Dokarmianie ptaków jest ważne i może nas wiele nauczyć. Co wrzucać zimą do karmników?

Dokarmianie ptaków zimą pozwala przetrwać im trudny czas. Jak robić to z głową, aby nie zaszkodzić zwierzętom? Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku widzom Dzień Dobry TVN wytłumaczył to przyrodnik i filmowiec Marcin Kostrzyński.

Dokarmianie ptaków zimą – czy to dobry pomysł?

Dokarmianie ptaków zimą to ważne przedsięwzięcie. Ingerencja człowieka w środowisko zmieniła je na tyle, że ptaki nie mają wystarczającej ilości pokarmu, aby przerwać niekorzystny czas. O te, które nie odlatują do cieplejszych rejonów świata, zdecydowanie powinniśmy zadbać.

Zmieniliśmy środowisko, jest teraz inny system uprawy roślin, nie ma chwastów i one bez naszej pomocy sobie nie poradzą.

- powiedział Marcin Kostrzyński.

Dokarmiając ptaki, otrzymujemy możliwość obserwacji dzikiej przyrody. Warto wykonywać te czynności z dziećmi. Dzięki temu, oprócz pomocy zwierzętom, najmłodsi nauczą się rozpoznawać różne gatunki ptaków.

Wśród ptaków znajdują się takie, których nie powinniśmy dokarmiać. Są to łabędzie i kaczki. Ptaki te powinny odlecieć na południe lub zachód Europy. Dokarmiane przez ludzi mogą nie zdążyć tego zrobić, co ma negatywne konsekwencje zimą.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki możemy dokarmiać wszelkimi nasionami. Wszystko zależy od gatunku. Ważne, aby nie wrzucać do karmników chleba i bułek. Jest to niebezpieczne i niezdrowe dla ptaków.

Wróble potrzebują dosyć twardych nasion, na przykład może być kasza, pszenica. Nie karmimy pieczywem, nie dajemy cukru i nie dajemy soli, bo ptaki nie są w stanie się jej pozbyć.

– dodał gość programu.

W praktyce najlepszy jest słonecznik. Możemy dodać również orzechy włoskie i płatki zbożowe. Dobrze jest też zapewnić ptakom dostęp do niezamarzniętej wody. Co ważne, jedzenie powinno być świeże, niezapleśniałe i najlepiej wysypywane w zadaszonym karmniku.

Niezwykle ważne jest to, że jeżeli zaczniemy dokarmiać, musimy to robić do wiosny. One się przyzwyczajają do tego miejsca, gdzie mogą zdobyć pokarm, a już jeden, gra dwa dni bez jedzenia one mogą umrzeć z głodu.

- podsumował Marcin Kostrzyński.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie