Potężne roje opanowują Polskę. Czy mogą być groźne dla ludzi?

Potężne roje opanowują Polskę. Czy mogą być groźne dla ludzi?
Potężne roje opanowują Polskę. Czy mogą być groźne dla ludzi?
Źródło: Getty Images/Facebook
Metaliczny, efektownie wyglądający owad opanowuje Polskę. Jego pasożytniczą obecność na drzewach, w postaci ogromnych rojów, odnotowuje się niemal w całym kraju. Czym spowodowana jest ekspansja tych owadów? Czy mogą być groźne dla ludzi? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241023_Owady_REP_napisy
Jakie owady zimują w naszych domach? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Inwazja owadów w Polsce. Całe chmary na drzewach

W ostatnich tygodniach w sieci mogliśmy znaleźć wiele sygnałów o obecności metalicznych owadów na drzewach w różnych częściach Polski. Był to skupieniec lipowy. Pojawił się między innymi w Stargardzie czy Białobrzegach. Pod koniec października informowano też o jego skupiskach w Warszawie, konkretnie w dzielnicy Praga-Południe.

Teraz skupieniec lipowy został zauważony w Płocku. Zawiadomił o tym w mediach społecznościowych tamtejszy ogród zoologiczny.

- Ostatnio mieszkańcy naszego miasta i okolic z niepokojem obserwują pnie lip pokryte ogromnymi ilościami metalizujących owadów. To gatunek pluskwiaka - skupieniec lipowy, który podobnie jak inny gość zza granicy wtyk amerykański (z Ameryki) przybył do nas ze strefy śródziemnomorskiej i powoli opanowuje całą Europę. Żeruje na lipach i innych roślinach ślazowatych powodując deformacje liści, nekrozy i gnicie. Ten gatunek inwazyjny całą zimę spędza na korze drzew w ogromnych grupach. Jedynie temperatura poniżej -15 stopni Celsjusza jest w stanie go zabić, a takie zimy w naszym kraju są coraz rzadziej - napisano w poście.

Jego ekspansja spowodowana jest prawdopodobnie zmianami klimatycznymi i coraz cieplejszymi zimami.

Skupieniec lipowy - co to za owad?

Skupieniec lipowy to inwazyjny gatunek pluskwiaka z rodziny Oxycarenidae, pochodzący z obszarów śródziemnomorskich. W Polsce został zaobserwowany po raz pierwszy w 2016 roku i od tego czasu coraz częściej występuje na drzewach w naszym kraju, szczególnie na lipach.

Samice osiągają długość 4,4-5,4 mm, a samce są nieco mniejsze - mierzą 4,2-5 mm. Charakterystycznymi cechami wyglądu skupieńca są czerwone nasady półpokryw, kontrastujące z czarną głową i przedpleczem, a także przezroczysta błonka półpokryw, co czyni go łatwym do rozpoznania dla obserwatorów przyrody.

Czy skupieniec lipowy jest groźny dla człowieka?

Owad ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, jednak jego obecność może być bardzo dokuczliwa. Głównym powodem jest fakt, że występuje w dużych skupiskach i wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Jego masowe występowanie na drzewach, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, może budzić obawy, zarówno wśród mieszkańców, jak i osób zajmujących się pielęgnacją zieleni miejskiej. Władze dzielnicy Praga-Południe w Warszawie, w wystosowanym niedawno komunikacie uspokajają jednak mieszkańców.

- Chociaż ich masowe przeloty mogą budzić niepokój, nie stwierdzono wpływu na zdrowie ludzi. Mogą jednak być uciążliwe, wchodząc do domów i wydzielając nieprzyjemny zapach - napisano.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!