Bożodrzew gruczołowaty to drzewo o cennych walorach ozdobnych. Jest odporne na szkodliwe warunki występujące w aglomeracjach miejskich. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od ponad dekady nie możemy mieć go w swoim ogródku. Za nieprzestrzeganie nałożonych ograniczeń grozi surowa kara. Dlaczego?
Dalsza część tekstu pod wideo:
Zakazane drzewo w Polsce
Planując ogród, musimy wziąć pod uwagę nie tylko sam wygląd roślin, ale również ich wpływ na krajobraz. Niektóre drzewa, mimo pięknego wyglądu, są bardzo szkodliwe i czasem wręcz zakazane w Polsce. Należy do nich m.in. bożodrzew gruczołowaty, ajlant wyniosły (Ailanthus altissima, A.glandulosa).
Jest to roślina uważana za jedną z najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie oraz Ameryce Północnej. Właśnie z tego powodu w 2011 roku wprowadzono zakaz wprowadzania bożodrzewu gruczołowatego do środowiska lub przemieszczania w środowisku przyrodniczym.
Surowe kary za bożodrzew gruczołowaty
Od 2012 roku zabroniono też importu, posiadania, prowadzenia hodowli, rozmnażania oraz sprzedaży bożodrzewu gruczołowatego. Wymagane jest specjalne pozwolenie Dyrektora Ochrony Środowiska. Nieprzestrzeganie tych ograniczeń jest traktowane jako wykroczenie - podlega karze aresztu lub grzywny pieniężnej.
Jak czytamy na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, bożodrzew gruczołowaty pochodzi z południowych i środkowych Chin, Tajwanu oraz Wietnamu Północnego. W warunkach naturalnych jest składnikiem nadrzecznych lasów liściastych. To wysokie drzewo, najczęściej mierzące ok. 30 metrów, czasem z odrostami korzeniowymi.
Drzewo wykorzystywane jest w Chinach m.in. do produkcji stolarskich, a w Polsce bożodrzew sadzony był jako drzewo o walorach ozdobnych ze względu na na dużą odporność na niekorzystne warunki występujące w środowisku miejskim.
Zobacz także:
- Czy ostropest plamisty to naturalny superfood? Obalamy mity i przedstawiamy fakty naukowe
- TikToker, który zakochał się w roślinach. W sieci udziela wielu cennych rad
- Jak pielęgnować języki teściowej? Posłuchaj rad eksperta
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: ogrod.uw.edu.pl/
Źródło zdjęcia głównego: Gettyimages/apugach