Dziecko przynosi zwierzęta do domu
Dzieci często wykazują się niezwykłą empatią względem zwierząt. Są wrażliwe na ich krzywdę i pragną zrobić wszystko, by im pomóc. Magda jest mamą 13-letniej Sary. Nastolatka chętnie angażuje się we wspieranie zbiórek dla małych stworzeń. Już kilkukrotnie przynosiła do domu potrzebujące pomocy zwierzątka, a niedawno zaskoczyła mamę i postanowiła zabrać do domu małego kotka.
- Cieszę się, że Sara tak bardzo kocha zwierzęta, jednak gdy przyniosła do domu małego kota, strasznie się zdenerwowałam. Mój mąż ma silną alergię i nie mamy nawet wystarczających środków finansowych, by zająć się kotem, który dodatkowo wymaga odpowiedniego leczenia. To nie pierwszy raz, gdy moje dziecko przynosi zwierzę do domu. Gdy kazałam jej zwrócić kotka lub znaleźć mu odpowiedni dom, Sara obraziła się na mnie i nie chciała nawet ze mną rozmawiać. Całe szczęście znalazł on domek u naszej sąsiadki, która ma odpowiednią ilość miejsca w domu i czas, by dać mu uwagę i dobrą opiekę - powiedziała nasza rozmówczyni.
Jak odmówić dziecku, nie raniąc przy tym jego uczuć?
Rodzice, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak Magda, stoją przed bardzo trudnym zadaniem. Z jednej strony cieszą się, że ich dzieci nie są obojętne na los zwierząt, a z drugiej wiedzą, że z różnych przyczyn nie mogą przyjąć do domu nowego kota, psa czy gryzonia. Jak w takim razie powinni się zachować?
- Ważne jest, aby podejść do sytuacji z empatią i otwartością na uczucia dziecka. Warto jasno i delikatnie wytłumaczyć powody, dla których nie można zatrzymać zwierzęcia w domu, takie jak alergie czy ograniczone zasoby finansowe. To, co można zrobić to również podkreślić, że decyzja nie zmienia wartości empatii i troski dziecka - powiedziała psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka.
Jak powinien brzmieć przykładowy komunikat, którym może posłużyć się rodzic?
- "Rozumiem, że bardzo troszczysz się o zwierzęta, co cenię. Niestety ze względu na alergię(lub inne uzasadnione powody), nie możemy zatrzymać zwierzaka w domu. To jednak nie zmienia faktu, że doceniam empatię i troskę o inne istoty. Czy możemy razem pomyśleć o innych sposobach, jak możemy wesprzeć zwierzęta lub organizacje zajmujące się ich ochroną?" - zaproponowała psycholog.
- W ten sposób rodzic podkreśla mocne cechy dziecka, jednocześnie ucząc je radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i poszukiwania alternatywnych sposobów wsparcia dla zwierząt - podsumowała Monika Machnicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Magellan z Poznania walczy o finał Pucharu Świata Manuli. Potrzebuje naszych głosów
- Lek, który ma wydłużyć życie psów. Czy i kiedy ma wejść do obrotu?
- Lekarz, który zasłynął miłością do krów. "Z ludźmi pracuje się ciężej"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: E+