Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

koala
Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Źródło: fot. Paweł Sudoł
Czas na nowy, ekscytujący etap wyprawy - tym razem w Australii. W czwartym odcinku programu "Na tropie dzikich zwierząt" Dawid Andres i 11-letni Stefan wyruszą na szlak przez las i będą bardzo uważnie wypatrywać na drzewach eukaliptusowych... koali! To właśnie kolejne zwierzę, które będą chcieli lepiej poznać. Co warto wiedzieć o uroczych koalach? Czy rzeczywiście są to misie?

"Na tropie dzikich zwierząt" - odcinek czwarty

Program "Na tropie dzikich zwierząt" to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Azji i innych częściach świata. Jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować postać i dodatkowe treści. APPLAYDU można pobrać zupełnie za darmo w Google Play i App Store.

>>Pobierz bezpłatny e-book

Dawid i Stefan będą przemierzać las, gdzie można spotkać na drzewach urocze koale. To świetna okazja, by lepiej poznać nie tylko lokalną przyrodę, ale też obserwować wyjątkowe zwierzęta, które tam żyją. Następnie podróżnicy dotrą do rezerwatu na Cape Otway prowadzonego przez organizację Conservation Ecology Centre. To teren otoczony specjalnym ogrodzeniem, który chroni stworzenia przed gatunkami inwazyjnymi, np. lisami. Wizyta w rezerwacie to też dobry moment, by zobaczyć inne, typowo australijskie gatunki, m.in. kangura olbrzymiego, kangura rdzawoszyjego czy pademelona rudobrzuchego.

Kliknij i pobierz kolorowankę koali
Kliknij i pobierz kolorowankę koali

Czy koala jest misiem?

Koala to ssak z rodziny koalowatych. Zwykle jest kojarzony ze słodkim misiem wyglądającym jak żywy pluszak, jednak tak naprawdę ma niewiele wspólnego z niedźwiedziowatymi osobnikami. Zdecydowanie bliżej mu do kangura niż pandy wielkiej czy niedźwiedzia brunatnego, ponieważ jest... torbaczem! Młode koale pierwsze pół roku życia spędzają w torbach samic.

Koala
Koala
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Dlaczego koale przytulają drzewa?

Koala jest słynnym "przytulaczem" drzew. Większość swojego życia spędza na wysokości, obejmując łapami pnie i konary. Czy to jego metoda, by przez przypadek nie spaść? Być może tak, ale przede wszystkim zwierzę w ten sposób się chłodzi. Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne w 2014 roku przeprowadzili badanie, które wykazało, że w upalne dni, kiedy temperatura sięga nawet 40 stopni C, koala schodzi na niższe partie drzew i się do nich przytula, ponieważ konar jest o kilka stopni chłodniejszy niż powietrze. Torbacz w szczególności zbliża do pnia swój brzuszek, na którym ma nieco krótsze i mniej gęste futro.

Co więcej koala się nie poci, dlatego nie może regulować swojej temperatury poprzez ciało. Nie chłodzi się też poprzez otwarty pysk, jak inne zwierzęta, ponieważ w ten sposób zużywa się zbyt dużo cennej wody. Dlatego też koalom pozostaje wtulanie się w drzewa.

Koala
Koala
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Koala w naturalnym środowisku

Koala australijski jest endemitem. To oznacza, że zamieszkuje ograniczony obszar geograficzny, specyficzny dla tego gatunku i naturalnie poza nim nie występuje. Można go spotkać na terenach wschodniej i południowo-wschodniej Australii. Bez wątpienia jest jednym ze znaków rozpoznawczych tego kontynentu.

>>Pobierz bezpłatny e-book

A to śpioch!

Mówi się, że koala jest dość powolnym i flegmatycznym stworzeniem. Odpoczywa nawet do 20 godzin na dobę i chętnie spędza czas na drzemkach. Za dnia wyleguje się na drzewach, by nie tracić zbyt wiele energii. Schodzi z nich jedynie wtedy, gdy chce przenieść się na kolejne. Aktywny staje się dopiero w nocy, kiedy temperatura spada i robi się chłodniej. Wówczas też szuka pożywienia.

Koala
Koala
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Czym żywi się koala?

Zwierzak jest roślinożerny, a więc w większości jego dieta składa się z liści eukaliptusa. Choć są bardzo toksyczne, to jednak układ trawienny koali na etapie ewolucji doskonale przystosował się do spożywania tej rośliny. W wątrobie produkowane jest specjalne białko enzymatyczne, które neutralizuje trujące składniki, więc nie zagrażają zdrowiu. Dorosły osobnik zjada dziennie nawet do 1 kg soczystych liści. Pozyskuje z nich nie tylko substancje mineralne, ale i wodę niezbędną do przetrwania.

Koala
Koala
Źródło: fot. Paweł Sudoł

Życie koali

Koale na ogół żyją samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. W okresie godowym, który trwa od grudnia do marca, samiec wydaje głośne okrzyki, by zachęcić do siebie samicę.

Samice koali są w ciąży przez około miesiąc. Zazwyczaj rodzą jedno młode, które dorasta w torbie matki przez pół roku i żywi się mlekiem. Później mała koala, co zaskakujące, zjada częściowo przetworzony pokarm z jelita matki. Dlaczego to robi? Okazuje się, że jest to bardzo ważny element w rozwoju malucha. W ten sposób zwierzak przyswaja florę bakteryjną mamy i w przyszłości będzie mógł przeżyć wyłącznie na diecie roślinnej. Koale żyją około 12 lat.

Ich futro jest szare lub brązowe z białymi akcentami na podbródku, brzuchu i w uszach. Długość ciała samicy sięga do około 73 cm, a samca do około 82 cm. Jeśli chodzi o wagę, to samica może mieć od około 4 do 11 kg, z kolei samiec nawet 15 kg.

Koala
Koala
Źródło: fot. Paweł Sudoł

>>Pobierz bezpłatny e-book

Ciekawostki na temat koali

  • Słowo koala w języku Aborygenów oznacza "brak wody", "nie pije". Natomiast łacińska nazwa zwierzaka "Phascolarctos cinereus" oznacza "niedźwiedzia z torbą".
    • Pierwszą koalę zaobserwowano w pod koniec XVIII wieku.
      • Zwierzaki te są bliskimi kuzynkami kangurów i wombatów.
        • Koale, szympansy i ludzie są jedynymi ssakami, które mają odciski palców.
          • Ma słaby wzrok, ale bardzo dobry słuch i węch.

            Koala zagrożona wyginięciem

            Od dłuższego czasu populacja koal w Australii maleje. Dlaczego? To skutek coraz dłuższych susz, licznych pożarów i wycinek drzew, przez co środowisko naturalne zwierzaków ulega degradacji. Ze względu na rozbudowy miast i powiększanie gruntów rolniczych, doszło do zniszczenia części siedlisk koal w lasach eukaliptusowych. Władze Australii ogłosiły, że koale występujące na wschodnim wybrzeżu kraju, są zagrożone wyginięciem.

            "Na tropie dzikich zwierząt" - gdzie i kiedy oglądać?

            Premiera 4. odcinka "Na tropie dzikich zwierząt" już 6 grudnia na antenie Discovery Channel. Kolejne epizody będą emitowane w środy. Serię można oglądać również na platformie Player.pl.

            Ile informacji o koali udało ci się zapamiętać? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz.

            Aktualnie czytasz: Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

            Źródło zdjęcia głównego: fot. Paweł Sudoł

            Materiał promocyjny
            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana