Jak nawadniać rośliny, gdy wyjedziemy na urlop? "Jedna z najgorszych rzeczy, którą można zrobić..."

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Jan nawadniać kwiaty w domu i na balkonie, kiedy wyjeżdżamy na urlop?
Jan nawadniać kwiaty w domu i na balkonie, kiedy wyjeżdżamy na urlop?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Sezon wakacyjny trwa. Co zrobić, by podczas naszej nieobecności rośliny nie zwiędły? Ogrodnik Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN pokazał sprawdzone patenty, by kwiaty przetrwały kilka, a nawet kilkanaście dni bez podlewania.

Jak dbać o rośliny w domu?

Nie każdy ma obok siebie zaufanego sąsiada, który będzie dbał o nasze rośliny, kiedy wyjedziemy na urlop. Na szczęście jest wiele sposobów na to, żeby przed wakacyjną podróżą zabezpieczyć kwiaty przed wysuszeniem.

- Po pierwsze, odsuwamy rośliny od okna, żeby słońce bezpośrednio ich nie oświetlało, bo będą bardzo szybko wysychały. Druga rzecz, bardzo prosta. Jeśli mamy w domu papier śniadaniowy, przyklejamy go do szyby. Papier przefiltruje ostre słońce - tłumaczył Łukasz Skop. - Najlepiej te metody połączyć. Oczywiście wcześniej rośliny podlewamy - dodał ogrodnik.

A co z kwiatami, które mamy na balkonie?

- Jeśli chcemy je zabrać do środka, to możemy to zrobić, pod warunkiem, że nie zasuniemy wszystkich rolet, nie zrobimy roślinom zupełnie ciemno. Wtedy co prawda będą wolniej wysychały, ale będą ciągle rosły. Będą osłabione, bo nie będą miały tego światła. Rośliny muszą mieć jasno, mimo wszystko, ale nie mogą być na ostrym słońcu, żeby ich nie wysuszało, bo wtedy będą po prostu bardzo szybko traciły wilgoć - podkreślił ekspert.

Czy można podlewać rośliny na zapas?

Ogrodnik odradził wlewanie zbyt dużej ilości wody do doniczek. Niestety podlewanie na zapas nie zda egzaminu.

- To jedna z najgorszych rzeczy, którą można zrobić, czyli wlać bardzo dużo wody, tak, że będzie stała w podstawce czy stała w osłonce. Rośliny będą miały cały czas korzenie w wodzie. Wtedy zaczną gnić i roślina nam zmarnieje. Po powrocie z urlopu będzie nas czekała przykra niespodzianka. Lepiej, żeby roślina miała trochę bardziej sucho - wskazał.

Jakie są sposoby na nawodnienie roślin? Porady Łukasza Skopa znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości