ptaki

  ptaki

  Papuga nimfa to jeden z najczęściej wybieranych przez polskich hodowców gatunków. Decyduje o tym nie tylko ciekawy wygląd tego ptaka – występuje w różnych odmianach barwnych, ale również łatwość w hodowli i kontaktowość. Nimfy mogą mieszkać zarówno w wolierze wewnętrznej, jak i zewnętrznej, o ile jest ona zadaszona.

  Papugi to bardzo mądre ptaki. Badania wykazują, że ich inteligencja jest na poziomie dwu- lub trzyletniego dziecka. Bardzo lubią się bawić. Jest to czynność wręcz niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Zabawki dla papug to istotny element wyposażenia ich klatek.

  Głuszce to ptaki, których w Polsce jej coraz mniej. Przywracaniem populacji, a także ratowaniem chorych czy zranionych zwierząt zajmują się pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Jak pomagają tym niezwykłym ptakom? Skąd wzięła się ich nazwa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Klatka dla kanarka, mimo że przeznaczona dla niewielkiego ptaszka, musi zapewniać odpowiednią przestrzeń, aby pupil mógł swobodnie rozprostować skrzydełka. Ważne jest także jej prawidłowe urządzenie, wyposażenie i postawienie we właściwym miejscu. Powinna przede wszystkim stanowić bezpieczny azyl dla pupila.

  Co jedzą papugi? Papużki uwielbiają ziarna i nasiona, ale w ich codziennej diecie nie powinno też zabraknąć świeżych warzyw, owoców i liści. Pokarm dla papug powinien być urozmaicony i zbilansowany, tak by dostarczyć ptakom witamin, składników mineralnych i odżywczych. Dobrze karmione i traktowane z miłością papużki odwdzięczą się przywiązaniem do właściciela.

  Wzruszająca historia bocianiej rodziny z Czech poruszyła media. Para ptaków wychowywała razem czworo młodych. Niestety, pewnego dnia samica zaczepiła się o linie wysokiego napięcia i zginęła na miejscu. Obecnie tata-bocian sam wychowuje dzieci. Czy młode mają szansę przetrwać? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego.

  Na wyspie Sobieszewskiej mieści się prawdziwe ptasie osiedle. Odwiedzamy je z reporterką Dzień Dobry TVN, Agatą Zjawińską. Przewodnikami po tym niezwykły miejscu są Mieczysława Cierpioł, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz ornitolog Jakub Typiak. Pokazują, jakie budki można zainstalować w ogrodzie, by zachęcić ptaki do zamieszkania w nim.

  Rudzik jest jednym z najpiękniejszych polskich śpiewaków. Jego śpiew jest bardzo urozmaicony i potoczysty. Wydaje z siebie czyste dźwięki, które mogą budować nawet długie melodie. Niestety większość osób na rudzika nie zwraca uwagi, ponieważ stroni on od ludzi. Istnieją natomiast metody, którymi można zachęcić go, aby zamieszkał w przydomowym ogrodzie.

  Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na psychikę. Okazuje się jednak, że obserwacja ptaków pełni również niezwykłą rolę terapeutyczną. W jaki sposób te zwierzęta mogą wpłynąć na nasze zdrowie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Sławomir Murawiec - psychiatra i współautor książki pt. "Ornitologia terapeutyczna".

  Papuga kakadu jest niezwykle inteligentna i towarzyska, jednak jej zakup należy odpowiednio przemyśleć. Ptak szybko przywiązuje się do człowieka, traktując go jako swojego partnera. Wyraża swoje emocje – od radości po złość czy nawet zazdrość. Papuga kakadu wymaga dużej i przestronnej klatki, odpowiedniego pożywienia oraz reguarego wymieniania wody na świeżą.