Widok bocianów we wsiach to symbol pełni lata w naszym kraju. Wraz z końcem wakacji zwierzęta jednak zaczynają szykować się do odlotu do ciepłych krajów. Dawid Popończyk, miłośnik przyrody i obserwator natury opowiedział w Dzień Dobry TVN o zwyczajach tych dostojnych ptaków, które już wkrótce wylecą do Afryki. Jak wyglądają ich przygotowania do podróży?
Wielbiciel dzikiej przyrody Marcin Kostrzyński odwiedził studio Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o zwyczajach tych tajemniczych zwierząt. Czy wrony potrafią być niebezpieczne?
W 602. odcinku "Milionerów", na przeciwko Huberta Urbańskiego zasiadła Olga Żukowicz. To jedna z niewielu sytuacji, w których kamienna twarz prowadzącego, koiła nerwy uczestniczki. Czy pomogło to odpowiedzieć jej na pytanie o ptaki? Tyle stresu dawno nie było.
Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Mikołowie każdego roku pomaga bocianom, które ucierpiały w wyniku wypadków. Założyciel placówki, Jacek Wąsicki przekonywał w Dzień Dobry TVN, że choć ptaki zakładają gniazda blisko człowieka, boją się konfrontacji z nim. Dlaczego więc zamieszkują blisko domów?
Ptasi raj w Barlinku stworzony został przez 83-letniego Władysława Jakubcewicza. Znajduje się w nim 200 karmników, dzięki którym ptaki mogą przetrwać zimę. Kolorowe domki ściągają do miasta turystów z całego świata, m.in. z Holandii czy Iraku.
Kamil Piwowarczyk od lat opiekuje się bocianami. W jego ośrodku w Kozubszczyźnie przebywają obecnie 33 osobniki. Niektórym nie udało się odlecieć do ciepłych krajów przed nadejściem zimy, inne odniosły różnego rodzaju kontuzje.
Robert Pogorzelski założył pod Jasłem Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt "Puchacz", gdzie opiekuje się zarówno gatunkami chronionymi, jak i niechcianymi ptakami. Ostatnio uratował zatrutego bielika.
Najnowszy odcinek "Milionerów" dostarczy widzom niemałych emocji. Gra jak zawsze będzie toczyła się o wszystko, czyli o milion. Czy ze studia i tym razem wyszedł uczestnik z najwyższą wygraną?
Akcja bałtycka, czyli liczenie ptaków na polskim wybrzeżu trwa nieprzerwanie od ponad 60 lat i szczyci się największą bazą danych na całym świecie. Po co wykonuje się te badanie i na czym dokładanie one polegają? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Wróble to jedne z najczęściej spotykanych ptaków w Polsce. W ich ubarwieniu zazwyczaj dominują trzy kolory - szary, brązowy oraz czarny. Ale od tej reguły zdarzają się wyjątki. Jedna z mieszkanek Dolnego Śląska dostrzegła w stadzie wróbli całkowicie białego osobnika. Zdjęcia ptaka wysłała do redakcji Kontakt 24. Jak często obserwuje się takie anomalie i co je powoduje?
Wojciech Szukalski - znany w sieci jako "weterynaria.okiem.technika" - uratował pisklę. Tą historią żyją tysiące internautów śledzących stan zdrowia ptaka, któremu nadali imię "Boguś".
Każdego roku w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Wyjątkowe święto zostało ustanowione z myślą o promocji ochrony migrujących po całym świecie gatunków zwierząt.
Nie trzeba być ornitologiem, by podziwiać piękno ptaków i wsłuchiwać się w ich śpiew. Przekonują o tym pomysłodawcy wiosennej akcji "Ogród na pTAK!". Wyjątkowa inicjatywa powstała z myślą o wszystkich miłośnikach przyrody, pragnących przyczynić się do poprawy warunków życia zwierząt.
Bracia Tadeusz i Witold Mocarscy hodują gołębie. Dzięki swojej pasji zdobyli ponad 400 pucharów, wiele wyróżnień i olimpijski medal. O tym jak wygląda ten sport i co przynosi im największą satysfakcję, opowiedzieli w programie Dzień Dobry TVN.
Komin wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zyskał popularność na całym świecie, a wszystko to za sprawą mieszkającej tam pary sokołów wędrownych.
Drozd śpiewak występuje w Europie, Azji i Afryce. Niewielki rozmiar tych ptaków nie zwiastuje ich donośnego głosu. Do Polski wracają wczesną wiosną, aby zbudować gniazdo i złożyć jaja. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ptaku?
Jerzyki to niewielkie ptaki, które zjadają duże ilości komarów. Dlatego nazywane są cichymi bohaterami w walce z tymi owadami. Jak zachęcić je do zamieszkania w bloku?
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także doskonały monet, aby zacząć obserwować np. ptaki. Które z nich można spotkać w Polsce? Gdzie się wybrać, aby zobaczyć je w naturalnym środowisku? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Diana Kautz odwiedziła Rezerwat Przyrody Łężczok, skąd prezentowała prognozę pogody. Na miejscu spotkała się z ornitologiem, który opowiedział o tajnikach fotografowania ptaków. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?