Przed nami mrozy, a wraz z nimi możliwe wychłodzenia. Jak pomóc osobie w stanie hipotermii?

Przed nami mrozy, a wraz z nimi możliwe wychłodzenia. Jak pomóc osobie w stanie hipotermii?
Przed nami mrozy, a wraz z nimi możliwe wychłodzenia. Jak pomóc osobie w stanie hipotermii?
Źródło: Mikhail Mironov/Getty Images
Mrozy mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim osób ubranych nieodpowiednio do warunków pogodowych. Eksperci przypominają, żeby reagować na ludzi potrzebujących pomocy, a także dbać o odpowiedni do temperatury strój. Co zrobić, kiedy spotkamy osobę w stanie hipotermii?
Hipotermia - niebezpieczeństwo dla zdrowia czy przyszłość medycyny
Hipotermia - niebezpieczeństwo dla zdrowia czy przyszłość medycyny
Źródło: Dzień Dobry TVN

Od 1 listopada w wyniku wychłodzenia zmarło w Polsce osiem osób - trzy w listopadzie i pięć w grudniu. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. W związku ze zmianą pogody i dużych mrozów służby przypominają, aby ubierać się stosownie do pogody, dbać o zwierzęta, nie rozgrzewać się alkoholem i reagować na osoby potrzebujące pomocy. 

Wychłodzenie - kiedy może do niego dojść?

Wychłodzenie inaczej nazywane hipotermią to obniżenie temperatury cała poniżej 35 stopni Celsjusza. Spowodowane jest zbyt szybkim ochładzaniem się organizmu w stosunku do jego możliwości wytwarzania ciepła. W Polsce z powodu hipotermii rocznie umiera od 328 do 606 osób.

Kiedy dochodzi do hipotermii, wszystkie procesy życiowe ulegają spowolnieniu, następuje obniżenie efektywności działania, a w efekcie zwiększa się ryzyko wypadku. W ekstremalnych warunkach może wystąpić śmierć z powodu zbyt niskiej temperatury mózgu oraz serca.

Do hipotermii może dojść, kiedy nie jesteśmy stosownie ubrani do temperatury. Ponadto - podczas kąpieli w zimnej wodzie (o temperaturze 4 st. C). Już po 5 minutach przebywania w niej można zasłabnąć z powodu wychłodzenia. 

Po czym rozpoznać wychłodzenie? Objawy

Osobę z łagodnymi objawami rozpoznamy po tym, że ma silne dreszcze, jej dłonie i stopy są zimne, nawet blade lub silne, może być też przestraszona. Przy umiarkowanych objawach poszkodowany jest przytomny, ale senny, zdezorientowany i obojętny, nie ma już dreszczy, skóra na klatce piersiowej jest chłodna, a tętno niemiarowe. Przy ostrych objawach osoba jest nieprzytomna, nie reaguje na bodźce, nie porusza się, ma spłycony i wolny oddech, a jej skóra jest lodowata.

Co zrobić, kiedy spotkamy osobę potrzebującą pomocy z powodu wychłodzenia?

Jeżeli spotkamy osobę, która przejawia oznaki wychłodzenia, należy przede wszystkim wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Następnie można przystąpić do bezpośredniej pomocy poszkodowanemu. Przede wszystkim nie powinno się go ruszać ani zmuszać do ruchu - nawet nieznaczne ruchy mogą prowadzić do szybszego przepływu krwi, a w efekcie do dalszego wychładzania. Spowodowane jest to przemieszczaniem się krwi przez wychłodzony organizm. W efekcie może dojść do załamania się krwioobiegu.

Osobę powinno umieścić się w miejsce osłonięte od wiatru, najlepiej do suchego i ciepłego pomieszczenia, aby powoli zaczęła się ogrzewać. Przemoczoną odzież - jeśli taka jest - należy jak najszybciej zdjąć. Następnie poszkodowanego powinno się okryć kocami (może być koc termiczny) i odizolować od zimna. Generalnie poleca się zdjąć odzież wierzchnią z osoby wychłodzonej, a następnie okryć, np. kocami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Mironov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana