Australia

  Australia

  Mówi się, że jest to najbardziej wyizolowane miasto na całym świecie. Perth i najbliższą metropolię, Adelaide, dzieli aż 3000 km. Mimo to Perth znajduje się w czołówce rankingu najlepszych miast do życia. Jego wizytówką jest Rzeka Łabędzia, która tworzy niesamowity krajobraz wraz z przylegającymi do niej wysokimi wieżowcami.

  Mówi się, że Tasmania to wyjątkowe miejsce ze względu na łagodne wzgórza, piękną zieleń, a także bogactwo zwierząt. Rzadko jest to kierunek urlopowy Europejczyków, jednak zdecydowanie warto się tam wybrać. Dowiedz się, co możesz tam zwiedzić.

  Wybierając się w podróż do kraju kangurów, często w pewnym momencie pojawia się pytanie: "Jaką walutą należy tam płacić"? Jak się okazuje, w Australii obowiązującą walutą jest dolar australijski (1 $ AUD). Ta sama waluta obowiązuje w całym Związku Australijskim, a więc również na wyspach: Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera, jak również w Kiribati, Nauru oraz Tuvalu.

  W minioną sobotę odnotowano rekordową w tym roku liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Australii. W związku z sytuacją w kraju, ponad 15 milionów Australijczyków zostało objętych ścisłym lockdownem. Problemem pozostaje również powolne tempo szczepień. Do tej pory zaszczepionych zostało jedynie 14 procent wszystkich mieszkańców. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja w Australii opowiedziała mieszkająca tam Polka, Julia Raczko-Gospodarczyk.

  Adelaide w Australii to stolica Australii Południowej. Miasto jest położone nad rzeką Torres, nad Oceanem Indyjskim. Swoją nazwę Adelaide zawdzięcza Adelajdzie, żonie Wilhelma IV Hanowerskiego. Miasto dzisiaj jest ważnym w Australii centrum naukowym i przemysłowym. Od lat przyciąga turystów, kusząc zestawieniem architektury historycznej z nowoczesną.

  Melbourne Shuffle to rodzaj tańca ulicznego wywodzący się z kultury klubowej. Wyróżnia się tym, że jest radosny i pełen energii. Tańczy się go solo, do różnych rodzajów muzyki elektronicznej. Po opanowaniu podstawowych kroków tancerze mogą uprawiać freestyle, który pozwala na kreatywną zabawę oraz opracowywanie własnych układów tanecznych.

  Koala stojąca na choince w salonie. Taki widok po powrocie do domu zastała McCormicków z Australii. Zwierzę pod nieobecność właścicieli weszło do domu, wdrapało się na choinkę, strąciło ozdoby, zaplątało w światełka i próbowało zjeść sztuczne drzewko. Nagranie z tego wydarzenia podbija sieć.

  Australijski Outback to nadal teren uważany za nie do końca zbadany. Z pewnością są w nim miejsca, na których ludzka stopa nie stanęła. Outback to obietnica tajemnicy, niebezpieczeństw i zmierzenia się ze swoimi słabościami, dlatego rozkochuje w sobie tak wielu obieżyświatów. Co trzeba wiedzieć o interiorze Australii i w jaki sposób warto go przemierzyć?

  Stolica Australii, Canberra, swoją nazwę zawdzięcza słowu Kanbarra, pochodzącego z plemienia Ngunnawal i oznaczającego „miejsce spotkań”. To nowoczesne miasto uwodzi niezwykłą historią Aborygenów i zabytkami z okresu kolonializmu. Bogata roślinność Canberry sprawia, że jest to miejsce pełne spokoju i wyjątkowego klimatu.

  Okazuje się, że wiele filmowych oraz muzycznych gwiazd, które utożsamiamy z Hollywood, pochodzi z Australii. Hugh Jackman, Nicole Kidman, Mel Gibson, Russell Crowe czy Kylie Ann Minogue. Co o swoich ulubieńcach pisze australijska prasa? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska, która właśnie wróciła z Antypodów.

  Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".

  Zmiana miejsca zamieszkania to zawsze wyzwanie, zwłaszcza jeżeli trzeba się przeprowadzić z Krakowa do Australii... i to z trójką dzieci. Dokonała tego Dagmara Hicks, mama trojaczków i blogerka. Dlaczego wraz z rodziną przeprowadziła się do Australii? Co było najtrudniejsze w tej przeprowadzce? Jak wygląda australijski system edukacji? Czy zamierzają w Australii zostać na stałe?

  Podróżniczka Kinga Tanajewska wyruszyła z Australii i dojechała motorem aż do Polski. Zajęło jej to sześć miesięcy. Ile kilometrów przejechała? Z czym się musiała zmagać podczas swojej podróży? Było niebezpiecznie? Gdzie jeszcze chce jechać? Zebrane w czasie podróży pieniądze przeznaczyła na leczenie małego Franka - chłopca cierpiącego na porażenie mózgowe. Jaką kwotę udało jej się zebrać? O swojej niezwykłej przygodzie Kinga powiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Pani Katarzyna i Pan Robert mieszkają w Niemczech. Podczas prac remontowych w jednym z frankfurckich budynków Pan Robert znalazł liścik w butelce po rumie. Okazało się, że został napisany przez Polaków, którzy ponad 35 lat temu wybrali się w podróż do Australii. Pragniemy pomóc parze odnaleźć autorów listu: Pana Krzysztofa z Kielc i Pana Janusza z Suwałk. Jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje, prosimy o kontakt.

  Kiedy Joachim miał 19 lat, lekarze postawili diagnozę: guz mózgu. Po udanej operacji jego ojciec, Robert Czerniak, został rehabilitantem na pełen etat. Kiedy Joachim zaczął chodzić, postanowili, że wyruszą do Australii (rozmawialiśmy z nimi przed samym wyjazdem). Przejechali na rowerach 10 tys. kilometrów. Napisali książkę "Podróże do granic". Ojca i syna zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.

  Dawid Witko to mieszkający w Melbourne model polskiego pochodzenia. Pracuje na całym świecie dla najlepszych. W Australii jest gwiazdą. Dziennikarce Uli Chincz powiedział o swoich powrotach do Polski, początkach kariery i planach zawodowych. Czy chciałby pracować w Polsce? Gdzie zaprosiła go Ula? Gratulujemy Dawidowi znajomości języka polskiego.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marka Niedźwieckiego. Dziennikarz radiowy opowiedział nam o swojej wielkiej fascynacji Australią. Skąd to zamiłowanie? Kiedy odwiedził kontynent po raz pierwszy? Jak często tam wraca? I kiedy planuje kolejną podróż?

  W sobotę w Dzień Dobry TVN: Margaret w duecie z Mattem Duskiem - dwie różne muzyczne bajki, których połączenie dało magiczny efekt. Następnie Marek Niedźwiecki - myślicie, że tylko radio jest jego miłością? Nic bardziej mylnego! U nas o swoich dwunastu podróżach do Australii. A na koniec: od rockowej do romantycznie akustycznej - Ewa Farna w nowej odsłonie. Musicie to zobaczyć! Startujemy o 8.30. Program poprowadzą Magda Mołek i Marcin Meller.