Z jednej strony wyraża zainteresowanie, przyciąga do siebie i zagaduje, z drugiej nieoczekiwanie znika, olewa i wręcz odpycha. To standardowe zachowanie człowieka "spinacza". Na czym polega ten typ budowania relacji i co oznacza dla drugiej połówki? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Dalsza część tekstu poniżej
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Kim jest człowiek "spinacz"?
Na pierwszy rzut oka nonszalancki i zabawny. Okazuje zainteresowanie, zjednuje sobie ludzi i daje im się zbliżyć - emocjonalnie, po to, by za chwilę zapaść się pod ziemię i zapomnieć. To zachowanie charakterystyczne jest dla ludzi, którzy wyróżniają się nietypową taktyką budowania relacji tzn. "Paper-clipping". Jaki jest "człowiek spinacz?".
- Zachowanie to polega na tym, że druga osoba nie buduje stabilnie więzi: pojawia się i znika, odzywa się nieregularnie, przejawia pozorne zainteresowanie. Potencjalnie może potrzebować obecności drugiej strony tylko w przypadku gorszego samopoczucia, szukać dowodów na swoją atrakcyjność, badać grunt przed większym zaangażowaniem się czy nie umieć zrezygnować jasno z relacji ze względu na poczucie winy – powiedział dr Mateusz Grzesiak.
Człowiek spinacz - jak go rozpoznać?
Najłatwiejszą metodą na rozpoznanie człowieka spinacza jest rozmowa. Jak przyznał ekspert, należy pytać o plany i intencje, poznawać potrzeby, wnioskować po reakcjach i zachowaniach, jaki ktoś faktycznie jest. Ponadto uwagę trzeba skupić także na własnych odczuciach.
- Należy znać swoje oczekiwania, przedstawiać je klarownie i umieć stawiać granice. Im bardziej świadomi jesteśmy, tym łatwiej będzie nam rozpoznać czy coś nam pasuje, czy nie – powiedział psycholog.
Co więcej, zaleca się, by w relacji z takimi osobami systematycznie informować o swoich odczuciach. Jak wyjaśnił rozmówca, w świecie komunikatorów i mediów społecznościowych więź międzyludzka jest znacznie osłabiona, stąd musimy dążyć do spotkań na żywo, które są zawsze bardziej bogate i precyzyjnie pokazują nam obraz sytuacji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małgorzata Potocka o depresji. "Popularne osoby powinny o takich sprawach mówić"
- Jak pomóc młodym osobom cierpiącym na anoreksję? "To jest jedna z najgorszych chorób psychicznych"
- To jedna z najważniejszych form komunikacji, dzięki której możemy dojść do porozumienia. Na czym polega mediacja?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Constantinis/GettyImages