Co jedzą szczury domowe i dzikie? Przysmaki i pokarm dla szczura

Szczur. Zwierzęta domowe i dzikie. Pokarm dla szczura.
Pokarm dla szczura
Źródło: John Downer/Getty Images
Szczury to gryzonie wszystkożerne. Karma dla szczura powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze, witaminy i błonnik. Prawidłowo dobrany pokarm dla szczura ma wpływ na jego wygląd, zdrowie i samopoczucie. Co lubią jeść szczury?

Szczury to popularne zwierzęta domowe. Udomowiona wersja dziko żyjącego szczura wymaga pełnowartościowego pokarmu, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ich organizmu. Jaka karma dla szczura będzie najlepsza?

Co jedzą szczury na wolności?

Szczur (łac. rattus) to gryzoń z rodziny myszowatych, który występuje niemal na każdym kontynencie. Co lubią jeść dzikie szczury? Szczury żyjące na wolności odżywiają się tym, co znajdą na swojej drodze. Są wszystkożerne, więc nie gardzą liśćmi, gałązkami, nasionami, orzechami, owocami, warzywami, a nawet padliną. Dzikie szczury jedzą jaja i pisklęta, a także dorosłe ptaki. Niektóre gryzonie potrafią polować na ryby oraz króliki i myszy, a nawet... prosięta. Najczęściej jednak odżywiają się zbożami i zbiorami, które znajdą w gospodarstwach domowych. Co jedzą szczury w warunkach hodowlanych?

Zobacz wideo: Jak opiekować się gryzoniem w domu? 

Jak opiekować się gryzoniem w domu?
Jak hodować gryzonie w domu?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczury hodowlane 

Szczury hodowlane wymagają pełnowartościowej karmy, która ma podstawowy wpływ na ich zdrowie, kondycję i długość życia. Odpowiedni pokarm sprawia, że szczury są energiczne i żywiołowe. Karma dla szczura powinna być jak najlepszej jakości. Udomowione szczury są najczęściej roślinożerne, ale chętnie spożywają niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego.

Gotowy pokarm dla szczura

Gotowy pokarm dla szczura to najpopularniejszy wybór właścicieli, ponieważ nie wymaga dodatkowej suplementacji. Dobrej jakości karma dla szczurów zapewnia dostarczenie niezbędnych składników odżywczych i witamin. W skład karmy dla szczura wchodzą najczęściej zboża, ryż, kasze i nasiona. Niektóre karmy dla szczura zawierają ryby, krewetki, drób i wołowinę. Najlepsza karma dla szczura to ta, która nie zawiera barwników, sztucznych aromatów i polepszaczy. Gotowy pokarm dla szczura kupimy w formie granulowanej, pod postacią dropsów, płatków i musli. Pokarm szczura powinien uzupełniać dzienne zapotrzebowanie gryzonia na węglowodany, białko, tłuszcze oraz witaminy i błonnik. Niektóre karmy zawierają ciasteczka mięsne, które mimo wszystko nie powinny być zbyt częstym przysmakiem szczurów. 

Owoce i warzywa w diecie szczura 

Szczury lubią jeść również owoce i warzywa. Takie przysmaki są interesującym urozmaiceniem diety i cenną dawką witamin. Niektóre owoce wpływają na zdrowie szczurów negatywnie ze względu na ich skład. Do takich owoców należą cytrusy, które zawierają limonen szkodzący m.in. nerkom. Owoce, które bez większych obaw mogą jeść nasze gryzonie to: truskawki, maliny, banany, gruszki, jabłka i arbuzy. Większość owoców i warzyw kupimy również w formie suszonej. Najpopularniejsze warzywa w diecie szczura to: buraki, marchew, jarmuż, rzodkiewka, pietruszka, seler, ogórki i papryka. Szczury lubią gotowany bób, ziemniaki i fasolę. Należy unikać przede wszystkim czosnku i cebuli w każdej dostępnej formie.

Podstawowe ziarna dla szczura

Dieta szczura domowego i tego, który żyje na wolności jest oparta o produkty ziarniste. Do najpowszechniejszych ziaren jedzonych przez szczury należy pszenica, owies, jęczmień, ale też ryż, gryka i kukurydza. Mieszankę ziarnistą możemy przygotować własnoręcznie lub zakupić w sklepie zoologicznym. Gotowe karmy z ziarnami w roli głównej przyczyniają się do prawidłowej przemiany materii i lśniącej sierści szczura. Zbilansowana dieta bogata w zboża odpowiada za łagodzenie wszelkich podrażnień i zapobiega rozwojowi infekcji i chorób. Ziarna dostarczają szczurom niezbędnych witamin oraz błonnika.

Zioła, które może jeść szczur 

Wszystkożerne szczury jedzą również popularne zioła. Do najchętniej spożywanych należy pokrzywa, babka lancetowata, malwa, rumianek, cykoria czy mniszek lekarski. Zioła wzmacniają odporność szczurów, są dobrymi antyoksydantami i pobudzają apetyt. Są doskonałym uzupełnieniem codziennej diety szczura i wspomagają ich trawienie. Zioła w jadłospisie gryzoni mają wpływ na odtrucie organizmu i oczyszczanie z toksyn.

Przysmaki dla szczura

Każdy domowy zwierzak uwielbia wszelkiego rodzaju przysmaki. Do takich zwierząt należą również gryzonie, dla których oferta przekąsek jest dość pokaźna. Popularne przysmaki dla szczura to kolby składające się z ziaren i miodu. Inne przysmaki, które jedzą szczury to biszkopty z dodatkiem suszonych owoców, dropsy jogurtowe oraz orzechowo-zbożowe gryzaki. Należy pamiętać o każdorazowym sprawdzeniu składu przysmaku i unikaniu szkodliwych substancji, tj. cukrów, tłuszczów i konserwantów.

Co lubią jeść szczury? 

Zarówno szczury standard, jak i szczury dumbo jedzą jajka. Szczury domowe bardzo lubią je jeść w postaci gotowanej, dlatego od czasu do czasu warto urozmaicić zbożowo-warzywną dietę również w jaja. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość białka może im zaszkodzić. Szczur domowy je również makarony i chleb pełnoziarnisty. Najważniejsze, aby produkty były jak najlepszej jakości. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John Downer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana