Karmnik ościsty. Uprawa, rozmnażanie, wymagania

Roślina karmnik ościsty
Gabriele Grassl / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Karmnik ościsty to dekoracyjna roślina do ogrodu. W niektórych przypadkach może z powodzeniem zastąpić trawnik, zajmując przy tym mniej czasu przy pielęgnacji. Jak wygląda uprawa karmnika ościstego? Gdzie najlepiej go posadzić? Jakie ma wymagania? Kiedy kwitnie? Jak go rozmnażać? Wybrać nasiona, sadzonki czy podział rośliny?

Karmnik ościsty to inaczej karmnik szydlasty. Występuje niemal w całej Europie, w Polsce jest bardzo rzadki (według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski z 2016 r. jest krytycznie zagrożony). Spotyka się go głównie w uprawie.

Jak wygląda karmnik ościsty?

Karmnik ościsty to niska bylina (roślina wieloletnia), dorastająca maksymalnie do wysokości 5–10 cm . Ma ciemnozielone pędy i ostro zakończone, drobne listki wielkości ok. 2 cm. Liście zachowują kolor między marcem a grudniem. W zimie roślina zamiera. Jest rośliną poduszkową, co oznacza, że tworzy na podłożu mocno zbite kępki przypominające „poduszki” mchu.

Kwitnienie karmnika ościstego przypada na miesiące letnie – od czerwca do sierpnia. Liczne kwiaty są pojedyncze, drobniutkie (do 5 mm) i białe. Pachną delikatnie, miodowo, i przyciągają owady.

Karmnik szydlasty zimuje w gruncie, jest całkowicie mrozoodporny i nie wpływają na niego zanieczyszczenia.

Dekoracyjna odmiana karmnika ościstego

W ogrodach uprawia się karmnik ościsty Aurea . To dekoracyjna odmiana karmnika o żółtych liściach i białych kwiatach. Preferuje bardziej słoneczne stanowiska – wtedy jego liście mają bardziej intensywny kolor.

Kwitnienie karmnika ościstego Aurea może być krótsze i mniej obfite niż typowej odmiany. Ale w tym przypadku największą ozdobą rośliny są dekoracyjne liście, nie kwiaty.

Rzadziej w sklepach ogrodniczych dostać można także odmianę „Supreme”, „Compacta” i „Green Moss” – z zielonymi liśćmi oraz „Lime Moss” w kolorze limonkowym.

Karmnik ościsty – uprawa

Jakie wymagania ma karmnik ościsty:

· gleba średnio urodzajna, piaszczysta lub piaszczysto–gliniasta, przepuszczalna,

· lekko kwaśny lub obojętny odczyn gleby,

· najlepiej lekko wilgotne podłoże, można go podlewać rzadziej niż trawnik,

· staramy się unikać długotrwałego przesuszenia ziemi wokół karmnika, w czasie suszy podlewamy, ale niezbyt obficie,

· stanowisko w słońcu lub półcieniu,

· zimuje w ziemi, jest mrozoodporny.

Roślina dobrze znosi deptanie, można ją zasadzić w miejscach dość uczęszczanych.

Rozmnażanie karmnika ościstego

Karmniki ościste rozmnaża się na kilka sposobów:

· karmnik ościsty – nasiona : rzadko wybierana forma rozmnażania ze względu na powolne tempo wzrostu, można wysiewać karmnik do rozsadnika lub do gruntu na wiosnę (kwiecień–maj), wykiełkuje po kilkunastu dniach (maksymalnie dwóch tygodniach);

· karmnik ościsty – sadzonki : gotowe sadzonki możemy posadzić wiosną, latem lub jesienią, czyli w całym okresie wegetacyjnym, najlepiej przyjmują się od kwietnia do września;

· karmnik ościsty – podział : karmnik ościsty bardzo dobrze znosi podział na wiosnę, starsze rośliny należy podzielić po kilku latach, aby je odmłodzić.

Karmnik ościsty sadzimy w odstępach ok. 20–30 cm. Na m² powinno przypadać ok. 16–20 szt.

Przed zasadzeniem, tak jak w przypadku sadzenia innych roślin, oczyszczamy glebę z chwastów i ją spulchniamy. Wykopujemy dołek o szerokości 20–30 cm i głębokości 20–45 cm. Doniczkę z ukorzenioną rośliną trzymamy w wodzie przez pół godziny, po czym skracamy korzenie o ⅓. Zasypujemy świeżą ziemią.

Gdzie posadzić karmnik ościsty w ogrodzie?

Karmnik ościsty w ogrodzie jest często stosowany:

· jako roślina okrywowa, ograniczająca rozwój chwastów wokół innych roślin (raczej nie wokół drzew, aby uniknąć sadzenia karmnika w cieniu),

· na brzegach chodników i ścieżek,

· w ogródku skalnym,

· na skarpach,

· w szczelinach między płytami chodnika lub kamieniami,

· jako zamiennik trawnika.

Karmnik ościsty dobrze wygląda w towarzystwie kostrzewy sinej (dekoracyjnej trawy), lawendy wąskolistnej i rozchodnika ościstego.

Karmnik ościsty zamiast trawy?

Karmnik to doskonała roślina zadarniająca. Jej wadą jest tylko powolne tempo rośnięcia. Wybiera się ją w związku z tym głównie na mniejsze powierzchnie w zastępstwie trawnika. Ze względu na to, że karmnik bujnie i długo kwitnie, jest bardziej dekoracyjny niż zwykły, zielony trawnik. Nie wymaga koszenia ani podcinania (dopiero starsze, przerzedzające się okazy) oraz ma mniejsze wymagania dotyczące wilgotności podłoża.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości