Dlaczego obserwujemy ptaki?
Ornitolog Piotr Zięcik jest zdania, że brakuje nam kontaktu z przyrodą. - Takie domowe siedzenie, obserwowanie, oglądanie filmów przyrodniczych nam nie wystarcza. Mamy więcej czasu, więcej możliwości, jesteśmy chyba w stanie już w tej chwili [...] kupić lornetkę, wyjść i samemu poobserwować - stwierdził.
Choć ptaki to dzikie zwierzęta, można je obserwować wszędzie - w miastach, w parkach, lasach, na plaży czy w domu. - Rano, latem ok. 4.00-5.00 obudziłem się z przekonaniem, że ktoś mnie obserwuje, ktoś jest w mieszkaniu. Podniosłem głowę i miałem mewę w przedpokoju, [...], mam takie mewy, które wchodzą mi do mieszkania. Na początku przylatywała jedna, a później chyba się wygadała i w tej chwili już mam takie cztery mewy, one wszystkie mają imiona jak zwierzęta domowe - dodał Piotr Zięcik.
Co daje obserwowanie ptaków?
Niezależnie od tego, czy oswoiliśmy ptaki i odwiedzają nas w domu, czy są w pełni dzikie, warto czasem wstać rano i posłuchać ich koncertu lub zatrzymać się i popatrzeć na ich kolory. - Słuchanie ich śpiewu jest relaksujące i odstresowujące bardzo po ciężkim dniu. Naprawdę to bywa pomocne - powiedział Paweł Głąbiowski, fotograf przyrody.
- Można jeździć na ptaki, można przeżywać różne przygody związane z ptakami, można się kształcić w kierunku fotografii ptaków, można też robić inne rzeczy dobre dla tych zwierząt - wyznał Marcin Damian, miłośnik ptaków.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uwaga na żaby! "Jest to okres bardzo dużej miłości"
- Puchaty i włochaty, ale wygląda jak sznaucer? Poznajcie schnoodla!
- Bociany przylatują do Polski wcześniej. Według ekspertów to "niepokojące zjawisko"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: P. Stolc, R. Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN