Inwazja biedronek azjatyckich. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Biedronka azjatycka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga biedronek azjatyckich
Plaga biedronek azjatyckich
Jakie owady zimują w naszych domach? - napisy
Jakie owady zimują w naszych domach? - napisy
Lasy Państwowe poinformowały na portalu X o inwazji biedronek azjatyckich. Jak się okazuje, ten rodzaj chrząszcza coraz szybciej rozprzestrzenia się po Polsce i może powodować liczne reakcje alergiczne. Sprawdź, w jaki sposób odróżnić biedronkę azjatycką od dobrze nam znanej biedronki siedmiokropki. O szczegółach mówiła w Dzień Dobry TVN entomolog Aleksandra Gliniewicz.

Jak uchronić się przed biedronką azjatycką?

Biedronka azjatycka pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji. W latach 80. XX w. została sprowadzona do Europy z Kanady, aby wyplenić zagrażające roślinom mszyce. Jak czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W Polsce ten gatunek owada zaobserwowano w 2006 r. w Poznaniu oraz jego okolicach. 

Ten rodzaj chrząszcza należy do inwazyjnych, biedronka azjatycka stanowi zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków biedronek w Polsce.

- Z jednej strony jest korzystna, bo bardzo efektywnie zjada drobne owady, szkodniki roślin, a z drugiej strony zagraża naszym biedronkom, które w normalnych warunkach też zjadają te szkodniki. Biedronki azjatyckiej jest więcej, ona będzie zjadała wszystko, co mogłyby zjadać nasze biedronki - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Aleksandra Gliniewicz, entomolog.

Warto dodać, że biedronki - nie tylko azjatyckie - mogą ugryźć. Co więcej, może się to wywołać reakcję alergiczną. - Takie ugryzienie obcego owada dla osób alergicznych może być bardziej brzemienne w skutki. Może być zapalenie spojówek, może być pokrzywka, może być swędzenie, może być pieczenie w miejscu (ugryzienia) - dodała specjalistka.

Czym biedronka azjatycka różni się od biedronki siedmiokropki?

Biedronka azjatycka posiada zróżnicowane kolory pancerzyków. Wśród najczęściej występujących możemy zaobserwować m.in. żółte, pomarańczowe oraz czarne. Na jej grzbiecie może znajdować się nawet do 23 oczek. Tuż za głową tego rodzaju owada znajdziemy też czarny rysunek w kształcie litery "M".

Biedronka siedmiokropka posiada natomiast, jak sama nazwa wskazuje, siedem kropek na grzbiecie - po trzy na każdej połowie oraz jedną wspólną. Jej pancerz charakteryzuje się również błyszczącymi czerwonymi pokrywami.

Jak pozbyć insektów z domu?

Jesienią owady te próbują przedostać się do naszych domów, by znaleźć miejsce do hibernacji i zimowania. W jaki sposób można się ich pozbyć? Jak się okazuje, najlepiej sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć i odstraszyć je zapachami, których nie tolerują.

- Biedronki, czy to polskie, czy azjatyckie nienawidzą zapachu cytrusów. Więc możemy poukładać na parapecie skórki od pomarańczy, skórki od cytryny. Możemy się również wspomóc olejkami eterycznymi. Możemy wciąć zwykły wacik bawełniany, wziąć jeden z takich cytrusowych olejków, nasączyć taki wacik i przetrzeć okno. Nie jest to proces trwały, trzeba to raz na jakiś czas powtarzać - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Natalia Sagan, Pani Złota Rączka.  

Co jeszcze zadziała? Jak pozbyć się innych owadów? Więcej dowiecie się z poniższego wideo.

DD_20241104_Insekty_sposoby_REP
Domowe sposoby na owady
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości