Utarło się, że na zimę odlatują z Polski bociany, żurawie czy łabędzie. Część ptaków znika niepostrzeżenie i nawet nie zauważamy ich migracji. Wszystko dlatego, że na ich miejsce przylatują te same gatunki, ale z jeszcze zimniejszych regionów. Które ptaki odlatują z Polski na zimę?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
Które ptaki odlatują z Polski na zimę?
Wśród najpopularniejszych emigrantów sezonowych wśród ptaków zdecydowanie możemy wymienić ukochanego polskiego bociana, czaple, jaskółki, niezwykłe wilgi, kukułki i wiele innych gatunków. Ptakiem bardzo późno opuszczającym nasz kraj, a coraz częściej zimującym (ze względu na lekkie zimy) są żurawie. Te zbierają się na sejmiki nawet październiku i jeszcze w listopadzie zdarza się usłyszeć ich klangor.
Są jednak ptaki, które również odlatują na zimę, jednak zupełnie nie odczuwamy ich braku. Często nie odlatują daleko – bo do cieplejszych Niemiec czy Francji. Na ich miejsce przybywają kuzyni ze wschodu. W efekcie często mamy wrażenie, że ptaki te zostają w kraju – jest jednak inaczej. Popularnym ptakiem, który przemieszcza się na zimę, są bogatki – część zostaje w kraju, a część odlatuje. Na ich miejsce przybywają ptaki zza wschodnich granic, które chcą uniknąć srogiej zimy.
Podobnie jest w przypadku gawronów – które również zmieniają miejsce w zależności od tego, jak zimno jest. Ptak ten jest większy od kawki i ma charakterystycznie szary dziób. Często potocznie i mylnie nazywany jest wroną. Odlatuje na zimę, chociaż nie daleko, bo najczęściej do Niemiec czy Czech.
Wielkie migracje ptaków i ich wielkie tajemnice
Przez lata nie umieliśmy wyjaśnić znikania ptactwa na zimę. Ich wielkie wędrówki udokumentowane i opisane zostały stosunkowo niedawno. Dzięki ornitologii i nowoczesnym technikom – między innymi obrączkowaniu i zakładaniu ptakom nadajników GPS, jesteśmy w stanie obserwować, gdzie podążają. To w ten sposób odkryliśmy ich tajemnicze znikanie - migracje.
Dawniej, kiedy nie wiedzieliśmy o wielkich migracjach, ludzie próbowali wyjaśnić nieobecność ptaków na zimę. Wierzono, że część z nich zamienia się w inne zwierzęta, jak zające czy inne zwierzęta częściej widywane zimą. W przypadku jaskółek uważano, że zimują one pod wodą. Miały zaczepiać się ogonkami, aby w ścisłej kolonii czekać do wiosny.
Dzisiaj wiemy, że ptaki nie zmieniają kształtów, a wybierają się w niemniej fascynujące dalekie podróże. Te wciąż są mocno zagadkowe – naukowcy spierają się co do tego, w jaki sposób ptaki nawigują i poruszają się bez mapy.
Zobacz także:
- Dokarmianie ptaków. Kiedy należy to robić, jakie ziarno sypać i jak skonstruować karmnik?
- Czy powinno dokarmiać się ptaki zimą? "Nie sypmy pożywienia do karmnika"
- Wędrówki ptaków – które z nich przylatują na zimę do Polski?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: ptakipolski.pl/KPN/ maskulinskie.bialystok.lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: TorriPhoto/Getty Images