Mieszkańcy kilku gmin walczą z plagą szczurów. "Ciarki mi po plecach przechodzą do obecnej chwili"

Szczury
Plaga szczurów w Wielkopolsce
Źródło: John Downer/Getty Images
Mieszkańcy Czerniejewa, Niechanowa i Wrześni w województwie wielkopolskim zmagają się z plagą szczurów. Zachodzi obawa, że gryzonie zaczną wchodzić do ich domów. Służbom sanitarnym nie udało się ustalić przyczyny nadmiernego rozrostu populacji szkodników.

Plaga szczurów w Wielkopolsce

Horda szczurów opanowała trzy gminy w województwie wielkopolskim. Mieszkańcy Czerniejewa, Niechanowa i Wrześni nie kryją swoich obaw. Ich zdaniem gryzonie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt domowych.

- Może dostać się do domu, zaatakować psa albo kota. Jak będą chodzić stadami, to będzie masakra - stwierdziła w rozmowie z Faktami TVN Anna Sobieraj z Kawęczyna.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?

Jak czytamy na tvn24.pl, mieszkańcy objętych plagą gmin obawiają się także szeregu potencjalnych szkód. Zwracają uwagę na fakt, że gryzonie mogą podgryzać hamulce i bawić się przewodami elektrycznymi. Niepokój potęguje się wraz ze wzrostem liczby szkodników.

- Sto sztuk szczurów było dzisiaj rano po godzinie szóstej. Ciarki mi po plecach przechodzą do obecnej chwili - przyznał jeden z rozmówców Faktów TVN.

Kontrole sanepidu nie wskazują przyczyny rozrostu populacji szczurów

Służby sanitarne na bieżąco monitorują sytuację w wielkopolskich gminach. Przyglądają się okolicom ferm zwierzęcych, dużych gospodarstw oraz przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności. Z kolei powiatowi lekarze weterynarii udzielają mieszkańcom informacji na temat sposobów ograniczenia populacji szczurów.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami za deratyzację odpowiedzialni są właściciele nieruchomości oraz włodarze poszczególnych gmin - przekazał rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, Jarosław Władczyk. - Z punktu widzenia sanitarnego nie ma możliwości określenia przyczyny zwiększonej populacji szczurów na terenie powiatów wrzesińskiego i gnieźnieńskiego. Prowadzone kontrole wykluczyły jako przyczynę takiego stanu występowanie zaniedbań na terenie ferm czy innych gospodarstw rolnych - dodał.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: FC/tok/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: John Downer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana