seksuolog

  Czy taka reakcja na płacz partnera jest odstającym od normy zaburzeniem, a może normalnym, aczkolwiek mało znanym zjawiskiem? Seksuolog Andrzej Gryżewski w rozmowie z dziendobry.tvn.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości.

  Odkrywanie tajników sztuki miłosnej to proces, który trwa przez całe życie. Niektórzy ludzie z niezwykłą lekkością pokonują kolejne jego etapy, innym nabycie umiejętności zaspokajania cielesnych potrzeb zajmuje sporo czasu. W relacjach intymnych liczy się jednak nie tylko własna satysfakcja, ale i zadowolenie partnera. Większość kobiet i mężczyzn choć raz chciałaby usłyszeć od ukochanej osoby, że doskonale radzi sobie w łóżku. Jak zasłużyć na taki komplement? Czy istnieje sprawdzona recepta na udany seks? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl odpowiedzi na te pytania udzielił seksuolog i psychoterapeuta, Andrzej Gryżewski.

  "Rodzic, który sam nie dostał wiedzy na temat seksualności, nie wie, jakich słów używać".

  "Bardzo często wykorzystywane są w rehabilitacji".

  Nie ma lepszego sposobu na poznanie swojego ciała i dowiedzenia się czegoś o swoich upodobaniach i seksualności, niż masturbacja - przekonuje seksuolożka Patrycja Wonatowska. 25 lutego obchodzimy światowy dzień masturbacji. Powodów, dla których powinniśmy to robić jest więcej, niż nam się wydaje.

  "Jeśli nie potrafimy poddać się przyjemności, może się nie pojawić".

  "Istotny jest kontekst, w jakim czasie i miejscu spotykamy daną osobę".

  "Myślą, że zaklepali partnera na zawsze" - ocenia seksuolog.

  Dla wielu z nas seks jest jedną z najbardziej intymnych form zbliżenia dwojga ludzi. Zwykle kojarzy się z przyjemnością i pozytywnymi doznaniami. Jednak zdarza się, że po udanym stosunku, kiedy osiągnęliśmy satysfakcję, czujemy złość, smutek, a nawet pojawiają się łzy. Z czego to wynika? Czy nasze ciało daje nam sygnały, że relacja, w której jesteśmy, nie jest dla nas dobra?

  "Seksem załatwiamy różne sprzeczki, kłótnie, godzimy się".

  Umiejętność szybkiego rachowania może okazać się bardzo przydatna podczas planowania domowego budżetu, ale nie jest niezbędna tym, którzy pragną zbudować romantyczny związek. Przy rozliczaniu się z dotychczasowego życia seksualnego, nadmierne przywiązywanie wagi do cyfr może przyczynić się do powstawania nieporozumień, a nawet oziębić relację. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele kobiet i mężczyzn prędzej czy później pragnie dowiedzieć się, jakie doświadczenia ma za sobą ukochana osoba. Czy liczba partnerów seksualnych z przeszłości powinna mieć dla nas znaczenie?

  Przedwczesny wytrysk to problem, z którym boryka się wielu mężczyzn. Utrudnia on współżycie i powoduje frustrację u mężczyzny, a często także u jego partnerki. Przedwczesny wytrysk utrudnia bowiem doznanie przyjemności i zaspokojenie partnerki. Zaburzenie to jest słabo opracowane, co z kolei przekłada się na niewiedzę wielu mężczyzn, jak postępować w takiej sytuacji i jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem.

  Brak bliskości i intymności w wielu relacjach kończy się rozstaniem. Choć słyszymy zewsząd, że seks w życiu jest ważny, to często go bagatelizujemy i odkładamy na dalszy plan. Psycholożka i seksuolożka kliniczna Anna Golan opowiedziała nam, jak brak współżycia może wpłynąć na nasze życie.

  Jakie są najczęstsze fetysze Polaków i o czym tak naprawdę fantazjujemy? Kiedy preferencje stają się problemem? Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog, seksuolog, Robert Kulhawik opowiada, z jakimi problemami zgłaszają się do niego pacjenci.

  Michelle ma 41 lat i jak sama twierdzi- dziewicą jest przez przypadek. Nigdy nie była na walentynkowej randce. Przez całe życie całowała się z dwoma mężczyznami i jak twierdzi, to doświadczenie nie należało do najprzyjemniejszych.

  Stealthing, czyli potajemne zdejmowanie prezerwatywy podczas stosunku, to groźna i nieuczciwa praktyka. Niestety, nie brakuje mężczyzn, którzy decydują się na nią z różnych powodów. Ich partnerki narażone są na niechcianą ciążę oraz choroby przenoszone drogą płciową. O przyczynach tego zjawiska i zagrożeniach, jakie za sobą niesie rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim.

