kary

  kary

  Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Tragiczne statystyki ma poprawić nowelizacja przepisów, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowe zasady w ruchu drogowym wchodzą w życie 1 czerwca 2021 r. Z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności. O szczegółach mówił w naszym programie Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Tysiące turystów spędzało długi weekend na mazurskich jeziorach. Tłok panował na wodzie, w portach i na bulwarach, a w popularnych kurortach trudno było znaleźć wolne miejsca parkingowe. Niestety, prace służbom ratowniczym utrudniali pijani żeglarze. W związku ze zbliżającym się latem ratownicy apelują o rozważny wypoczynek nad wodą. Policja przypomina, że sternikowi pod wpływem alkoholu grożą nawet 2 lata więzienia.

  Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza oparta na wzajemnym szacunku i miłości, która nie uznaje kar i nagród. W myśl jej zasad rodzice powinni być stanowczy, ale jednocześnie uprzejmi w stosunku do swoich dzieci, a najmłodsi mieć prawo do podejmowania decyzji. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prekursorkę Pozytywnej dyscypliny w Polsce Joannę Baranowską, aby przybliżyła nam zasady tej metody. Jak długo sama ją stosuje? Czym różni się ta metoda od bezstresowego wychowywania?

  W Polsce ściągalność alimentów jest na niskim poziomie, pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu w Unii Europejskiej. Aby poprawić te statystyki, rząd, a konkretnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby wprowadzić kary dla pracodawców, którzy ukrywają dochody alimenciarzy. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN: komornika Roberta Damskiego.

  Rząd postanowił uszczelnić system podatkowy i zradykalizować prawo karne skarbowe. Nowelizacja zakłada, że za fałszowanie faktur na kwotę przekraczającą 10 mln złotych grozić będzie kara nawet do 25 lat więzienia! Jakie jeszcze wprowadzono zmiany i czy poważne konsekwencje grożą nam nawet wtedy, gdy popełnimy błąd w rachunkach? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer.

  Niedawno internet obiegła informacja, że pewni rodzicie, chcąc ukarać 7-letniego syna za nieposłuszeństwo, zostawili go w lesie w górach na wyspie Hokkaido. Kiedy po niego wrócili, nie zastali chłopca na miejscu. Po kilkudniowych poszukiwaniach dziecko się odnalazło. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Magdalenę Chorzewską, aby powiedziała, jak mądrze i skutecznie karać dziecko. Natomiast Edytę Pazurę zapytaliśmy, czy ona stosuje jakikolwiek system kar względem swoich pociech.

  Rok temu weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która wprowadziła surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Czy od tego momentu jest bezpieczniej na drogach? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel. Dyskusja była gorąca.

  Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka? Czy niezgłoszenie tego policji naraża nas na jakąkolwiek sankcję? Jaka kara grozi za naruszanie nietykalności cielesnej? Czy rodzic, który dyscyplinuje dziecko za pomocą klapsa może być pociągnięty za ten czyn do odpowiedzialności karnej? W Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Piotr Kaszewiak.