Co stoi na przeszkodzie do kobiecego orgazmu? "Jeśli nie potrafimy poddać się przyjemności, może się nie pojawić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Kobieca seksualność to temat tabu. Nie brakuje głosów, że panie rzadko czerpią satysfakcję z seksu i mają trudności z osiągnięciem orgazmu. Czy faktycznie tak jest? Czy potrafią rozpoznawać swoje potrzeby i czy rozmawiają o nich z parterem? Na ten temat z Anną Golan, seksuologiem rozmawiała Katarzyna Oleksik.

Czy kobiety mają problemy z osiąganiem orgazmu?

Katarzyna Oleksik: Czy kobiety rzadziej osiągają orgazm podczas seksu, a u mężczyzny pojawia się on przy każdym stosunku?

Anna Golan, seksuolog: To zbyt duże uogólnione. Dla mężczyzn nie każdy wytrysk musi się łączyć z psychicznym przeżyciem orgazmu. Jego intensywność może być różna i nie zawsze się pojawia. Mężczyźni też mogą doświadczać problemów z jego osiągnięciem. Natomiast zdecydowanie częściej takie trudności mają kobiety. Wiemy to stąd, że one po prostu częściej szukają pomocy.

To przekonanie, że kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu, związane jest również, z tym że większość osób uważa, że najlepszy orgazm to ten, którego doświadcza się podczas stosunku, a ten uzyskany w wyniku masturbacji czy seksu oralnego liczy się mniej. A to nieprawda. Warto dodać, że większość kobiet osiąga orgazm właśnie podczas seksu oralnego, gdy stymulowana jest łechtaczka.

Skąd się biorą te kłopoty?

Czynników może być bardzo dużo. Istotne jest, czy partnerzy znają swoje potrzeby, czy wiedzą jak się dotykać. Np. jeśli kobieta potrzebuje dłuższej stymulacji, a mężczyzna ma np. przedwczesny wytrysk, to zakończenie stosunku orgazmem jednej i drugiej strony może być trudne. Zdarza się, że kobiety same osiągają orgazm, ale w obecności drugiej osoby pojawia się jakaś kontrola, obawa. Orgazm w dużej mierze jest w naszej głowie i jeśli nie potrafimy poddać się tej przyjemności, odpuścić, to może się nie pojawić. Pamiętajmy, że przyczyną braku orgazmu mogą być również problemy zdrowotne lub przyjmowane leki.

Czy miernikiem dobrego seksu jest orgazm?

Niekoniecznie. Duża część kobiet powie, że dla nich ważny jest cały ten proces. Satysfakcję daje im bliskość, dotyk, nie tylko orgazm sam w sobie.

Brak orgazmu jest dla nich problemem?

To za duże uproszczenie, ale zupełny brak orgazmu może budzić frustrację. Jeśli zdecydowana większość stosunków seksualnych kończy się orgazmem, a tylko ich niewielka część nie – to dla większości kobiet nie jest to problem. Rozumieją, że orgazm nie musi się pojawić za każdym razem, wiedzą, że mamy różne dni, różne emocje nam towarzyszą.

Zdarza się też, że wymagamy od siebie zbyt wiele i na przykład bardzo młode dziewczyny, które dopiero zaczynają swoje życie seksualne, uważają, że orgazm musi się pojawić po każdym stosunku, a jego brak to powód do niepokoju i szukają pomocy w gabinetach.

Co stoi na przeszkodzie do kobiecego orgazmu?

Dlaczego kobieta może nie mieć orgazmu?

W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, czy nie miała go nigdy, a może osiąga go tylko podczas masturbacji. Należy przyjrzeć się temu, jak go osiąga, jak się stymuluje i czy jest to coś, co można powtórzyć z partnerem. Czasami kobiety same się blokują i np. mówią, że wiedzą, że potrzebują podczas stosunku jeszcze stymulacji łechtaczki, ale wstydzą się o to poprosić. Czasem zdarza się, że przyzwyczajamy swoje ciało do tego, że osiągamy przyjemność w jeden określony sposób, a to może prowadzić do kłopotów. W takich sytuacjach warto zmienić techniki masturbacji. Wprowadzić większą elastyczność. Być może warto spotkać się z seksuologiem. Specjalista przeprowadzi pogłębiony wywiad seksuologiczny. Zapyta o relacje z partnerem, techniki seksualne, stan zdrowia. Dzięki temu będzie mógł pomóc.

Co zrobić, że jednak czerpać z seksu większą przyjemność?

Możemy sobie pomóc poprzez poznawanie swojego ciała, eksperymentowanie, a także większą współpracę z partnerem. Bardzo często to, co utrudnia odczuwanie orgazmu, to nadmierna koncentracja nad nim: czy w końcu będzie, czy w końcu się uda. Duża presja nie pomaga.

Jak kobieta może poznać swoje ciało?

Kobieta, aby lepiej poznać swoje ciało, może się masturbować. Jak to robić?

Technik masturbacyjnych jest bardzo dużo. Mogą to być mocne zaciskanie ud, dotykanie łechtaczki, wprowadzanie palca czy wibratora to pochwy, a także korzystanie z różnego rodzaju masażerów. Może się zdarzyć, że kobieta odkryje podczas masturbacji, że potrzebuje jeszcze stymulacji sutków, aby osiągnąć orgazm. Dobrze jest, gdy nie ograniczamy się tylko do jednego sposobu. Jeśli zachowujemy elastyczność – to możemy czerpać przyjemność z różnych sytuacji. Ale masturbacja to nie wszystko. Kobieta, aby lepiej poznać swoje potrzeby, może fantazjować i także obserwować jakie elementy fantazji wzbudzają najsilniejszą ekscytację, jaki stwarza klimat seksualny w swoich marzeniach.

Czy w związku jest miejsce na masturbację? Czy może jest to coś niepokojącego? Sygnał, że czegoś nam brakuje?

Nie, niepokojąca może być sytuacja, gdy przedkładamy masturbację ponad seks w związku. Jeśli daje większą przyjemność, satysfakcję psychiczną, fizyczną i seksualną, to warto się temu przyjrzeć. Jeśli jest to tylko relacji z własnym ciałem, jest tylko dodatkiem – nie ma powodu do obaw.

A sny erotyczne?

Niektóre osoby, które miały przerwy w seksie mówią, że mają sny erotyczne i przeżywają w nich orgazm. Zdarza się, że te przeżycia są tak silne, że wybudzają ze snu i choć ludzie często nie wiedzą, co im się śniło, to mają poczucie, że doświadczyli orgazmu. Miewają je również ci, którzy mają bujne życie erotyczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie można ich czytać jeden do jednego. Mogą się tam pojawiać różne osoby, różne konfiguracje, a to wcale nie musi przekładać się na nasze preferencje.

Jak zmienia się podejście kobiet do seksu? Zależy im na tym, żeby ten orgazm był?

Zwracamy coraz większą uwagę na jakość naszego życia erotycznego. Jeśli jednak podchodzimy do niego bardzo zero-jedynkowo, np. zakładamy, że musimy mieć trzy stosunki tygodniowo zakończone orgazmem, to być może coś nam umyka. Nie tylko stosunki i orgazmy świadczą o jakości życia erotycznego. Niezwykle ważna jest atmosfera wokół seksu, a często o tym zapominamy. Seks w związku to nie tylko stosunki seksualne, ale także to jak partnerzy na siebie patrzą, jak się postrzegają, czy przechodząc obok siebie, mają ochotę się dotknąć, czy się przytulają, czy jeszcze o sobie fantazjują. Bo gdybyśmy rozumieli to tylko jako liczbę stosunków niepołączoną z żadnym przeżyciem emocjonalnym, to bardziej by to przypominało masturbację z użyciem drugiej osoby. Każda para tworzy twój świat seksualności i własną normę.

Czy wszystkie kobiety się masturbują?

Gdyby ktoś powiedział, że w okresie dojrzewania nigdy się nie masturbował, to raczej byłoby to zastanawiające. Czy nie był ciekawy tej sfery? Czy liczy tylko na partnera? Dlaczego chce się dowiedzieć jedynie tyle, ile partner mu pokaże, bo to on powinien znać naszą "obsługę"? Warto też zaznaczyć, że kobiety rzadziej przyznają się do masturbacji, bo najzwyczajniej się jej wstydzą. Tymczasem popularność gadżetów erotycznych rośnie, jest na nie coraz większe zapotrzebowanie i można jej już kupić nie tylko w sex shopach. W seksie bardzo chcemy mieścić się w normie. Chcemy widzieć, ile razy się kochać, żeby się w niej mieścić, żeby pasować. Boimy się, że przyznając się do masturbacji, to z niej wypadniemy. Nie mówimy o niej partnerowi. Sądzimy, że to nie wypada albo że pomyśli, że czegoś nam w związku brakuje. Lepiej powiedzieć? Mimo że wychodzi wiele publikacji, a dostęp do seksuologa jest łatwiejszy, to wstydzimy się rozmawiać ze sobą o seksie i staramy się załatwić sprawę na własną rękę. Wolimy wziąć jakiś suplement zamiast poszukać pomocy i znaleźć przyczynę problemu. Sekretem udanego seksu w związku jest rozmowa. Nie chodzi jednak o to, aby usiąść z partnerem i wszystko ze sobą omówić, ustalić raz na zawsze. Warto to robić przy okazji, traktować rozmowy o seksie jak normalną rzecz i tak, jak dzielimy się z partnerem swoimi marzeniami, to opowiedzmy mu o swoich marzeniach czy fantazjach erotycznych.

Międzynarodowy Dzień Kobiecego Orgazmu

Powołanie takiego święta i wszelkie obchody mają za zadanie promować kobiecy orgazm, który nadal dla wielu jest jeszcze tematem tabu. Święto powołano w miejscowości Esperantina w Brazylii za sprawą lokalnego radnego - Jose Arimateia Dantas Lacerda. Przyjrzał się on badaniom uniwersyteckim i odkrył, że 28% miejscowych kobiet przyznało, iż nigdy nie miało orgazmu. Uznał, że jest to poważny problem, który należy nagłaśniać.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas