Rzadki ptak, junko zwyczajny, który na co dzień zamieszkuje północną Amerykę, zaskoczył ornitologów w Polsce. Jego obecność w Puszczy Białowieskiej to prawdziwa sensacja, ponieważ w Europie pojawia się niezwykle rzadko. Zwykle migruje na południe, ale czasami trafia aż na kontynent europejski. Naukowcy zastanawiają się, co mogło skłonić go do tej długiej podróży.
Jesienne spacery sprzyjają podziwianiu podziwianiu zmieniających kolory drzew i przesiadujących na nich ptaków. Wielu z nas zastanawia się wówczas, czym oraz w jaki sposób karmić. Odpowiedzi na te i inne pytania starał się uzyskać nasz reporter Paweł Tworek, który wraz z Marcinem Kostrzyńskim odwiedził Łazienki Królewskie. . - Ptaki potrzebują naszej pomocy - podkreślił przyrodnik.
Mało kto wie, że adopcje zdarzają się też w świecie ptaków. W gnieździe bielików zamieszkał myszołów. Jak się tam znalazł? Jak często zdarzają się takie międzygatunkowe adopcje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Sylwester Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Olsztyn to miasto, które oferuje wiele atrakcji - od warunków sprzyjających aktywności fizycznej, przez bliskość natury, po bogatą historię. To miejsce dla każdego - zarówno dla miłośników ruchu, jak i dla tych, którzy cenią sobie spokój.
Bronia w sieci jest niekwestionowaną gwiazdą. Pora zatem przedstawić ją całemu światu. Ta wrona nawiązała bowiem bliską relację z mieszkanką jednego z warszawskich boków. Od tej porty stale odwiedza swoją koleżankę i spędza z nią wolne chwile. Czy ptaki mogą zaprzyjaźnić się z człowiekiem? O tym opowiedzieli nam Samuel Sosnowski, ornitolog, edukator, podróżnik oraz Justyna Cieślak, przyjaciółka Wrony Broni.
W kulturze gawrony nie cieszą się dobrą opinią. Zyskały sławę zwiastunów śmierci i posłańców złych wieści. Chociaż dziś są objęte ochroną, to niechęć do nich nie zniknęła. Jakie są zalety tych ptaków? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ornitolog Adam Zbyryt.
Samice bocianów wróciły do Polski. Teraz czas na parowanie i lęg. Jak wygląda ich życie? Co jedzą i jak długo pozostaną w naszym kraju? O tym opowiedział nam Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Kiedyś ptaki obserwowali tylko naukowcy, teraz robi to coraz więcej amatorów. Co czyni te zwierzęta tak wyjątkowymi? O tym w materiale Dzień Dobry TVN opowiadali ich miłośnicy.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że z powodu zakażeń ornitozą (papuzicą) w pięciu krajach Europy zmarło już pięć osób. Choć jej pierwsze objawy mogą przypominać grypę lub zapalenie płuc, przyczyna jest zupełnie inna.
Wróble to ptaki, które jeszcze do niedawna można było spotkać praktycznie wszędzie. Teraz tych zwierząt jest coraz mniej. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział przyrodnik i filmowiec Marcin Kostrzyński.
Zimą bardzo wiele osób decyduje się na dokarmianie ptaków. Jak robić to prawidłowo? Które produkty są dla nich dobre, a które mogą im zaszkodzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Michał Dworak, ornitolog.
Zima daje się we znaki, a ujemna temperatura, śnieg i lód będą nam towarzyszyć jeszcze przez wiele tygodni. W taką aurę chcemy pomóc tym stworzeniom, które zimują obok nas, czyli ptakom, jeżykom lub nawet liskom. Jednak nie zawsze robimy to dobrze. O tym, jak pomagać z głową, powiedział w Dzień Dobry TVN Adam Wajrak, dziennikarz i aktywista na rzecz przyrody.
Sezon zimowy przyszedł do nas niespodziewanie, temperatura powietrza z dnia na dzień drastycznie spadła, a na chodnikach pojawił się śnieg. W tym czasie warto pomyśleć o zwierzętach, szczególnie o ptakach, które potrzebują naszej pomocy. Jak prawidłowo je dokarmiać? Ciekawostki zdradził nam Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Widok bocianów we wsiach to symbol pełni lata w naszym kraju. Wraz z końcem wakacji zwierzęta jednak zaczynają szykować się do odlotu do ciepłych krajów. Dawid Popończyk, miłośnik przyrody i obserwator natury opowiedział w Dzień Dobry TVN o zwyczajach tych dostojnych ptaków, które już wkrótce wylecą do Afryki. Jak wyglądają ich przygotowania do podróży?
Wielbiciel dzikiej przyrody Marcin Kostrzyński odwiedził studio Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o zwyczajach tych tajemniczych zwierząt. Czy wrony potrafią być niebezpieczne?
W 602. odcinku "Milionerów", na przeciwko Huberta Urbańskiego zasiadła Olga Żukowicz. To jedna z niewielu sytuacji, w których kamienna twarz prowadzącego, koiła nerwy uczestniczki. Czy pomogło to odpowiedzieć jej na pytanie o ptaki? Tyle stresu dawno nie było.
Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Mikołowie każdego roku pomaga bocianom, które ucierpiały w wyniku wypadków. Założyciel placówki, Jacek Wąsicki przekonywał w Dzień Dobry TVN, że choć ptaki zakładają gniazda blisko człowieka, boją się konfrontacji z nim. Dlaczego więc zamieszkują blisko domów?