Guniaki pojawiły się już w ogrodach. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?

Guniak czerwczyk
Guniaki pojawiły się już w ogrodach. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?
Źródło: Tomasz Klejdysz/Getty Images
Tegoroczna wiosna przyszła niespodziewanie wcześnie. W efekcie nie tylko kwiaty i inne rośliny wcześniej zakwitły, ale także wcześniej pojawiły się różnego rodzaju owady. Guniak czerwczyk jest jednym z nich. To gatunek chrząszcza, który przypomina chrabąszcza majowego. Stanowi niemałe zagrożenie dla drzewek owocowych. Jak sobie z nim poradzić?

Guniak czerwczyk pojawił się już w ogrodach. To niemały szkodnik, który powoduje straty w uprawach drzewek owocowych, ale i trawnikach. 

Jak zwalczać guniaki?

Larwy guniaka żyją w glebie, w efekcie są one niewidoczne. Widzimy je najczęściej dopiero, kiedy pojawiają się już na trawie czy innych roślinach. Szczególnie uciążliwe są już uskrzydlone dorosłe owady, które latają w godzinach wieczornych. Jest to moment godów tych owadów, po których będą w glebie składać jaja.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Porady ogrodnicze

Jak postawić na nogi monsterę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Stylista roślin – nowy zawód do zadań specjalnych
Stylista roślin – nowy zawód do zadań specjalnych
Rzuć porządki, idź na grządki!
Rzuć porządki, idź na grządki!
Podstawy kwiatowego savoir-vivre
Podstawy kwiatowego savoir-vivre
Przesadzamy kwiaty doniczkowe
Przesadzamy kwiaty doniczkowe
Bambusy - samochody wyścigowe wśród roślin w ogrodzie
Bambusy - samochody wyścigowe wśród roślin w ogrodzie
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Kokedama – jak zrobić wiszący ogród
Kokedama – jak zrobić wiszący ogród

Dobrą metodą jest więc zabezpieczanie trawnika, zakładanie na niego specjalnej siatki, dzięki której owady nie złożą jaj w ziemi. Można oczywiście stosować również różnego rodzaju pestycydy, ale to może negatywnie odbić się na naszych roślinach. Dotyczy to zwłaszcza drzewek owocowych, z których zbiera się później plony.

Domowe sposoby na guniaki

Kluczowe w niknięciu inwazji jest zadbanie o trawnik, tak, aby pędraki nie rozwijały się w glebie pod nim. Oprócz zabezpieczania go specjalną siatką, aby owady nie złożyły larw, możemy również stosować naturalne opryski z wrotyczu.

Wrotycz to roślina astrowata, której kuliste kwiaty zebrane są w koszyczki kwiatowe, tworzą baldachogroniaste kwiatostany złożone. Można je zbierać od maja do późnego lata na łąkach.

Domowy oprysk z wrotyczu na guniaki

Aby przygotować domowy oprysk z wrotyczu na larwy guniaka będziemy potrzebować 300 gramów świeżego ziela lub 30 gramów suszu. Do tego potrzebne będzie 10 litrów wrzącej wody, którą zalewamy roślinę. Ta, powinna się parzyć długo. Dopiero, kiedy całość ostygnie, możemy go rozlać do pojemników i używać jako oprysku. W przypadku roślin delikatnych warto ten wywar rozcieńczyć w proporcji 1 do 2.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości