Umożliwia adopcję zwierząt z laboratorium. "Jeśli nie są już potrzebne, to niestety zazwyczaj się je uśmierca"

Lab Rescue
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Doświadczenia laboratoryjne przeprowadzane na zwierzętach to praktyka, mająca na celu testowanie leków, szczepionek, detergentów czy środków spożywczych. Wybrane gatunki, poddawane licznym eksperymentom z czasem przestają być obiektem zainteresowania naukowców i bywa, że skazywane są na śmierć. Istnieją jednak organizacje, których celem jest znalezienie im nowego domu. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt Laboratoryjnych, przypominamy rozmowę w Dzień Dobry TVN z prezeską fundacji Lab Rescue, Zofią Pawelską, która opowiedziała o adopcji gryzoni opuszczających laboratoria.

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych to również Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, który obchodzony jest 24 kwietnia. Dzień ten skłania do refleksji nad bólem i cierpieniem zadawanym zwierzętom, które poświęca się dla wątpliwej, według obrońców praw zwierząt, korzyści ludzi. Święto i inicjatywa wspierane są przez ONZ.

Fundacja Lab Rescue - czym się zajmuje?

Na zwierzętach przeprowadzane są rozmaite doświadczenia. Wykorzystuje się je do testowania medykamentów, środków chemicznych i spożywczych, ale także do przeprowadzania eksperymentów behawioralnych. Gryzonie, które spełniły swoje zadanie w laboratoriach, zwykle skazane są na bezdomność, a nawet śmierć. Ich przykrym losem zainteresowała się fundacja Lab Rescue.

- Fundacja Lab Rescue zajmuje się ratowaniem zwierzaków, o których nikt nie pamięta i nikt nie myśli, mimo że mają bardzo duży wpływ na naszą rzeczywistość (...). Jeśli nie są już potrzebne w badaniach, to niestety zazwyczaj się je uśmierca, ponieważ laboratoria nie mają co z nimi zrobić, nie mogą ich trzymać w nieskończoność. Duża część takich zwierzaków przechodzi takie doświadczenia, po których jest zdrowa, które nie mają wpływu na ich późniejszą kondycję i nadaje się do adopcji - wyjaśniła Zofia Pawelska. Dodała też, że podopieczni wyjątkowej organizacji szybko odnajdują się w nowych domach, jeśli tylko mają zapewnioną troskliwą opiekę. - Oswajają się, stają się po prostu małymi, fajnymi towarzyszami. Wszystkie są też zdrowe, ponieważ weterynarz przed tym, jak opuszczą laboratorium, ocenia ich stan zdrowia - podkreśliła prezeska fundacji Lab Rescue.

Adopcja zwierząt laboratoryjnych

Pod opiekę fundacji Lab Rescue trafiają przede wszystkim szczury, świnki morskie, króliki i myszy. Pracownicy organizacji dokładają wszelkich starań, by odmienić dolę gryzoni opuszczających laboratoryjne klatki. W tym miejscu warto podkreślić, że zwierzęta kierowane do adopcji muszą przywyknąć do nowego otoczenia. Opiekunowie decydujący się zapewnić im opiekę powinni mieć to na uwadze.

- Zwierzaki są na początku troszkę wystraszone i nieufne, ponieważ kontakt w laboratorium z człowiekiem mają inny. Przebywają w małych klatkach, ich życie jest dosyć nudne, ponieważ nie mają tam co robić, są jedynie karmione - wyjaśniła prezeska Lab Rescue. Podkreśliła też, że przyjęcie pod dach takiego gryzonia to nie tylko szansa na zdobycie małego przyjaciela, ale także wspaniały gest, wpływający na los laboratoryjnych zwierząt.

- Nasza fundacja zajmuje się tym, żeby takie zwierzaki ratować, znajdować im nowe domy i po prostu dawać im drugą szansę na lepsze życie, bo są wykorzystywane przez nas, dla nas i należy im się po prostu fajniejsza przyszłość - podsumowała Zofia Pawelska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości