Dlaczego nie lubimy gawronów? "Zabijano nie tylko dorosłe osobniki, ale też pisklęta i jaja"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Gawrony – geniusze wśród ptaków
Gawrony – geniusze wśród ptaków
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
W kulturze gawrony nie cieszą się dobrą opinią. Zyskały sławę zwiastunów śmierci i posłańców złych wieści. Chociaż dziś są objęte ochroną, to niechęć do nich nie zniknęła. Jakie są zalety tych ptaków? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ornitolog Adam Zbyryt.

Gawrony to geniusze wśród ptaków

Gawrony od lat są uznawane za zwiastun negatywnych informacji. Nic więc dziwnego, że ptaki te cieszą się złą sławą. Czy słusznie?

W ciągu ostatnich 15 lat liczba gawronów spadła o blisko 60%. Mało kto jednak wie, że są to ptaki niezwykle inteligentne, które mają złożone życie społeczne. - Właściwie wszystkie ptaki z rodziny krukowatych, czyli kruki, wrony i gawrony są bardzo inteligentne. Ich inteligencje badamy poddając je różnym testom i jeżeli wykorzystują swoje zdolności, które wykorzystują zazwyczaj przy naturalnych czynnościach, do rozwiązywania innych problemów. To świadczy o ich inteligencji - wyjaśnił ornitolog.

- Gawrony w momencie poddawania takim testom potrafią wytwarzać narzędzia, na przykład po to, żeby wyciągnąć pokarm, który znajduje się na dnie takiego zbiorniczka . Gawron jest w stanie wygiąć w haczyk prosty drucik - powiedział Adam Zbyryt.

Gawrony największy problem jednak mają z ludźmi. - Ludzie niestety tępią gawrony i niszczą ich gniazda. Głównie w miastach są bardzo nielubiane ze względu na swój głos i brudzenie - zdradził nasz gość.

Gawrony - zagrożona ptasia inteligencja

Jednym z częściej powtarzających się stwierdzeń, jest przekonanie, że gawrony kiedyś się jadło. - To nie jest żart. To jeden z czynników, który przyczynił się do ich liczebności. Zabijano nie tylko dorosłe osobniki, ale też pisklęta i jaja. To był przysmak na Śląsku i Wielkopolsce. To się już na szczęście skończyło - powiedział Adam Zbyryt.

Ornitolog przyznał, że gawrony są objęte częściową ochroną na terenie miejskich i ścisłą ochroną na terenie pozamiejskich. - Ale ciągle to jest tylko bierna ochrona. Uczula nas na los tych zwierząt, ale nie zatrzymuje tego procesu spadku liczebności - wyznał na rozmówca.

Co w gawronach jest najbardziej fascynujące? - One tworzą pary na całe życie. A dla nas są ważnymi regulatorami liczebności różnych szkodników, więc zamiast stosować dużą ilości środków do ochrony roślin, możemy wykorzystać gawrony - poradził Adam Zbyryt.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes