Mogłoby się wydawać, że na osę najłatwiej natknąć się wiosną lub latem. Tymczasem owady te najbardziej aktywne stają się jesienią i wtedy trzeba na nie bardzo uważać. Lasy Państwowe ostrzegają przed nimi w specjalnym komunikacie.
Lato w pełni, a coraz więcej osób, zamiast cieszyć się upragnionym wypoczynkiem narzeka na plagę os. Owady te potrafią nie tylko zakłócić upragniony czas relaksu, ale stanowią także spore niebezpieczeństwo dla alergików. Prof. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wyjaśnił, czy w te wakacje rzeczywiście możemy mówić o pladze.
Owady mieszkają w norkach w ziemi, czy w dziuplach drzew. Niektóre zamieszkują specjalne domki. Jakie insekty się tam sprowadzają? Jak zbudować takie lokum? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Ugryzienie czy ukąszenie niektórych owadów, na które możemy się natknąć podczas letniego wypoczynku bywa źródłem poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie owady występują w poszczególnych krajach i kontakt, którymi stanowi zagrożenie dla człowieka?
Z pozoru drobna rana może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Przekonała się o tym mama kilkulatka. Kobieta aż trzy razy w ciągu 24 godzin zgłasza się z synem do szpitala.
Pająki to owady, które można spotkać praktycznie w każdym domu. Mimo że nie są groźne, to nie są mile widzianymi gośćmi. Zatem, jak się ich pozbyć, nie robiąc im przy tym krzywdy? W tym może nam pomóc popularne zioło.
Są piękne, niebezpieczne i działają według strategii. Mowa tutaj nie o agentkach specjalnych, a o roślinach owadożernych, które doczekały się swojego festiwalu. Do ich tajemniczego, ale i niebezpiecznego świata zabrała widzów Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.
Wtyki amerykańskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Ameryki. Kilkanaście lat temu nie stanowiły problemu, jednak obecnie można je spotkać także w Polsce. Owady wydzielają nieprzyjemną woń, a na jesieni ukrywają się w domach, aby przezimować. Co to za owad i jak się go pozbyć?
Na terenie Wielkopolski w powiecie pilskim pojawiły się toksyczne owady. Włochate, niewielkie stworzenia mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i błon śluzowych.
Mogą budzić strach i odrazę. Duże, włochate i głośne insekty atakują zwykle wieczorami podczas spacerów, wplątują się we włosy oraz wpadają za ubrania. W lipcu będzie ich zdecydowanie więcej, ponieważ trwa właśnie inwazja guniaka czerwczyka. Czy należy się go bać? Czym są jego "pijane loty"? Czym ten owad różni się od chrabąszcza, z którym często jest mylony?
Reporterka Dzień Dobry TVN Marta Wrońska udała się do Jeleniej Góry, gdzie u stóp góry Chojnik spotkała się z Anetą Sikorą, entomolożką. Miejsce to nie bez powodu nazywa się trzmielim rajem.