Postępująca urbanizacja sprawiła, że dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Jak się zachować, gdy spotkamy dzika, lisa czy kunę? Kiedy należy zachować szczególną ostrożność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli lekarz weterynarii Łukasz Rawicki oraz przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Dziki w mieście
Coraz więcej dzikich zwierząt, szczególnie nocą, odwiedza większe miasta. Przyczyną takich wędrówek jest przede wszystkim postępująca urbanizacja, przez którą dochodzi do zaburzenia ich naturalnych siedlisk. W studiu Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii Łukasz Rawicki oraz przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedzieli widzom, jak zachować się przy bliskim spotkaniu z dzikiem.
- Dziki nie polują na ludzi, nie chcą nam wyrządzić krzywdy, czasem po prostu chcą obronić swoje dzieci - powiedział Marcin Kostrzyński. - Nigdy nie należy wchodzić w interakcję z lochą, która ma młode, bo to jest faktycznie zwierzę, które bywa agresywne i niebezpieczne. Obrona młodych jest najważniejsza - tłumaczył Łukasz Rawicki.
- Jeżeli już jest atak, to wtedy staramy się zachowywać jak najbardziej ekspresyjnie, żeby to zwierzę wystraszyć - zaznaczył lekarz weterynarii.
Spotkanie z dzikim zwierzęciem
Jeżeli zobaczymy dzikie zwierzę w przestrzeni miejskiej, należy zachować dystans i poinformować o tym fakcie odpowiednie służby.
- Policja, ewentualnie urzędy miasta lub gminy mają oddzielne jednostki, centra zarządzania kryzysowego, które się takimi sprawami zajmują. Ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt są również na terenach dużych miast i ewentualnie straż miejska - powiedział Łukasz Rawicki.
- W takim przypadku należy jak najbardziej ograniczyć kontakt ze zwierzęciem, nie stresujemy go, tym bardziej, gdy widzimy, że jest ono chore, ranne czy noszące znamiona innych problemów zdrowotnych - podsumował lekarz weterynarii.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!
- Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"
- Tajemnicza choroba psów. Rozwija się gwałtownie, może prowadzić do śmierci
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News