Pająki, muszki i chrabąszcze. To tylko kilka przykładowych nieproszonych gości, którzy jesienią pojawiają się w naszych domach. O tym, jak rozprawić się z uporczywymi owadami opowiedziała w Dzień Dobry TVN entomolożka dr Aleksandra Gliniewicz. Jak w ekologiczny sposób usunąć insekty?
Owady w mieszkaniu - co z nimi zrobić?
Wraz z chłodniejszą temperaturą w domach pojawiają się owady, które niekoniecznie są dla nas przyjemnym widokiem. Przykładem mogą być wtyki amerykańskie, czyli dość duże insekty, które po rozgnieceniu wydzielają charakterystyczny zapach. Owady zostały przeniesione z Ameryki Środkowej do Europy. Choć wyglądają nietypowo - są niegroźne. Dr Aleksandra Gliniewicz poradziła, by po złapaniu wypuszczać je na zewnątrz.
Jeśli chodzi o pająki, których wielu z nas bardzo się boi, lepiej ich nie unicestwiać. Ekspertka zaleciła, by łapać je do słoika i przenosić na dwór. Inaczej jest w przypadku popularnych much, które coraz częściej szukają schronienia przed zimnem.
- Muchy trzeba likwidować - stwierdziła krótko ekspertka.
Domowe metody na insekty
Na szczęście istnieją naturalne metody odstraszania insektów. Framugi należy spryskać sprejem składającym z mieszaniny wody i olejku z geranium. Innymi popularnymi zapachami, których owady nie tolerują są m.in. eukaliptus, lawenda, drzewo herbaciane lub goździki.
Domową trutkę przeciwko mrówkom łatwo stworzyć z kruszonego biszkoptu, żółtka, miodu i boraksu. Ostatni składnik powinien stanowić 10% mieszaniny. Powstała mikstura skutecznie rozprawi się z insektami.
- Na małe pokrywki nakładamy substancję. Nakrętki od butelek. Porcyjki robimy i stawiamy nie wszędzie i nie w kątach, a na ścieżkach mrówek. [...] Tam, gdzie jedna za drugą maszeruje - podsumowała gościni programu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szerszeń azjatycki blisko polskich granic. Jego użądlenie może się skończyć śmiercią
- Wtyk amerykański wchodzi do naszych domów. "Niemiłosiernie cuchnie"
- Komary mnożą się na potęgę. "Moja córeczka musiała przyjmować steryd"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News