stymuluje i czy jest to coś, co można powtórzyć z partnerem. Czasami kobiety same się blokują i np. mówią, że wiedzą, że potrzebują podczas stosunku jeszcze stymulacji łechtaczki, ale wstydzą się o to poprosić. Czasem zdarza się, że przyzwyczajamy swoje ciało do tego, że osiągamy przyjemność w jeden określony sposób, a to może prowadzić do kłopotów. W takich sytuacjach warto zmienić techniki masturbacji. Wprowadzić większą elastyczność. Być może warto spotkać się z seksuologiem. Specjalista przeprowadzi pogłębiony wywiad seksuologiczny. Zapyta o relacje z partnerem, techniki seksualne, stan zdrowia. Dzięki temu będzie mógł pomóc.

Co zrobić, że jednak czerpać z seksu większą przyjemność?

Możemy sobie pomóc poprzez poznawanie swojego ciała, eksperymentowanie, a także większą współpracę z partnerem. Bardzo często to, co utrudnia odczuwanie orgazmu, to nadmierna koncentracja nad nim: czy w końcu będzie, czy w końcu się uda. Duża presja nie pomaga.

Jak kobieta może poznać swoje ciało?

Kobieta, aby lepiej poznać swoje ciało, może się masturbować. Jak to robić?

Technik masturbacyjnych jest bardzo dużo. Mogą to być mocne zaciskanie ud, dotykanie łechtaczki, wprowadzanie palca czy wibratora to pochwy, a także korzystanie z różnego rodzaju masażerów. Może się zdarzyć, że kobieta odkryje podczas masturbacji, że potrzebuje jeszcze stymulacji sutków, aby osiągnąć orgazm. Dobrze jest, gdy nie ograniczamy się tylko do jednego sposobu. Jeśli zachowujemy elastyczność – to możemy czerpać przyjemność z różnych sytuacji. Ale masturbacja to nie wszystko. Kobieta, aby lepiej poznać swoje potrzeby, może fantazjować i także obserwować jakie elementy fantazji wzbudzają najsilniejszą ekscytację, jaki stwarza klimat seksualny w swoich marzeniach.

Czy w związku jest miejsce na masturbację? Czy może jest to coś niepokojącego? Sygnał, że czegoś nam brakuje?

Nie, niepokojąca może być sytuacja, gdy przedkładamy masturbację ponad seks w związku. Jeśli daje większą przyjemność, satysfakcję psychiczną, fizyczną i seksualną, to warto się temu przyjrzeć. Jeśli jest to tylko relacji z własnym ciałem, jest tylko dodatkiem – nie ma powodu do obaw.

A sny erotyczne?

Niektóre osoby, które miały przerwy w seksie mówią, że mają sny erotyczne i przeżywają w nich orgazm. Zdarza się, że te przeżycia są tak silne, że wybudzają ze snu i choć ludzie często nie wiedzą, co im się śniło, to mają poczucie, że doświadczyli orgazmu. Miewają je również ci, którzy mają bujne życie erotyczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie można ich czytać jeden do jednego. Mogą się tam pojawiać różne osoby, różne konfiguracje, a to wcale nie musi przekładać się na nasze preferencje.

Jak zmienia się podejście kobiet do seksu? Zależy im na tym, żeby ten orgazm był?

Zwracamy coraz większą uwagę na jakość naszego życia erotycznego. Jeśli jednak podchodzimy do niego bardzo zero-jedynkowo, np. zakładamy, że musimy mieć trzy stosunki tygodniowo zakończone orgazmem, to być może coś nam umyka. Nie tylko stosunki i orgazmy świadczą o jakości życia erotycznego. Niezwykle ważna jest atmosfera wokół seksu, a często o tym zapominamy. Seks w związku to nie tylko stosunki seksualne, ale także to jak partnerzy na siebie patrzą, jak się postrzegają, czy przechodząc obok siebie, mają ochotę się dotknąć, czy się przytulają, czy jeszcze o sobie fantazjują. Bo gdybyśmy rozumieli to tylko jako liczbę stosunków niepołączoną z żadnym przeżyciem emocjonalnym, to bardziej by to przypominało masturbację z użyciem drugiej osoby. Każda para tworzy twój świat seksualności i własną normę.

Czy wszystkie kobiety się masturbują?

Gdyby ktoś powiedział, że w okresie dojrzewania nigdy się nie masturbował, to raczej byłoby to zastanawiające. Czy nie był ciekawy tej sfery? Czy liczy tylko na partnera? Dlaczego chce się dowiedzieć jedynie tyle, ile partner mu pokaże, bo to on powinien znać naszą "obsługę"? Warto też zaznaczyć, że kobiety rzadziej przyznają się do masturbacji, bo najzwyczajniej się jej wstydzą. Tymczasem popularność gadżetów erotycznych rośnie, jest na nie coraz większe zapotrzebowanie i można jej już kupić nie tylko w sex shopach. W seksie bardzo chcemy mieścić się w normie. Chcemy widzieć, ile razy się kochać, żeby się w niej mieścić, żeby pasować. Boimy się, że przyznając się do masturbacji, to z niej wypadniemy. Nie mówimy o niej partnerowi. Sądzimy, że to nie wypada albo że pomyśli, że czegoś nam w związku brakuje. Lepiej powiedzieć? Mimo że wychodzi wiele publikacji, a dostęp do seksuologa jest łatwiejszy, to wstydzimy się rozmawiać ze sobą o seksie i staramy się załatwić sprawę na własną rękę. Wolimy wziąć jakiś suplement zamiast poszukać pomocy i znaleźć przyczynę problemu. Sekretem udanego seksu w związku jest rozmowa. Nie chodzi jednak o to, aby usiąść z partnerem i wszystko ze sobą omówić, ustalić raz na zawsze. Warto to robić przy okazji, traktować rozmowy o seksie jak normalną rzecz i tak, jak dzielimy się z partnerem swoimi marzeniami, to opowiedzmy mu o swoich marzeniach czy fantazjach erotycznych.

Międzynarodowy Dzień Kobiecego Orgazmu

Powołanie takiego święta i wszelkie obchody mają za zadanie promować kobiecy orgazm, który nadal dla wielu jest jeszcze tematem tabu. Święto powołano w miejscowości Esperantina w Brazylii za sprawą lokalnego radnego - Jose Arimateia Dantas Lacerda. Przyjrzał się on badaniom uniwersyteckim i odkrył, że 28% miejscowych kobiet przyznało, iż nigdy nie miało orgazmu. Uznał, że jest to poważny problem, który należy nagłaśniać.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas