Stwórz bezpieczną i kreatywną przestrzeń dla całej rodziny. W takim ogrodzie dzieci będą się czuły wspaniale

Ogród dla rodziny z małym dzieckiem. Jak urządzić? Jakie rośliny wybrać?
Źródło: HGTV
HGTV: Ogród dla rodziny z małym dzieckiem
HGTV: Ogród dla rodziny z małym dzieckiem
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV_DZM_Skrzynia
HGTV_DZM_Skrzynia

Masz małe dziecko i marzysz o ogrodzie, który będzie nie tylko piękny, ale też funkcjonalny? Chcesz, by był miejscem do odpoczynku dla dorosłych i radosnej zabawy dla malucha? Sprawdź, jak stworzyć taką przestrzeń. Jakie rośliny i materiały wybrać? Czym się kierować przy wyborze mebli?

Jeden ze sposobów na zaaranżowanie takiego ogrodu zaprezentował w programie "Odlotowe ogrody" Dominik Strzelec.

Ogród dla rodziny z małym dzieckiem - jak go zaaranżować?

Planując ogród dla rodziny z dziećmi, warto zadbać o jego układ tak, aby rodzice mogli mieć maluchy na oku, jednocześnie ciesząc się własną przestrzenią do relaksu. Obszar do zabawy najlepiej jest więc umieścić w widocznym miejscu, np. w pobliżu tarasu czy altany, co pozwoli dorosłym bez przeszkód obserwować dzieci. Strefa dla dorosłych, z wygodnymi meblami ogrodowymi, grillem czy pergolą, powinna być tak zaplanowana, by zapewniała komfort, ale jednocześnie nie izolowała od dziecięcej części ogrodu. Otwarta aranżacja z naturalnymi granicami, np. niskimi rabatami czy trawnikiem, ułatwi nadzór nad dziećmi i pozwoli wszystkim domownikom cieszyć się wspólną przestrzenią.

- W każdym ogrodzie dobrze skomponowanym powinna pojawić się oś widokowa. [...] Postanowiłem ją stworzyć, dzieląc przestrzeń w sposób: dwie trzecie w stosunku do jednej trzeciej. - powiedział we wspomnianym odcinku prowadzący programu "Odlotowy ogród". Dzięki takiemu postępowaniu można nie tylko stworzyć estetyczny teren zielony, ale też zapewnić dobrą widoczność do każdego rogu ogrodu.

Wybierając meble ogrodowe, warto postawić na takie, które będą solidne, wygodne i odporne na warunki atmosferyczne. Powinny też być funkcjonalne, dzięki czemu umożliwią rodzinne posiłki na świeżym powietrzu i chwilę relaksu. Dobrym rozwiązaniem będzie także zadaszenie, na przykład pergola, markiza lub parasol, które zapewni ochronę przed słońcem i deszczem. Jeśli przestrzeń na to pozwala, można dodać hamak lub leżaki, tworząc kącik wypoczynkowy, gdzie rodzice będą mogli odprężyć się, jednocześnie wciąż pilnując bawiących się maluchów.

Jak urządzić ogród bezpieczny dla dzieci?

Tworząc ogród dla rodziny z małymi dziećmi, warto połączyć bezpieczeństwo, funkcjonalność i edukację. Powinny się w nim znaleźć strefy do zabawy, odpoczynku i odkrywania przyrody. Kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie tych przestrzeni oraz wybór bezpiecznych materiałów.

Podłoże powinno amortyzować upadki - najlepiej sprawdzą się trawa, piasek czy kora. Warto całkowicie zrezygnować z twardych kamieni.

- W naszym ogrodzie zaplanowałem spory trawnik, to dla najmłodszego członka rodziny. I będzie też dużo roślin i kwiatów, dzięki czemu będzie tu zielono przez cały rok - powiedział Dominik Strzelec, przedstawiając swoją koncepcję przestrzeni.

Ponadto ogrodzenie ogrodu dla rodziny z małym dzieckiem nie powinno mieć ostrych elementów, najlepsze będzie pełne drewniane, betonowe lub żywopłot. Z kolei oczko wodne lepiej zastąpić niewielką fontanną, która będzie bezpieczna i atrakcyjna dla dzieci.

Ogród dla rodziny z dziećmi - jakie rośliny wybrać?

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, dlatego warto, aby ogród dostarczał im różnorodnych bodźców. Dobrym wyborem będą rośliny o intensywnym zapachu, ciekawych fakturach i jadalnych owocach, takie jak zioła, warzywa czy drzewa owocowe. Świetnie sprawdzą się też iglaki, bukszpany i rośliny bukietowe, których elementy (np. szyszki, liście, suszone kwiaty) można wykorzystać do zabaw plastycznych.

Aby ogród był bezpieczny, należy unikać roślin ciernistych (np. róże, berberys) oraz trujących (np. konwalia, oleander, złotokap). Dla alergików problematyczne mogą być także intensywnie pylące gatunki (np. brzoza, leszczyna) oraz rośliny miododajne, przyciągające owady. Toksyczne i cierniste okazy warto sadzić w miejscach niedostępnych dla dzieci. W takim ogrodzie dobrze sprawdzą się natomiast odporne na deptanie rośliny okrywowe (np. barwinek, floks szydlasty), a rabaty lepiej obsadzać od razu większymi, bardziej wytrzymałymi roślinami.

Jako że rodzice małych dzieci często cierpią na brak czasu, warto też w takim ogrodzie unikać, jak stwierdził prowadzący "Odlotowego ogrodu": "Roślin, które nie są kłopotliwe w pielęgnacji. [...] na początek, żeby nie było za trudno, powinno być tak bardziej przyjaźnie".

Program "Odlotowy ogród" - kiedy i gdzie oglądać?

Program "Odlotowy ogród" można oglądać w każdy poniedziałek, środę i piątek, na antenie HGTV. Wszystkie odcinki programu znajdziecie też w serwisach Max oraz Player.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości