Te zwierzątka są nie tylko urocze, ale też bardzo pożyteczne. Jak stworzyć raj dla jeży w ogrodzie?

Jak zaaranżować ogród, by był przyjazny jeżom? Sprawdź nasze porady
Źródło: HGTV
HGTV: Ogród przyjazny jeżom
HGTV: Ogród przyjazny jeżom
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV_DZM_Skrzynia
HGTV_DZM_Skrzynia
Chcesz, aby Twój ogród stał się azylem dla jeży? Te pożyteczne zwierzęta nie tylko pomagają w walce ze szkodnikami, ale także wnoszą do ogrodu odrobinę dzikiego uroku. Dowiedz się, jak stworzyć przyjazne dla nich środowisko - naturalne, bezpieczne i sprzyjające ich obecności.

Temat ten podjął Dominik Strzelec w jednym z odcinków programu "Polowanie na ogród". Jakich udzielił widzom rad?

Jeże w ogrodzie - jak funkcjonują i dlaczego są pożyteczne?

Jeże prowadzą nocny tryb życia, polując głównie na owady. Około 70% ich diety to ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, ptasie jaja i żaby. Te małe urocze zwierzątka mają dobrze rozwinięty wzrok nocny i słuch, co ułatwia im tropienie nawet drobnych stworzeń. Obecność jeża w ogrodzie pomaga zatem redukować populacje szkodników, takich jak larwy czy turkucie podjadki, które są groźne dla roślin. Zdarzać się też jednak może, że zjadać będą pożyteczne owady, np. pszczoły.

Wbrew mitom jeże nie jedzą jabłek. Są owadożerne, a pokarm roślinny spożywają tylko w sytuacjach braku innego pożywienia. Dziennie spożywają 70-150 g pokarmu. Najchętniej zamieszkują ogrody znajdujące się w sąsiedztwie łąk, pól lub lasów. Preferują obszary trawiaste, gęste zarośla, krzewy oraz kwietne łąki. Często ich uwagę zwraca również kompostownik. Co należy zrobić, by nasz ogród był przyjazny jeżom? Poniżej kilka porad.

Ogród przyjazny jeżom - jak go zaaranżować?

Ogród przyjazny jeżom powinien zachować naturalny charakter - zarówno pod względem wyglądu, jak i sposobu pielęgnacji. Warto unikać stosowania chemikaliów, zastępując je ekologicznymi rozwiązaniami w ochronie roślin. Jeże potrzebują również dobrych kryjówek, chroniących je przed zimnem i upałami, a także odpowiedniego pożywienia. W sterylnym ogrodzie będzie to niemożliwe.

- Jakbyśmy wszystko usunęli, zdarli, gazonowe trawniczki rozłożyli, one by tutaj nie przyszły. A chyba chcemy z naturą troszeczkę być za pan brat - powiedział we wspomnianym wcześniej odcinku programu "Polowanie na ogrody" Dominik Strzelec, zabierając się za aranżację ogrodu przyjaznego jeżom.

By te zwierzęta dobrze czuły się na naszej posesji, ważny jest też odpowiedni dobór roślin. Warto zdecydować się na mix różnych roślin, które będą sprzyjać dzikiemu życiu w ogrodzie. Dobrze jest też zasadzić drzewa i krzewy, które stanowią naturalne schronienie dla wielu ptaków, ale także jeży.

- Pierwszą roślinką, którą postanowiliśmy posadzić w tym ogrodzie będzie cis. Nie zastosujemy odmiany kolumnowej, tylko taką, która bardziej wypełnia przestrzeń. Po przycięciu będzie się zagęszczać i budować swoją całą strukturę nieco niżej - stwierdził prowadzący, opowiadając o roślinie, która doskonale sprawdzi się jako kryjówka dla jeży, ale też będzie pięknie prezentować się w ogrodzie.

- Oczywiście do krzewów trzeba dodać troszeczkę tej warstwy niższej, bylinowej. [..] Rozchodnik, bodziszek korzeniasty i dla przełamania kolorystyki żurawka - wymieniał, prezentując piękną rabatę, która będzie oczywiście przyjazna jeżom.

"Polowanie na ogród" - gdzie i kiedy oglądać program?

Program "Polowanie na ogród" można oglądać na antenie HGTV, prawie codziennie. Jest on też dostępny w serwisach Player oraz Max.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości