Czy dorośli wiedzą, co ich dzieci oglądają w sieci? "Przeraża mnie otchłań internetu"

Co dzieci oglądają w internecie?
Czy rodzice wiedzą, co oglądają ich dzieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy. Pozwala w kilka sekund dotrzeć do potrzebnych nam informacji. Niestety nie wszystko, co można tam znaleźć, jest wartościowe. Niektóre treści mogą być szkodliwe i niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Czy rodzice wiedzą, na co w sieci natykają się ich dzieci?

Co dzieci oglądają w internecie?

Dzięki telefonom komórkowym najmłodsi zyskują niemal nieograniczony dostęp do treści, których bardzo często w ogóle nie powinny oglądać. - Dzieci, które są między 7. a 10. rokiem życia, to są dzieci, które przede wszystkim odbierają rzeczywistość bardzo zero-jedynkowo, czyli to, co widzę - tak jest - tłumaczyła Maja Herman, psychiatrka, ekspertka do social mediów. - Dzieci nie rozumieją, że to jest jakaś gra konwencją, myślą, że to jest realny świat, realne zachowanie, które daje komuś popularność, a ta popularność jest taką wartością, że zrobię to samo, żeby zdobyć popularność w sieci - dodał Łukasz Wojtasik, ekspert od ochrony dzieci w internecie.

Oderwanie dziecka od internetowego "idola", który prezentuje niewłaściwe treści - wbrew pozorom - nie jest takie proste. - Co z tego, że ja zablokuje dziecku, jak mu kolega pokaże na przerwie czy w klasie coś od kolegi może zobaczyć. Mam świadomość, że jest to bardziej kontrola czasu korzystania z urządzenia niż treści - stwierdził pan Stanisław, tata trójki dzieci.

- Nie jestem zdania, że absolutny zakaz oglądana tego, co jest w sieci, to jest dobre wyjście, ponieważ moje dziecko później idzie do szkoły, rozmawia o osobach, które są fascynujące, [...], to, co zakazane, jest najbardziej fascynujące - dodała Zuzanna, mam trójki dzieci.

Pewnym rozwiązaniem może być zainstalowanie programu, który blokuje wyświetlanie szkodliwych dla dziecka treści. - Doszedłem do wniosku, że umówimy się, że nie będą oglądać rzeczy, które są dla nich nieodpowiednie powiedział Michał, tata dwóch synów.

Jak oglądanie szkodliwych treści wpływa na dziecko?

- Jeżeli ja obcuję z kimś, kto jako normę uznaje używanie wulgaryzmów, albo wyśmiewanie osób otyłych, albo wyśmiewanie osób o innym kolorze skóry, albo poniżanie kogoś ze względu na religię, którą ktoś wyznaje. Jeżeli ja w tym dorastam, to ja uczę się przez modelowanie i ja też taka zaczynam wyrastać - powiedziała Maja Herman.

- Często jest tak i to jest bardzo smutne. Dzieci wiedzą więcej na temat influencerów czy influencerek niż na temat swojej najbliższej rodziny, czy nawet na temat swoich rodziców - podkreślił Łukasz Wojtasik, ekspert od ochrony dzieci w internecie.

W ostatnich dniach ogromne poruszenie wśród rodziców wywołał reportaż, którego bohaterem był Jelly Frucik. Dla wielu dorosłych odkryciem było, do czego mają dostęp ich dzieci. Rodzice przesyłali go między sobą, a internet zalała fala komentarzy. Po emisji materiału wielu rodziców próbowało zgłosić konta, z których publikuje ten twórca, niestety niewiele to dało. - Przeraża mnie otchłań internetu, to, ile, jako rodzice nie wiemy, bo ja myślę, że my tak naprawdę nie wiemy, co oglądają nasze dzieci, nam się bardzo często wydaje, że wiemy - wyznała Zuzanna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości