Dramat na drodze. Nikt nie ruszył na pomoc młodej kobiecie. Powody bulwersują

Wypadek na drodze
Tragiczna sytuacja na drodze na Dolnym Śląsku. Nikt nie ruszył na pomoc
Źródło: gorodenkoff/Getty Images
Młoda kobieta jadąca drogą krajową D94 na Dolnym Śląsku w kierunku Krzywej, straciła panowanie nad pojazdem i dachowała. Na szczęście, udało jej się samodzielnie wydostać z rozbitego samochodu. Niemniej jednak, zachowanie świadków wypadku wywołało oburzenie wśród ratowników - nikt nie udzielił ofierze pomocy. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Co się dzieje podczas wypadku?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dramatyczny wypadek - kobieta w aucie dachowała

W sobotę na drodze D94 doszło do poważnego wypadku. Kobieta kierująca autem dachowała. Prawdopodobną przyczyną incydentu było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Chociaż poszkodowana wydostała się o własnych siłach z pojazdu, to nikt z przejeżdżających nie udzielił jej pomocy. Kobieta straciła telefon podczas wypadku i nie była w stanie wezwać pomocy.

O sytuacji poinformował Zespół Ratownictwa Medycznego w Chojnowie w poście na platformie Facebook.

"Najbardziej bulwersujące jest to, że jedna z przejeżdżających kobiet zatrzymała się, ale odmówiła pomocy, tłumacząc się… pośpiechem do pracy. Nie zadzwoniła nawet po służby ratunkowe. Czy naprawdę aż tak spieszymy się przez życie, że nie mamy czasu, by ratować czyjeś?" - napisano.

"Apelujemy o rozwagę i ludzką solidarność. Gdy widzisz wypadek, zatrzymaj się. Zadzwoń na numer alarmowy. Pamiętaj, że to, co dzisiaj zrobisz dla kogoś, jutro może uratować Ciebie lub Twoich bliskich" - dodano w komunikacie.

Udzielanie pomocy na drodze

Należy pamiętać, że przepisy regulują kwestię udzielania pomocy. Każdy z nas widząc osobę znajdującą się w sytuacji zagrażającej utratę życia lub zdrowia musi ją wesprzeć. Reguluje to art. 44 ustawy - Prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;

2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

2a) do czasu przybycia na miejsce wypadku Policji i poddania go badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu powstrzymać się od spożywania alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu;

3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.

Za nieudzielenie pomocy możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Artykuł 162 Kodeksu karnego stanowi bowiem, że "kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". 

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

W tym miejscu warto przypomnieć, że w trzecią niedzielę listopada co roku obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Inicjatorem tego wydarzenia była angielska organizacja Road Peace, która zainicjowała je w 1993 roku. Początkowo obchodzono je jako Europejski Dzień Pamięci. Jednak od października 2005 roku, po zaproszeniu krajów członkowskich i społeczności międzynarodowej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, stało się wydarzeniem o zasięgu globalnym.

- Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, cały czas należy zachowywać szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, nieznaczne przekroczenie prędkości, krótka rozmowa przez telefon na przejściu dla pieszych, a konsekwencje mogą pozostać na całe życie. Niezależnie od tego czy prowadzimy pojazd, czy też jesteśmy pieszymi, bądźmy odpowiedzialni. Kierujmy się rozwagą i rozsądkiem, a także przestrzegajmy obowiązujących przepisów ruchu drogowego, by uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. - podano w komunikacie GDDKiA na platformie X (dawniej Twitter).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości