Ćma bukszpanowa znów niszczy uprawy. Co to za zwierzę? Poznaj sposoby walki ze szkodnikiem

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie

Jeszcze do niedawna bukszpany nie wymagały specjalnej pielęgnacji, jednak w ciągu ostatnich lat sytuacja diametralnie się zmieniła. W Polsce bukszpany rosną w ogródkach i w parkach, na tarasach i w doniczkach - wszędzie tam może pojawić się ćma bukszpanowa, szkodnik, który szybko potrafi spustoszyć każdą uprawę. W jaki sposób należy z nią walczyć?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), znana także jako ćma azjatycka, to pochodzący z Azji motyl, który rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, atakując znajdujące się w jego polu widzenia bukszpany. W Polsce pojawił się w wyniku sprowadzenia bukszpanów z innego kontynentu. W naturalnych warunkach występuje w Chinach, Japonii, Korei, Indiach, na Tajwanie oraz we wschodniej części Rosji. W Europie można było ją zauważyć już w 2007 r., jednak do Polski dotarł kilka lat później. Pierwsze dorosłe osobniki można spotkać już w maju.

Dorosła ćma bukszpanowa i gąsienice

Dojrzała ćma bukszpanowa wyróżnia się biało-brązowymi lub brązowymi skrzydłami, jednak na tym etapie nie odżywia się ona liśćmi bukszpanu. Niestety zostawia wewnątrz krzewu około 20-30 jaj, z których wylęgają się zielonkawe larwy z brązowymi pasami – są one bardzo groźne dla rośliny. Po miesiącu ich długość wynosi aż 4 cm. Ze względu na mało widoczne miejsca, w których zostają złożone jaja, trudno jest je wyeliminować. W ciągu tylko jednego sezonu mogą pojawić się dwa lub trzy pokolenia ćmy bukszpanowej .

Gąsienice motyli zjadają młode oraz częściowo zdrewniałe części bukszpanu i środek liści, pozostawiając wokół nich wyraźną obwódkę. Trudno jest zlokalizować larwy ze względu na ubarwienie, które przypomina kolor liści bukszpanu. Atak gąsienic może doprowadzić do zamierania rośliny, a nawet zniszczenia całego żywopłotu lub większych krzewów.

W Polsce ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów, nie zjadają jej ptaki, dlatego szybko się rozprzestrzenia i bytuje na bukszpanach w naszych ogrodach. W Azji, w naturalnych warunkach, zjada ją szerszeń (Vespa velutina), który u nas występuje w ilościach szczątkowych. Natomiast od niedawna można go spotkać również w Europie Zachodniej.

Najłatwiej rozpoznać żerowanie szkodnika na bukszpanach po białej, wełnistej powłoce pozostawionej na gałęziach. Jasnozielone, charakterystyczne gąsienice tworzą również oprzędy i kokony pokryte czarnymi odchodami.

Ćma bukszpanowa - sposoby na zwalczenie szkodnika

Ze względu na to, że ćma bukszpanowa jest w Polsce szkodnikiem nowym, nie ma opracowanych odgórnie metod, przy pomocy których można byłoby ją zwalczyć. Istnieje jednak kilka sposobów, które w dużej mierze mogą nam pomóc.

Przede wszystkim, jeśli przy domu rośnie jedynie kilka bukszpanów, dobrze jest rozłożyć pod nimi maty i lustrować krzewy co tydzień lub dwa w ciągu sezonu. Należy regularnie i bardzo uważnie przeglądać gałązki wewnątrz krzewów, poszukując gąsienic i śladów ich żerowania na bukszpanach. Motyl składa jaja wewnątrz krzewu, dlatego na pozór może się wydawać, że wszystko jest w porządku, podczas gdy wewnątrz żeruje wiele gąsienic. Wszystkie jaja i larwy, które po wytrząsaniu pojawią się na macie oraz te zebrane bezpośrednio z liści, należy od razu zniszczyć. Spalić należy również objedzone i zalarwione gałązki bukszpanu. Szkodniki można także próbować usunąć z drzewa wodą pod wysokim ciśnieniem.

Można również spryskać bukszpan środkami bazującymi na perytroidach, które działają kontaktowo i żołądkowo, np. Mospilan 20. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy nie ma deszczu i wiatru. Sprawdzą się również takie preparaty, jak Decis czy Karate Zeon. Przed ich zastosowaniem zawsze jednak należy zapoznać się z informacją od producenta na temat odpowiedniego zastosowania preparatów.

Dobrym sposobem na zwalczenie ćmy bukszpanowej są także pułapki feromonowe . Szkodniki przyciągają siebie poprzez zapach. Celem pułapki nie jest zwalczanie samego gatunku, a jedynie wabienie męskich osobników, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Pułapka zbudowana jest z pojemnika lejkowego i wkładu – dyspensera feromonowego CDP. Do pojemnika należy wlać płyn do mycia naczyń, a także umieścić sam dyspenser, a następnie powiesić 1,5–2 m nad bukszpanem. Samce zwabione zostają przez rosnące stężenie feromonu, trafiają do pułapki i przyklejają się do lepa, który umieszczony jest wewnątrz. Dzięki temu możemy zmniejszyć liczbę wylęgających się gąsienic.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości