ptaki

  ptaki

  Posiadacze sadów, działek, czy domowych ogrodów w których rosną drzewka owocowe, znają szpaki doskonale. Szpak zwyczajny (Sturnus Vulgaris) -

  Wojciech Szukalski - znany w sieci jako "weterynaria.okiem.technika" - uratował pisklę. Tą historią żyją tysiące internautów śledzących stan zdrowia ptaka, któremu nadali imię "Boguś".

  Każdego roku w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Wyjątkowe święto zostało ustanowione z myślą o promocji ochrony migrujących po całym świecie gatunków zwierząt.

  Nie trzeba być ornitologiem, by podziwiać piękno ptaków i wsłuchiwać się w ich śpiew. Przekonują o tym pomysłodawcy wiosennej akcji "Ogród na pTAK!". Wyjątkowa inicjatywa powstała z myślą o wszystkich miłośnikach przyrody, pragnących przyczynić się do poprawy warunków życia zwierząt.

  Bracia Tadeusz i Witold Mocarscy hodują gołębie. Dzięki swojej pasji zdobyli ponad 400 pucharów, wiele wyróżnień i olimpijski medal. O tym jak wygląda ten sport i co przynosi im największą satysfakcję, opowiedzieli w programie Dzień Dobry TVN.

  Komin wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zyskał popularność na całym świecie, a wszystko to za sprawą mieszkającej tam pary sokołów wędrownych.

  Jak zachować się, gdy znajdziemy go na swojej drodze?

  Drozd śpiewak występuje w Europie, Azji i Afryce. Niewielki rozmiar tych ptaków nie zwiastuje ich donośnego głosu. Do Polski wracają wczesną wiosną, aby zbudować gniazdo i złożyć jaja. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ptaku?

  Jerzyki to niewielkie ptaki, które zjadają duże ilości komarów. Dlatego nazywane są cichymi bohaterami w walce z tymi owadami. Jak zachęcić je do zamieszkania w bloku?

  Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także doskonały monet, aby zacząć obserwować np. ptaki. Które z nich można spotkać w Polsce? Gdzie się wybrać, aby zobaczyć je w naturalnym środowisku? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.

  Diana Kautz odwiedziła Rezerwat Przyrody Łężczok, skąd prezentowała prognozę pogody. Na miejscu spotkała się z ornitologiem, który opowiedział o tajnikach fotografowania ptaków. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

  Jak wygląda życie z kolorowymi ptakami?

  Lęk przed ptakami, czyli ornitofobia, może utrudniać codzienne życie. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się wszystkich rodzajów ptaków, bez względu na ich wielkość, kolor i występowanie. Leczenie ornitofobii wymaga psychoterapii.

  Wśród ptaków nie brakuje silnych kobiet. Przyrodnik Jacek Karczewski opowiedział w Dzień Dobry TVN o cechach przedstawicielek danych gatunków.

  "Porywanie dzieci to nie jest to, o co nam chodzi".

  Zbliżająca się wiosna to czas, kiedy ptaki poszukują miejsc lęgowych. Powracają do budek albo zasiedlają je po raz pierwszy. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób przygotować im te miejsca. Jak? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział przyrodnik i filmowiec, Marcin Kostrzyński.

  W Bydgoszczy pojawił się pierwszy bocian. Ptak zwany Maćkiem rozgościł się już w swoim gnieździe i czeka na członków rodziny. Co jeszcze zdradził ornitolog?

  Większość gatunków papug można trzymać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla ptaków. Pomaga m.in. w regulowaniu procesu prawidłowego wypierzenia. Aby ptaki były bezpieczne, niezbędna jest woliera dla papug.

  Okazuje się, że bociany bez pomocy człowieka są w stanie przetrwać nawet najgorsze mrozy - mówił Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenia Szansa dla Bociana. Co jeszcze zdradził ekspert na antenie Dzień Dobry TVN?

  Piotr Nadolski jest pasjonatem ptaków drapieżnych. Od kilku lat mieszka na wsi w otoczeniu natury, poświęcając każdą chwilę na podziwianie tych niezwykłych zwierząt. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim hobby i codziennym życiu z drapieżnikami.

  Zima to okres, kiedy ptaki chętniej odwiedzają karmniki. To dobra okazja, by przyjrzeć się gatunkom, które zazwyczaj stronią od ludzi. Tylko jak je odróżnić? Które najczęściej gościmy? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Adama Zbyryta, biologa, ornitologa i autora książek o przyrodzie.

  Wśród zwierząt trzymanych w domu oprócz kotów, psów czy chomików pojawia się także papuga falista. Te kolorowe, wesołe ptaki są wyjątkowo wdzięcznymi i mało wymagającymi towarzyszami. Odpowiednio pielęgnowane mogą żyć nawet 15 lat. To mały ptak, którego długość ciała wraz z ogonem nie przekracza 20 cm. W naturze papuga falista ma zawsze zielone upierzenie.

  Klatka dla papug powinna umożliwiać swobodne i komfortowe przemieszczanie się ptaka. Oprócz papużki klatka ma pomieścić akcesoria i zabawki, dlatego jej rozmiar powinien być dobrze przemyślany. O czym warto pamiętać przy wyborze klatki dla papugi?

  Edyta Bartkiewicz specjalizuje się w fotografii modowej i portretowej. Jej pasją jest też robienie zdjęć ptasim piórom. Nie tylko docenia ich piękno, ale również poznaje ich historię. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim niezwykłym hobby.

  "Dawniej nie zaczynało się wojny bez nich".

  Papuga nimfa to jeden z najczęściej wybieranych przez polskich hodowców gatunków. Decyduje o tym nie tylko ciekawy wygląd tego ptaka – występuje w różnych odmianach barwnych, ale również łatwość w hodowli i kontaktowość. Nimfy mogą mieszkać zarówno w wolierze wewnętrznej, jak i zewnętrznej, o ile jest ona zadaszona.

  Papugi to bardzo mądre ptaki. Badania wykazują, że ich inteligencja jest na poziomie dwu- lub trzyletniego dziecka. Bardzo lubią się bawić. Jest to czynność wręcz niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Zabawki dla papug to istotny element wyposażenia ich klatek.

  "To szalenie mądre ptaki"

  Głuszce to ptaki, których w Polsce jej coraz mniej. Przywracaniem populacji, a także ratowaniem chorych czy zranionych zwierząt zajmują się pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Jak pomagają tym niezwykłym ptakom? Skąd wzięła się ich nazwa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Klatka dla kanarka, mimo że przeznaczona dla niewielkiego ptaszka, musi zapewniać odpowiednią przestrzeń, aby pupil mógł swobodnie rozprostować skrzydełka. Ważne jest także jej prawidłowe urządzenie, wyposażenie i postawienie we właściwym miejscu. Powinna przede wszystkim stanowić bezpieczny azyl dla pupila.