"Przechodzimy kolejną rewolucję seksualną". Do czego ona prowadzi?

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
"Charaktery"
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Michał Sawicki - psycholog i seksuolog - przyjrzał się kochliwości. W swoim najnowszym artykule poruszył m.in. kwestię rewolucji seksualnej. - To, że kiedyś dane zachowanie nie było normą psychologiczną czy medyczną, nie znaczy, że dalej nią jest - podkreśla autor.

Rewolucja seksualna

Michał Sawicki od lat zajmuje się promocją zdrowia seksualnego i edukacją mającą na celu normalizowanie szeroko pojętej seksualności. Jak zwrócił uwagę w artykule "Kochliwość. Czy to coś pomiędzy monogamią a poliamorią?", który został opublikowany na łamach magazynu "Charaktery", właśnie przechodzimy kolejną rewolucję seksualną.

- Coraz więcej mówimy o równości, płci, przyjemności seksualnej kobiet. Tak samo, jak rozwija się technologia. Kilkanaście lat temu szałem była Nokia 3310, teraz rozmawiamy na czacie ze sztuczną inteligencją. Zmiany dotyczą wszystkich aspektów naszego funkcjonowania, bez względu na to, czy nam się one podobają, czy nie - zaznacza Michał Sawicki.

Zdaniem autora nasza wiedza i ciekawość seksualności powinna za tymi zmianami nadążać. - To, że kiedyś dane zachowanie nie było normą psychologiczną czy medyczną, nie znaczy, że dalej nią jest. Tempo życia, aplikacje randkowe, łatwość przemieszczania się pewnie nie pomagają w budowaniu długoterminowych relacji. Tworzą niejako furtkę dla kontaktów krótszych, czasami za to bardziej intensywnych - wyjaśnia.

Monogamia nie dla każdego?

Jak ocenia Michał Sawicki, wiele osób coraz częściej może się nie odnajdywać w tradycyjnym monogamicznym modelu związku (tworzony z jedną osobą).

- Należy pamiętać, że w seksuologii problemem jest stan, który sprawia cierpienie, a nie to, co wydaje się niemoralne społecznie. Zarówno brak długotrwałej relacji, jak i bycie w długotrwałej relacji może to cierpienie przynosić. Wtedy dopiero pojawia się pole do działań terapeutycznych diagnozy i leczenia - podsumowuje psycholog i seksuolog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: "Charaktery"

Źródło zdjęcia głównego: Softulka/Getty Images

Pozostałe wiadomości