Niedozwolony seks w średniowieczu. Za jakie pozycje i akty płciowe karano małżonków?

Rzeźby przedstawiające stosunek płciowy
Kary za seks w średniowieczu
Źródło: naveen0301/Getty Images
Cofamy się do średniowiecza - epoki, w której religia odgrywała kluczową, o ile nie najważniejszą rolę, a zasady wiary spisane w penitencjałach wyznaczały wzór idealnego życia seksualnego prowadzącego do świętości. Które doznania cielesne były wówczas uznawane za niegodne i grzeszne? Karę otrzymywali nie tylko niewierni partnerzy, lecz także małżonkowie dopuszczający się "nieczystych" aktów płciowych, które dziś uchodzą za normalne, a nawet pożądane.

Idealne małżeństwo w średniowieczu. Jaki seks był dozwolony?

Wstrzemięźliwość seksualną utożsamiano w średniowieczu z największą formą poświęcenia w imię wiary. Oddanie własnej cielesności Bogu i powstrzymywanie się od ludzkich żądz definiowało idealne według wyznawanej religii małżeństwo, które potocznie nazywane było białym i opierało się wyłącznie na doznaniach duchowych oraz emocjonalnych.

Zgodnie z zaleceniami głoszonymi między innymi przez św. Pawła i św. Augustyna seks w związku małżeńskim powinien służyć jedynie prokreacji, a nie zaspokajaniu chuci.

- Doradzamy i upominamy, aby wstrzemięźliwość w małżeństwie zachowywać, jako że małżeństwo bez wstrzemięźliwości nieprawne jest, lecz grzeszne, a z woli Boga zezwala się [na małżeństwa - przyp. red.] nie dla dania upustu żądzy, jeno dla dzieci płodzenia - czytamy w penitencjałach Finiana z Clonard.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Marta Linkiewicz w Intymnych rozmowach
Marta Linkiewicz w Intymnych rozmowach
Daria Ładocha wspomina trudny poród
Daria Ładocha wspomina trudny poród
"Intymne rozmowy" z Darią Ładochą o dopaminie
"Intymne rozmowy" z Darią Ładochą o dopaminie
Agnieszka i Wojtek ze ŚOPW w "Intymych rozmowach"
Agnieszka i Wojtek ze ŚOPW w "Intymych rozmowach"
Ania Dec w "Intymnych rozmowach"
Ania Dec w "Intymnych rozmowach"
Michał Wiśniewski o alkoholizmie, łuszczycy i dzieciach
Michał Wiśniewski o alkoholizmie, łuszczycy i dzieciach
Małgosia Heretyk i Ernest Musiał spodziewają się córki
Małgosia Heretyk i Ernest Musiał spodziewają się córki
Ewa Zawada o seksualizacji i utracie dziewictwa
Ewa Zawada o seksualizacji i utracie dziewictwa
Julia Chatys o kompleksach
Julia Chatys o kompleksach
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Sołtysikowie walczą o kolejne dziecko
Sołtysikowie walczą o kolejne dziecko
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie o in vitro
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie o in vitro
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Sandra Hajduk o endometriozie
Sandra Hajduk o endometriozie
Marianna Gierszewska o akceptacji ciała
Marianna Gierszewska o akceptacji ciała
Wywiad z Marianną Gierszewską o chorobie, stomii i akceptacji
Wywiad z Marianną Gierszewską o chorobie, stomii i akceptacji
Sandra Kubicka szczerze o wadze i depresji
Sandra Kubicka szczerze o wadze i depresji
Małgorzata Heretyk i Ernest Musiał
Małgorzata Heretyk i Ernest Musiał

Małżonkowie mogli więc złożyć dwustronne śluby czystości. Jeżeli nie decydowali się na ten ruch, mieli obowiązek systematycznego poszczenia seksualnego i wystrzegania się aktów płciowych w wielu okolicznościach. Zaliczano do nich między innymi: Wielki Post, trzy czterdziestodniowe okresy w roku, wszystkie soboty i niedziele, czas trwania ciąży (a przynajmniej ostatnie trzy miesiące przed rozwiązaniem) i pierwsze czterdzieści dni po urodzeniu dziecka.

Zakazane pozycje seksualne w średniowieczu

Homoseksualizm, masturbacja i sodomia, czyli zboczenie, w którym obiektami seksualnymi są zwierzęta, uznawane były w średniowieczu za najbardziej oburzające grzechy, za które otrzymywano najsurowszą pokutę. Niewierność i pozamałżeńskie obcowanie płciowe również budziło odrazę spowiedników. To, jaką karę otrzymywał penitent, zależało od stanu cywilnego kobiety i stopnia znajomości kochanków.

Poczęcie dziecka z cudzą małżonką skutkowało trzyletnią pokutą polegającą na "powstrzymywaniu się od soczystego jadła i od żony własnej". Grzesznik musiał również wypłacić grzywnę mężowi kochanki. Zapłaty oczekiwali także rodzice młodych dziewic, które zostały skalane przez mężczyzn. Seks z niezamężną dziewczyną karany był dwuletnią pokutą. Jeżeli jednak penitent decydował się na poślubienie kochanki, oboje starali się o odkupienie swoich win przez 12 miesięcy od popełnienia grzesznego czynu. Podobne konsekwencje dotykały panów obcujących z wdowami.

Co ciekawe, w średniowiecznych penitencjałach na próżno szukać wzmianki o antykoncepcji lub prostytucji. W księgach znalazły się natomiast wytyczne dotyczące kazirodztwa oraz zakazanych pozycji, które zabronione były również w seksie małżeńskim. Nazywano je "nienaturalnymi formami stosunków płciowych". Mowa o wszelkich elementach kamasutry, które odbiegały od "normy", czyli od pozycji "na misjonarza". Jedynie ona uznawana była za godną i sprzyjającą spłodzeniu potomstwa.

Seks analny w średniowieczu porównywano do stosunku płciowego ze zwierzęciem. Kara za ten występek była więc identyczna jak pokuta za sodomię. Seks oralny natomiast nazywano "najgorszym złem".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: kobieta.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: naveen0301/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości