Dokarmianie ptaków. Kiedy należy to robić, jakie ziarno sypać i jak skonstruować karmnik?

Czym dokarmiać ptaki? Karmnik dla ptaków w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Budujemy ptasi domek
Budujemy ptasi domek
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Zima to trudny czas dla zwierząt leśnych, w tym ptaków. Warto zastanowić się nad ich dokarmianiem, ponieważ dla wielu z nich to jedyna szansa na przetrwanie zimowego okresu. Czym karmić ptaki? Jak zrobić karmnik oraz jakich zasad należy przestrzegać?

Zima jest wyjątkowo trudnym okresem dla ptaków, warto więc zdecydować się na ich dokarmianie. Należy jednak mieć na uwadze, że nigdy nie może być to proces jednorazowy lub w nieregularnych odstępach czasu – zwierzęta naprawdę szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym zostawiany jest dla nich pokarm.

Zbyt długie przerwy w karmieniu mogą być dla ptaków równie niebezpieczne, co długotrwałe trudności ze znalezieniem pożywienia pod grubą warstwą śniegu. Dokarmianie ptaków takich jak sikorki, dzięcioły, mazurki, kawki czy wróble znacznie zwiększa ich szanse na udane przezimowanie w polskich warunkach. Sprawdź, czym dokarmiać ptaki w okresie zimowym oraz jak robić to mądrze.

Kiedy warto zacząć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków zazwyczaj rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszego śniegu. Jeśli na dworze utrzymuje się długotrwały mróz, gruba pokrywa śnieżna zaczyna uniemożliwiać zwierzętom samodzielne znalezienie pokarmu w lesie. To odpowiedni czas na wybudowanie karmnika oraz rozpoczęcie dokarmiania, które powinno skończyć się wraz z nadejściem wiosny (zazwyczaj są to okolice kwietnia).

Co jedzą ptaki? Czym je karmić?

Ptaki w karmniku nie powinny dostawać zbyt dużej ilości jedzenia. Warto zacząć od niewielkich porcji, zwłaszcza kiedy do karmnika przylatuje jeszcze niewiele ptaków. Zwierzęta szybko nauczą się zaglądać do źródła jedzenia, a z czasem zwiększy się również liczba osobników zainteresowanych łatwo dostępnym pokarmem. Wtedy warto dawać ziarno dla ptaków w zwiększonej ilości.

Dokarmianie ptaków zimą powinno odbywać się wyłącznie przy wykorzystaniu naturalnych produktów, najbardziej zbliżonych do pokarmu, jaki zwierzęta znajdują samodzielnie w pozostałe pory roku. Warto sięgnąć po zboża, różnego rodzaju ziarna (słonecznik, pestki dyni lub konopi), płatki owsiane oraz orzechy.

W sklepach zoologicznych często sprzedawana jest również specjalna karma dla ptaków zimujących. Ma ona postać kuli zawierającej zalane roztopionym tłuszczem nasiona oraz orzechy.

Dokarmianie ptaków zimą – w jaki sposób wybudować karmnik?

Budowa karmnika dla ptaków w pobliżu miejsca zamieszkania i regularne dosypywanie tam pożywienia to najprostszy sposób na dokarmianie ptaków zimą. Karmnik można wykonać samodzielnie z drewna lub kupić gotowy w sklepie. Jego przygotowanie jest jednak na tyle nieskomplikowane, że warto spróbować zrobić go własnoręcznie. Należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Po pierwsze, warto wcześniej przemyśleć, jakiego rozmiaru ma być karmnik – swoją wielkością powinien odpowiadać wielkości ptaków, zwłaszcza jeśli jest to karmnik zabudowany z małą dziurką służącą za wejście dla zwierząt.

Karmnik dla ptaków powinien być zadaszony, a jego ściany powinny chronić pokarm przed rozwianiem oraz namoczeniem w trakcie deszczu lub śniegu. Można umieścić go na drzewie w ogrodzie czy lesie lub na balkonie, jednocześnie pamiętając o tym, aby znaleźć dla niego takie miejsce, w którym nie będzie narażony na ataki drapieżników.

W wybudowanym karmniku warto przymocować również papierową tackę, na której umieszczane będą słonina oraz ziarna dla ptaków. Dzięki temu znacznie łatwiejsze będzie późniejsze czyszczenie karmnika z resztek pokarmu oraz ptasich odchodów (trzeba to robić, aby zapobiec rozmnażaniu się bakterii).

Czym nie dokarmiać ptaków?

Karmienie ptaków nie powinno być jednorazowym procesem. Nie jest to jednak jedyna zasada, której należy przestrzegać. Niewłaściwy rodzaj pożywienia może być dla zwierząt wyjątkowo szkodliwy. Głodne ptaki zjedzą praktycznie wszystko, co znajdą w karmniku, jednak będzie to miało negatywny wpływ na ich zdrowie.

Jeśli dokarmiamy ptaki w sposób odpowiedzialny, musimy wystrzegać się podawania im produktów zawierających sól. Z całą pewnością nie sprawdzą się słone kawałki słoniny, solone orzeszki oraz okruchy chleba z dodatkiem soli. Dla ptaków niezwykle niebezpieczne może okazać się również nieświeże, spleśniałe pieczywo, a także jego zamarznięte części – często są one przyczyną poważnych zachorowań wśród zwierząt. Ptakom nie wolno dawać także tych ziaren oraz kaszy, które pęcznieją w przewodzie pokarmowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości