Dlaczego każdy powinien pisać dziennik?
Intymne przemyślenia, wspomnienia, trudne, ale i wzruszające chwile. Każda emocja i doświadczenie mogą zostać przelane na papier. Dla dziennikarki Karoliny Sulej możliwość notowania w dzienniku daje jej wolność twórczą, pobudza do myślenia i uwalnia pomysły na swoje książki.
- Każdy z nas ma wewnętrznego cenzora, który mówi nam, co jest ładne, co jest brzydkie. [...] W dzienniku jest przestrzeń na wolność i zbliżenie do siebie. Ten cenzor nie ma tu wstępu. [...] Piszę to co czuję, bo jestem bardzo emocjonalną osobą. Często wydaje mi się, że czuję coś na zawsze, a potem się okazuje, że po miesiącu zmiana następuje - tłumaczyła gościni programu.
Czym jest pamiętnik dla dorosłych?
Monika Borzym przekonuje, że pamiętnik szczególnie przyda się tym, którzy są zabiegani i szukają chwili na refleksję, której można poświęcić nawet 10 minut dziennie, gdy jedziemy autobusem. Psycholożka zauważyła, że silne emocje można powierzyć dziennikowi, zamiast obarczać nimi w kłótni bliskich.
- Pewne przemyślenia w nas zataczają niespodziewane koła i różne inne kształty. [...] Żeby lepiej siebie rozumieć, lepiej się ze sobą skontaktować. [...] Po to jest dziennik - możemy napisać, możemy to przeczytać, wrócić do tego za tydzień, ustalić, co myślimy o pewnych rzeczach i przepracować - zachęcała do pisania dziennika psycholożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kartki z pamiętnika matki. "Nie mam rodziny, choć mam bliskich"
- Terapeutyczna moc pisania. "Proponujemy naszym pacjentom, żeby spisywali swoje myśli"
- Absurdalne uwagi do szkolnego dziennika. "Leginsy na WF, według nauczycieli, to była zachęta"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News