Gawrony to geniusze wśród ptaków
Gawrony od lat są uznawane za zwiastun negatywnych informacji. Nic więc dziwnego, że ptaki te cieszą się złą sławą. Czy słusznie?
W ciągu ostatnich 15 lat liczba gawronów spadła o blisko 60%. Mało kto jednak wie, że są to ptaki niezwykle inteligentne, które mają złożone życie społeczne. - Właściwie wszystkie ptaki z rodziny krukowatych, czyli kruki, wrony i gawrony są bardzo inteligentne. Ich inteligencje badamy poddając je różnym testom i jeżeli wykorzystują swoje zdolności, które wykorzystują zazwyczaj przy naturalnych czynnościach, do rozwiązywania innych problemów. To świadczy o ich inteligencji - wyjaśnił ornitolog.
- Gawrony w momencie poddawania takim testom potrafią wytwarzać narzędzia, na przykład po to, żeby wyciągnąć pokarm, który znajduje się na dnie takiego zbiorniczka . Gawron jest w stanie wygiąć w haczyk prosty drucik - powiedział Adam Zbyryt.
Gawrony największy problem jednak mają z ludźmi. - Ludzie niestety tępią gawrony i niszczą ich gniazda. Głównie w miastach są bardzo nielubiane ze względu na swój głos i brudzenie - zdradził nasz gość.
Gawrony - zagrożona ptasia inteligencja
Jednym z częściej powtarzających się stwierdzeń, jest przekonanie, że gawrony kiedyś się jadło. - To nie jest żart. To jeden z czynników, który przyczynił się do ich liczebności. Zabijano nie tylko dorosłe osobniki, ale też pisklęta i jaja. To był przysmak na Śląsku i Wielkopolsce. To się już na szczęście skończyło - powiedział Adam Zbyryt.
Ornitolog przyznał, że gawrony są objęte częściową ochroną na terenie miejskich i ścisłą ochroną na terenie pozamiejskich. - Ale ciągle to jest tylko bierna ochrona. Uczula nas na los tych zwierząt, ale nie zatrzymuje tego procesu spadku liczebności - wyznał na rozmówca.
Co w gawronach jest najbardziej fascynujące? - One tworzą pary na całe życie. A dla nas są ważnymi regulatorami liczebności różnych szkodników, więc zamiast stosować dużą ilości środków do ochrony roślin, możemy wykorzystać gawrony - poradził Adam Zbyryt.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niedźwiedzie w Bieszczadach – tajemnicze, szlachetne, groźne. Życie i zwyczaje największego drapieżnika Europy
- Niedźwiedź w lesie to nie pluszowy miś. "Czują zagrożenie i potrafią zaatakować"
- Dzikie zwierzęta coraz częściej przychodzą do miast. Jak się zachować, gdy spotkamy lochę?
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News