  Zespół Kehrera, określany także mianem choroby wdowiej, przypisywany jest kobietom, które zmagają się z problemem niezaspokojenia seksualnego. Za przyczynę dolegliwości uznaje się między innymi brak aktywności seksualnej, spowodowany długotrwałym brakiem partnera. Z założenia dysfunkcja ta dotyczyć ma jedynie kobiet, dlatego uznanie jej za jednostkę chorobową budzi sporo kontrowersji. Rozmawialiśmy o tym z psychiatrą i seksuologiem, Maciejem Klimarczykiem.

  Małgorzata Foremniak niezwykle rzadko mówi o swoim życiu prywatnym. Zarówno z wywiadów, jak i mediów społecznościowych aktorki, niewiele dowiemy się o jej rodzinie czy życiu uczuciowym. Dziennikarz Oskar Netkowski z serwisu dziendobry.tvn.pl zapytał gwiazdę o karierę córki. Małgorzata Foremniak nie kryła dumy z drogi zawodowej, jaką obrała Aleksandra.

  Obyczajowość seksualna Polaków zmienia się, zwłaszcza wśród młodzieży. Większość ludzi współżycie rozpoczyna przed 18. rokiem życia. Jednak, jeśli chodzi o dorosłych - ich aktywność seksualna spada. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny tego stanu rzeczy wyjaśnia prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog i doradca rodzinny.

  Edukacja seksualna Polaków pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że mało wiemy na ten temat, to praktycznie go nie poruszamy i liczymy na to, że partner sam odgadnie nasze pragnienia. Na co jeszcze chorują nasze związki i jak można je uzdrowić? O tym rozmawiamy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką z Instytutu Pozytywnej Seksualności.

  Poczucie straty i żalu są bliskie stronie, która w związku była bardziej zaangażowana emocjonalnie. Często towarzyszy im nieodparta chęć, aby od czasu do czasu odezwać się do ex partnera. Czy utrzymywanie kontaktu z byłym jest dobrym pomysłem? Jak wpływa na nowy związek i nasze zaangażowanie? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Gryżewskim, z seksuologiem i psychoterapeutą z gabinetu Cbtseksuolog.pl.

  W Japonii, czyli jednym z najbardziej nowoczesnych krajów świata, coraz więcej osób rezygnuje z seksu. Wpływa to nie tylko na relacje międzyludzkie, ale także przekłada się na niż demograficzny. O tym, jak pod tym kątem wygląda sytuacja w Kraju Kwitnącej Wiśni, a jak nad Wisłą, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Marek Gajewski, Polak mieszkający od 15 lat w Japonii oraz Robert Kowalczyk, seksuolog.

  Już 24 lutego ukaże się książka "Dochodzę" włoskiej psychoseksuolożki Roberty Rossi. Przewodnik po kobiecej seksualności przełamuje tabu i odpowiada na pytania, których często kobiety nie mają odwagi zadać. Na co przekładają się otwarte rozmowy? O tym rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe, seksuolożką, założycielką Instytutu Pozytywnej Seksualności.

  Brak własnej przestrzeni, ciągłe sprzeczki i walka o to, kto tym razem będzie lepszy, szybszy, mądrzejszy. Niestety takie sytuacje zdarzają się nawet w długoletnich związkach. Rywalizacja i niezdrowa dominacja jednego z partnerów to pierwszy krok to rozpadu relacji. Co więc robić, ulegać, czy walczyć o swoje? Na te pytania odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka.

  Leczenie niepłodności zostało usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia na najbliższe 5 lat. Szacuje się, że z tym problemem w Polsce może borykać się około 1,2 miliona par. Czy w związku z tym zostały one pozbawione ostatniej deski ratunku?

  Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób zdecydowanie więcej czasu przebywa w domu. Profesor Zbigniew Izdebski przeprowadził specjalistyczne badania, aby sprawdzić, jak izolacja wpłynęła na życie seksualne Polaków.

  Pęd życia i natłok pracy sprawia, że niektóre pary nie mają czasu i siły na seks. Relacje, w których życie seksualne nie istnieje, nazywane są białymi związkami. Czym się charakteryzują i jakie są przyczyny braku bliskości? O tym opowiedział nam seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.

  Wielu z nas pamięta swój pierwszy pocałunek i emocje z nim związane. Dlaczego bywa on dla niektórych tak ważny? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy seksuolog Katarzynę Waszyńską i popularyzatora wiedzy z savoir-vivre'u Wojciecha S. Wocława, aby porozmawiać o pocałunku i jego istocie. Czy w miejscach publicznych wypada się namiętnie całować? W jaki sposób kobieta może dać znać mężczyźnie, że nie ma ochoty, aby ten przy powitaniu pocałował jej dłoń? Czy buziak w powietrze jest elegancki?

  Przychodzi taki moment, kiedy dziecko rozpoczyna życie seksualne. Zanim to jednak zrobi, warto porozmawiać z nim o intymności. Jak i kiedy to zrobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog i psycholog Patrycję Wonatowską.

  Wielu młodym ludziom wydaje się, że ich rodzice czy dziadkowie nie powinni być aktywni seksualnie. A jaka jest prawda? Zapytaliśmy o to seniorów, którzy jeżdżą do Ciechocinka.