owady

  Wtyki amerykańskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Ameryki. Kilkanaście lat temu nie stanowiły problemu, jednak obecnie można je spotkać także w Polsce. Owady wydzielają nieprzyjemną woń, a na jesieni ukrywają się w domach, aby przezimować. Co to za owad i jak się go pozbyć?

  Niestety wśród nas są osoby, którym trudno jest czerpać radość z odpoczynku na łonie natury.

  Na terenie Wielkopolski w powiecie pilskim pojawiły się toksyczne owady. Włochate, niewielkie stworzenia mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i błon śluzowych.

  Budzą strach i odrazę. Duże, włochate i głośne insekty atakują nas wieczorami podczas spacerów, wplątują się we włosy oraz wpadają za ubrania. W lipcu będzie ich zdecydowanie więcej, ponieważ trwa właśnie inwazja guniaka czerwczyka. Czy należy się go bać? Czym są jego "pijane loty">

  Dochodzenie lekarskie potwierdziło, że w jej mózgu wytworzyły się zatory spowodowane infekcją.

  Naukowcy z londyńskiego Queen Mary University sądzą, że owady są zdolne do odczuwania bólu.

  Kiedy źle się poczuła, wezwano śmigłowiec LPR.

  Reporterka Dzień Dobry TVN Marta Wrońska udała się do Jeleniej Góry, gdzie u stóp góry Chojnik spotkała się z Anetą Sikorą, entomolożką. Miejsce to nie bez powodu nazywa się trzmielim rajem.

  Owady żerują na coraz większym obszarze i zniszczyły już hektary upraw.

  Turkuć podjadek to nie tylko jeden z największych owadów, ale także niebezpieczny szkodnik. Gdy pojawi się w ogrodzie, zwykle jest to zapowiedź długiej i uciążliwej walki. Dlatego tak ważne jest, by prawidłowo go rozpoznać i wiedzieć, w jaki sposób go zwalczać.

  Ekspertki z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku pokazały przykładowe domki dla małych stworzeń.

  - Olejki mogą być toksyczne - ostrzega w Dzień Dobry TVN etymolog dr Aleksandra Gliniewicz.

  Straszyk australijski, olbrzymi czy diabelski – którego powinien wybrać początkujący terrarysta? Jak wyglądają i czym żywią się te intrygujące owady? Jakie terrarium należy im zapewnić, decydując się na hodowlę domową straszyków?

  Które użądlenia są najgroźniejsze? Jak się zachować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. n. med. Martą Kołacińską-Flont, specjaliską alergologii i Stanisławem Łoboziakiem, biologiem.

  Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek. Może być równie niebezpieczny co zwykły kleszcz. Ostrzega przed nim nawet Sanepid. Sprawdź, w jaki sposób można się przed nim chronić i co może powodować jego ugryzienie. 

  Komary często mylone są z Koziułką Warzywną, która w przeciwieństwie do podobnych wizualnie insektów jest pożyteczna i niegroźna. Co więcej, żyje zaledwie 8 dni.

  Kowale bezskrzydłe potocznie nazywane kowalikami występują praktycznie w całej Polsce. Choć wyglądają dość groźnie, tak naprawdę są bardzo pożyteczne. Dlaczego nie powinno się ich zabijać?

  Chcesz rozpocząć hodowlę mrówek w warunkach domowych? Musisz wiedzieć, skąd zdobyć owady, a także w jaki sprzęt się zaopatrzyć. Podpowiadamy, od czego zacząć.

  Swoją nazwę modliszka zawdzięcza kształtowi ciała, który przypomina postawę osoby z rękami złożonymi do modlitwy. Muzułmanie wierzą, że postawa ciała modliszki skierowana jest w stronę Mekki. W Japonii kojarzono ją z męskością, odwagą i siłą, dlatego też jej wizerunek widniał na samurajskich mieczach.

  Pluskwa z wyglądu przypomina pestkę jabłka. Często mylona jest z karaluchami, nazywanymi potocznie prusakami. Owady zamieszkują gospodarstwa domowe, gnieżdżą się najczęściej w meblach tapicerowanych. Warto poznać skuteczne sposoby na pozbycie się tego szkodliwego robactwa.

  Patyczak rogaty to popularny owad hodowlany, który zachwyca nietuzinkowym wyglądem i zdolnościami kamuflażu. Opieka nad patyczakami i odżywianie ich nie należą do skomplikowanych i problematycznych. Co jedzą patyczaki hodowane w warunkach domowych?

  Możemy się nim cieszyć dzięki pracy leśnych zapylaczy: pszczół, trzmieli czy motyli.

  Larwy złotooków zjadają mszyce, pomidory zapylone przez trzmiele dają o około 30 proc. większe plony, z kolei dzięki ważkom pozbywamy się komarów w ogrodzie. Problemem jest jednak częsty brak miejsca do zamieszkania dla pożytecznych owadów. Jak możemy pomóc im przetrwać zimę?

  Wakacje czy weekend nad Bałtykiem mogą nie przebiegać zgodnie z wymarzonym planem. Pobyt za sprawą inwazji oprzędzika szarego. Natrętny owad nie da się strząsnąć oraz pojawia się również w wodzie. Turyści zastanawiają się, czy insekt jest groźny dla ludzi.

  Każdy, kto chciałby skutecznie zwalczyć mole, powinien zacząć od dokładnego oczyszczenia mebli, w których stwierdzono obecność owadów. Użyć do tego można mydła lawendowego i roztworu wody z octem. Aby uporać się z inwazją insektów, warto zastosować też woreczki wypełnione ziołami.

  Muchy, które pojawiają się w naszych domach i niemal w całym otoczeniu latem, potrafią niezwykle irytować. Są nie tylko natrętne i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale mogą też przenosić różnego typu zarazki. Jak skutecznie pozbyć much?

  W pełnym cieszeniu się latem skutecznie przeszkadzają natrętne, a czasem również niebezpieczne owady. Do tego grona zalicza się jusznice deszczowe, potocznie nazywane m.in. ślepakami. Gdzie najczęściej występują i jak bardzo są niebezpieczne?

  Muszki owocówki to jeden z najbardziej natrętnych i uciążliwych owadów, z jakimi spotykamy się na co dzień. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybka kolonizacja owoców, warzyw i innych produktów, które zaczynają się psuć. Z uwagi na szybkość rozwoju kolejnych organizmów, mogą w krótkim czasie stać się prawdziwym utrapieniem. Jak domowymi sposobami pozbyć się muszek owocówek z mieszkania?

  Włochate chrząszcze pojawiły się w Polsce i można je spotkać przede wszystkim wieczorami. Są nie tylko przy lasach, ale również w mieście. Wplątują się we włosy, a nawet wpadają za ubrania. Jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają na nas z ich strony?

  Muszki owocówki to nieproszeni goście w naszych domach. Widać je zwłaszcza latem, gdy na stołach często goszczą owoce. Poznaj kilka prostych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych owadów.