"Przechodzimy kolejną rewolucję seksualną". Do czego ona prowadzi?

"Przechodzimy kolejną rewolucję seksualną". Do czego ona prowadzi?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

Michał Sawicki - psycholog i seksuolog - przyjrzał się kochliwości. W swoim najnowszym artykule poruszył m.in. kwestię rewolucji seksualnej. - To, że kiedyś dane zachowanie nie było normą psychologiczną czy medyczną, nie znaczy, że dalej nią jest - podkreśla autor.

Rewolucja seksualna

Michał Sawicki od lat zajmuje się promocją zdrowia seksualnego i edukacją mającą na celu normalizowanie szeroko pojętej seksualności. Jak zwrócił uwagę w artykule "Kochliwość. Czy to coś pomiędzy monogamią a poliamorią?", który został opublikowany na łamach magazynu "Charaktery", właśnie przechodzimy kolejną rewolucję seksualną.

- Coraz więcej mówimy o równości, płci, przyjemności seksualnej kobiet. Tak samo, jak rozwija się technologia. Kilkanaście lat temu szałem była Nokia 3310, teraz rozmawiamy na czacie ze sztuczną inteligencją. Zmiany dotyczą wszystkich aspektów naszego funkcjonowania, bez względu na to, czy nam się one podobają, czy nie - zaznacza Michał Sawicki.

Zdaniem autora nasza wiedza i ciekawość seksualności powinna za tymi zmianami nadążać. - To, że kiedyś dane zachowanie nie było normą psychologiczną czy medyczną, nie znaczy, że dalej nią jest. Tempo życia, aplikacje randkowe, łatwość przemieszczania się pewnie nie pomagają w budowaniu długoterminowych relacji. Tworzą niejako furtkę dla kontaktów krótszych, czasami za to bardziej intensywnych - wyjaśnia.

Monogamia nie dla każdego?

Jak ocenia Michał Sawicki, wiele osób coraz częściej może się nie odnajdywać w tradycyjnym monogamicznym modelu związku (tworzony z jedną osobą).

- Należy pamiętać, że w seksuologii problemem jest stan, który sprawia cierpienie, a nie to, co wydaje się niemoralne społecznie. Zarówno brak długotrwałej relacji, jak i bycie w długotrwałej relacji może to cierpienie przynosić. Wtedy dopiero pojawia się pole do działań terapeutycznych diagnozy i leczenia - podsumowuje psycholog i seksuolog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości