- Przedsiębiorca nie może utrudniać dostępu do cennika - tłumaczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jakie kary nałożono?
W sezonie wakacyjnym turyści chętnie odwiedzają malowniczą Wenecję. Od czwartku, 1 sierpnia muszą jednak przestrzegać wyznaczonych zasad. Włoskie miasto wprowadziło bowiem nowe reguły, których celem jest zmniejszenie obciążenia dla mieszkańców. Za naruszenie przepisów grożą kary.
UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność na odrę.
"Grozi nam nawet 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności".
Jakie zakazy wprowadzono?
W środę 6 marca w Sejmie odbędzie się debata nad zmianą definicji gwałtu i wyższymi karami dla przestępców.
Kary za nieprzestrzeganie nowych regulacji prawnych mogą sięgać nawet 2 milionów złotych.
Za jakie pozycje i akty płciowe karano małżonków?
Pijanych kierowców czekają poważne konsekwencje. Sejm przyjął bowiem reformę prawa karnego wprowadzającą m.in. konfiskatę samochodów osób prowadzących pod wpływem alkoholu. Jakie jeszcze przepisy mają być zaostrzone?
W Niemczech, w jednym z miast właściciele kotów zostali poinstruowani, aby nie wypuszczali swoich zwierzaków na zewnątrz. Złamanie tego zalecenia może drogo kosztować - nawet 50 tysięcy euro kary. Zakaz obowiązuje od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Dlaczego został wprowadzony?
Michael Cicconeti, sędzia w Painesville w Ohio, wymyśla nietypowe kary dla oprawców zwierząt - adekwatne do wyrządzonej krzywdy. Sprawdź jakie.
Co się zmienia?
Każdy wie, że związek to nie tylko same przyjemne chwile, ale także kłótnie i nieporozumienia. W takich momentach zdarza się, że czegoś drugiej osobie zabraniamy, bądź urażeni karzemy siebie nawzajem. Czy powinniśmy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog, Piotr Mosak.
Kierowcy są oburzeni, a dyskusja wciąż trwa. Rząd szykuje podwyżkę mandatów i wprowadzenie nowych sytuacji, w których mielibyśmy je dostać. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Ile mogą nas wynieść nowe kary?
Do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy. Co nam grozi, jeśli się nie spiszemy lub odmówimy odpowiedzi rachmistrzowi? Ile osób zostało już ukaranych? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzieliła Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.
Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Tragiczne statystyki ma poprawić nowelizacja przepisów, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowe zasady w ruchu drogowym wchodzą w życie 1 czerwca 2021 r. Z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności. O szczegółach mówił w naszym programie Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Wychowanie dziecka to prawdziwa sztuka. Jak zniechęcić syna czy córkę do zachowań niepożądanych czy niebezpiecznych? Każdy rodzic ma swoje sposoby. Niektórzy sięgają do systemu kar: tak psychicznych, jak i cielesnych. Czy to jednak skuteczne rozwiązanie? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z psycholog dziecięcą Agnieszką Siedler.
Do 27 grudnia w Polsce obowiązuje tak zwany "etap odpowiedzialności", czyli zasady i restrykcje, które zostały ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jedną z nich jest limit osób przy wigilijnym stole. Czy policja będzie go sprawdzać? Jak będą reagować funkcjonariusze na złamanie obostrzeń?
Krzyk na dziecko może niszczyć relacje rodzinne. Jednak są sytuacje, kiedy można wybuch emocji usprawiedliwić. W jakich sytuacjach rodzice tracą panowanie nad sobą? O tym rozmawialiśmy z dr Moniką Just, pedagog dziecięcą oraz Martą Lech-Maciejewską, blogerką i mamą dwóch synów.
Tysiące turystów spędzało długi weekend na mazurskich jeziorach. Tłok panował na wodzie, w portach i na bulwarach, a w popularnych kurortach trudno było znaleźć wolne miejsca parkingowe. Niestety, prace służbom ratowniczym utrudniali pijani żeglarze. W związku ze zbliżającym się latem ratownicy apelują o rozważny wypoczynek nad wodą. Policja przypomina, że sternikowi pod wpływem alkoholu grożą nawet 2 lata więzienia.
Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza oparta na wzajemnym szacunku i miłości, która nie uznaje kar i nagród. W myśl jej zasad rodzice powinni być stanowczy, ale jednocześnie uprzejmi w stosunku do swoich dzieci, a najmłodsi mieć prawo do podejmowania decyzji. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prekursorkę Pozytywnej dyscypliny w Polsce Joannę Baranowską, aby przybliżyła nam zasady tej metody. Jak długo sama ją stosuje? Czym różni się ta metoda od bezstresowego wychowywania?
W Polsce ściągalność alimentów jest na niskim poziomie, pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu w Unii Europejskiej. Aby poprawić te statystyki, rząd, a konkretnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby wprowadzić kary dla pracodawców, którzy ukrywają dochody alimenciarzy. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN: komornika Roberta Damskiego.
Rząd postanowił uszczelnić system podatkowy i zradykalizować prawo karne skarbowe. Nowelizacja zakłada, że za fałszowanie faktur na kwotę przekraczającą 10 mln złotych grozić będzie kara nawet do 25 lat więzienia! Jakie jeszcze wprowadzono zmiany i czy poważne konsekwencje grożą nam nawet wtedy, gdy popełnimy błąd w rachunkach? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer.
Niedawno internet obiegła informacja, że pewni rodzicie, chcąc ukarać 7-letniego syna za nieposłuszeństwo, zostawili go w lesie w górach na wyspie Hokkaido. Kiedy po niego wrócili, nie zastali chłopca na miejscu. Po kilkudniowych poszukiwaniach dziecko się odnalazło. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Magdalenę Chorzewską, aby powiedziała, jak mądrze i skutecznie karać dziecko. Natomiast Edytę Pazurę zapytaliśmy, czy ona stosuje jakikolwiek system kar względem swoich pociech.
Rok temu weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która wprowadziła surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Czy od tego momentu jest bezpieczniej na drogach? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel. Dyskusja była gorąca.
Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka? Czy niezgłoszenie tego policji naraża nas na jakąkolwiek sankcję? Jaka kara grozi za naruszanie nietykalności cielesnej? Czy rodzic, który dyscyplinuje dziecko za pomocą klapsa może być pociągnięty za ten czyn do odpowiedzialności karnej? W Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Piotr Kaszewiak.