Boisz się poniedziałków, a w weekend czujesz pustkę? Jest sposób, by z tym skończyć

Boisz się poniedziałków, a w weekend czujesz pustkę? Czas z tym skończyć. "To pomoże"
Boisz się poniedziałków, a w weekend czujesz pustkę? Czas z tym skończyć. "To pomoże"
Źródło: gettyimages/ ingwervanille
Niedzielny wieczór często budzi w nas niepokój związany z nieubłaganie zbliżającymi się obowiązkami zawodowymi. Czasem stres pojawia się też w piątek, gdy wracamy do domu i zostajemy z trudnymi myślami sam na sam. Jak sobie z tym radzić? O tym rozmawiamy z psychoterapeutką Moniką Machnicką.
DD_20221010_Psychologia_REP
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego boimy się poniedziałku?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że późnym niedzielnym popołudniem zacząłeś odczuwać dziwny niepokój, a nawet lęk? Może w twoim przypadku zdarza się to dość często? Taki problem dotyka wielu osób, które stresują się swoją pracą, a powodów tych obaw jest wiele.

Magda ma 32 lata i pracuje w korporacji. Już w niedzielę wieczorem przegląda swój kalendarz ze spotkaniami, podczas których musi tłumaczyć się przed szefem zarówno ze swojej pracy, jak i z wykonanych przez jej zespół obowiązków. - Weekend trwa dla mnie tylko do niedzieli do obiadu, potem mam już tylko myśli związane z pracą. Mogę powiedzieć, że nie tylko boję się poniedziałków, a wręcz boję się nawet niedzieli. Czasem lęk jest mniejszy, a czasem muszę posiłkować się melisą - opowiada w rozmowie z Aleksandrą Matczuk, redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl.

Jak walczyć z lękiem przed poniedziałkiem?

Jak można poradzić sobie z tymi emocjami? O tym porozmawialiśmy z psychoterapeutką poznawczo-behawioralną Moniką Machnicką.

-  Obawa przez poniedziałkową pracą polega na odczuciu stresu, niepokoju czy obniżonego nastroju pojawiającego się w niedzielne popołudnia lub wieczory. Jest to związane z myślą o powrocie do pracy i obowiązkach nadchodzącego tygodnia. Ten stan może być nasilony, gdy ktoś pracuje w stresującym środowisku, ma trudne relacje z kolegami z pracy lub ma nadmiar obowiązków - tłumaczy nasza rozmówczyni.

- Stałe odczuwanie stresu związanego z powrotem do pracy może prowadzić do wyczerpania emocjonalnego, wypalenia zawodowego, obniżenia nastroju, a nawet lęków i depresji. Stres tego typu wpływa na jakość snu, regenerację i ogólną satysfakcję z życia. Można odczuwać chroniczne napięcie, zmęczenie, a w dłuższej perspektywie - negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne - dodaje.

Jak z tym walczyć? - Warto ustalić realistyczne cele, zamiast planować na poniedziałek zbyt ambitne zadania, ustalić priorytety i zacząć tydzień od mniej stresujących obowiązków. Zadbanie o relaks i przyjemne aktywności pozwala naładować baterie i zredukować napięcie. Przygotowanie rzeczy potrzebnych na poniedziałek, jak ubrania czy dokumenty pozwoli zredukować stres związany z porankiem. Praktyka technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy oddychanie przeponowe, może pomóc uspokoić umysł. Jeśli stres jest długotrwały warto rozważyć terapię, aby nauczyć się radzenia sobie z lękiem - powiedziała Monika Machnicka.

"W weekend odczuwam pustkę"

Martyna, 28-latka ma za to inny problem, jednak emocje, z którymi się mierzy, również ją męczą. Pracuje w przychodni, głównie od poniedziałku do piątku. Gdy w piątek wraca do domu, pojawia się pustka. - W tygodniu wiele się dzieje, mam dni, gdy adrenalina sięga zenitu. W weekend nie mam zbyt wiele do roboty, jedynie domowe porządki. Wtedy pojawiają się u mnie myśli o samotności, obawy o przyszłość, chciałabym spędzać weekendy w dobrej atmosferze, ale często stwierdzam, że chętniej porobiłabym jakieś nadgodziny, niż siedziała sama w domu - tłumaczyła.

Co na ten problem poradziłaby specjalistka?

- Lęk przed weekendem może wynikać z głębszych problemów, np. tłumionych emocji, nierozwiązanych trudności życiowych czy problemów w relacjach. Kiedy praca stanowi sposób na "ucieczkę" od myśli i emocji, momenty wolne od obowiązków mogą wywołać niepokój, ponieważ zmuszają do konfrontacji z trudnymi myślami lub emocjami - podkreśliła psychoterapeutka. Pomoże więc hobby, spotkania z bliskimi czy nawet sport. Aktywności ułatwiają oderwanie myśli od lęków. - Praktyka mindfulness, jogi czy medytacji pomogą wyciszyć umysł i zmniejszą tendencję do "zamartwiania się". Podzielenie się swoimi obawami z zaufaną osobą może pomóc zmniejszyć ich intensywność. Psychoterapia może pomóc odkryć przyczyny lęków i nauczyć technik zarządzania nimi. Regularne wyznaczanie czasu na regenerację w ciągu tygodnia, a nie w weekend, może pomóc zminimalizować uczucie pustki lub niepokoju w dni wolne. Konfrontacja z lękami i budowanie zdrowej równowagi między pracą a życiem osobistym może być kluczowe dla poprawy komfortu psychicznego, zarówno w tygodniu, jak i weekendy - podsumowała Monika Machnicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości