Zwierzęta

Umożliwia adopcję zwierząt z laboratorium. "Jeśli nie są już potrzebne, to niestety zazwyczaj się je uśmierca"

Zwierzęta

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?

Doświadczenia laboratoryjne przeprowadzane na zwierzętach to praktyka, mająca na celu testowanie leków, szczepionek, detergentów czy środków spożywczych. Wybrane gatunki, poddawane licznym eksperymentom z czasem przestają być obiektem zainteresowania naukowców i bywa, że skazywane są na śmierć. Istnieją jednak organizacje, których celem jest znalezienie im nowego domu. W Dzień Dobry TVN o adopcji gryzoni opuszczających laboratoria opowiedziała prezeska fundacji Lab Rescue, Zofia Pawelska.

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych to również Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, który obchodzony jest 24 kwietnia. Dzień ten skłania do refleksji nad bólem i cierpieniem zadawanym zwierzętom, które poświęca się dla wątpliwej, według obrońców praw zwierząt, korzyści ludzi. Święto i inicjatywa wspierane są przez ONZ.

Fundacja Lab Rescue - czym się zajmuje?

Na zwierzętach przeprowadzane są rozmaite doświadczenia. Wykorzystuje się je do testowania medykamentów, środków chemicznych i spożywczych, ale także do przeprowadzania eksperymentów behawioralnych. Gryzonie, które spełniły swoje zadanie w laboratoriach, zwykle skazane są na bezdomność, a nawet śmierć. Ich przykrym losem zainteresowała się fundacja Lab Rescue.

- Fundacja Lab Rescue zajmuje się ratowaniem zwierzaków, o których nikt nie pamięta i nikt nie myśli, mimo że mają bardzo duży wpływ na naszą rzeczywistość (...). Jeśli nie są już potrzebne w badaniach, to niestety zazwyczaj się je uśmierca, ponieważ laboratoria nie mają co z nimi zrobić, nie mogą ich trzymać w nieskończoność. Duża część takich zwierzaków przechodzi takie doświadczenia, po których jest zdrowa, które nie mają wpływu na ich późniejszą kondycję i nadaje się do adopcji - wyjaśniła Zofia Pawelska. Dodała też, że podopieczni wyjątkowej organizacji szybko odnajdują się w nowych domach, jeśli tylko mają zapewnioną troskliwą opiekę. - Oswajają się, stają się po prostu małymi, fajnymi towarzyszami. Wszystkie są też zdrowe, ponieważ weterynarz przed tym, jak opuszczą laboratorium, ocenia ich stan zdrowia - podkreśliła prezeska fundacji Lab Rescue.

Adopcja zwierząt laboratoryjnych

Pod opiekę fundacji Lab Rescue trafiają przede wszystkim szczury, świnki morskie, króliki i myszy. Pracownicy organizacji dokładają wszelkich starań, by odmienić dolę gryzoni opuszczających laboratoryjne klatki. W tym miejscu warto podkreślić, że zwierzęta kierowane do adopcji muszą przywyknąć do nowego otoczenia. Opiekunowie decydujący się zapewnić im opiekę powinni mieć to na uwadze.

- Zwierzaki są na początku troszkę wystraszone i nieufne, ponieważ kontakt w laboratorium z człowiekiem mają inny. Przebywają w małych klatkach, ich życie jest dosyć nudne, ponieważ nie mają tam co robić, są jedynie karmione - wyjaśniła prezeska Lab Rescue. Podkreśliła też, że przyjęcie pod dach takiego gryzonia to nie tylko szansa na zdobycie małego przyjaciela, ale także wspaniały gest, wpływający na los laboratoryjnych zwierząt.

- Nasza fundacja zajmuje się tym, żeby takie zwierzaki ratować, znajdować im nowe domy i po prostu dawać im drugą szansę na lepsze życie, bo są wykorzystywane przez nas, dla nas i należy im się po prostu fajniejsza przyszłość - podsumowała Zofia Pawelska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości